Rozpoczęła się kolejna edycja Zdrapki Wielkopostnej

fot. DOM JÓZEFA TV / YouTube
KAI / Informacja prasowa / pk

W środę 27 stycznia, trzy tygodnie przed Środą Popielcową, miał miejsce "unboxing" nowej Zdrapki Wielkopostnej. W czasie tego wydarzenia, "po wielu miesiącach przygotowań sprzymierzeńcy akcji odkrywają wizerunek oraz myśl przewodnią" - czytamy na stronie Zdrapki. W tym samym dniu ruszyła również jej dystrybucja.

Zdrapka Wielkopostna organizowana jest od 2015 roku przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego, którą tworzą chrześcijanie ze wszystkich grup społecznych, pragnący bardziej naśladować Jezusa Chrystusa. Formacja duchowa członków służy podejmowaniu apostolstwa we wszystkich sferach życia duchowego, społecznego i wspólnotowego. A Zdrapka jest jednym z podjętych działań apostolskich mających już wymiar światowy - podobnie jak WŻCh.

Plansze Zdrapki będą trafiać na początku lutego do parafii, wspólnot i rodzin w całej Polsce (do min. 200.000 osób). Zdrapki można nabywać nabywać na stronie inicjatywy WŻCh. Start realizacji zadań ze Zdrapki 2021 odbędzie się w Środę Popielcową tj. 17.02.2021 r.

Co roku, na początku Wielkiego Postu, setki tysięcy osób w Polsce i za granicą otrzymuje zdrapkę od swoich bliskich, wychowawców, misjonarzy i pasterzy. W 2019 oraz 2020 roku treść Zdrapki została także przetłumaczona na języki obce - zdrapkę odkrywali min. mieszkańcy Tajwanu, Hong Kongu oraz Macau.

Celem Zdrapki jest pomoc w głębszym przeżywaniu czasu Wielkiego Postu. Wykonywanie proponowanych codziennie "zdrapywanych" ćwiczeń duchowych/ zadań pomaga rozpoznawać i odnajdować Boga w małych sprawach codziennego życia. Proponujemy wartościowe treści służące m.in wzrostowi duchowemu człowieka, integracji rodzin, pogłębianiu relacji międzyludzkich, budowaniu wspólnoty. Na te treści w Zdrapce Wielkopostnej 2021 widnieje "Nihil obstat" od Przełożonego Prowincji Wielkopolsko Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Hasło tegorocznej Zdrapki to: "Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe".

Autorzy dostosowali treści zadań Zdrapki do aktualnych warunków pandemicznych w kraju, bo nadal zmagamy się z koronawirusem. Mimo ciągłego zagrożenia i ograniczeń dzięki Zdrapce mamy szansę na:

  • wewnętrzną przemianę - nawrócenie w odniesieniu do siebie samego, do Boga i innych ludzi, w którym pomagać ma modlitwa, jałmużna i post
  • przypomnienie sobie sensu i kierunku własnego życia oraz wartości Eucharystii, dostrzeżenie kruchości życia ludzkiego i okazanie wdzięczności Opatrzności Bożej
  • aktywne i wspólnotowe - nawet w sytuacji pandemii - uczestnictwo we Mszy Świętej i głębsze jej zrozumienie, pamiętając, że oglądanie czy słuchanie Mszy św. nie jest uczestnictwem – jest wyrazem naszej duchowej łączności i pomocą w osobistej modlitwie, ale uczestnictwo w Eucharystii domaga się naszej fizycznej obecności
  • zadbanie o więzi społecznych, budowanie wspólnoty – zwłaszcza parafialnej - właśnie w tym trudnym czasie, zamiast wciąż narzekać na to, co uniemożliwia nam pandemia możemy uczynić coś dla tych, którzy mają mniej, przypomnienie tradycji związanych z Wielkim Postem,

Zdrapka w założeniach autorów ma przeciwdziałać:

  • brakowi sensu życia
  • przesadnej izolacji czy wręcz samotności i zamieraniu relacji
  • opustoszeniu parafii;
  • "odpływaniu" ludzi z niedzielnych oraz transmitowanych mszy świętych

Przy okazji dystrybucji Zdrapki w parafiach, wspólnotach, ruchach katolickich czy stowarzyszeniach mogą one organizować zbiórki "co łaska" na określone potrzeby wspólnot lub na konkretne cele charytatywne. Pomysłów może być wiele i potrzeb w tym roku też nie zabraknie - decydują o tym same wspólnoty. Jest to też okazja do ich aktywizacji i podejmowania przez nie nowych wyzwań.

Źródło: KAI / Informacja prasowa / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęła się kolejna edycja Zdrapki Wielkopostnej
Komentarze (1)
AK
~Anna Kotlarska
28 stycznia 2021, 20:28
Dobry pomysł.