Rusza proces beatyfikacyjny Piotra Skargi SJ

Rusza proces beatyfikacyjny Piotra Skargi SJ
O. Prowincjał Wojciech Ziółek, w 2012 roku wydelegował wicepostulatora procesu beatyfikacji, a Kuria Generalna zaakceptowała tę kandydaturę. W połowie lutego ks. Krystian Biernacki SJ otrzymał dekret nominacyjny.
Logo źródła: Jezuici Jezuici.pl / KAI / slo

W Krakowie rozpocznie się dziś proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi. Po raz pierwszy zbierze się grono członków komisji historycznej i teologicznej, którzy będą badać m.in. pisma wybitnego jezuity i wszystko to co jest związane z jego życiem, działalnością i nauczaniem.

W komisjach zasiądzie 12 osób, w tym jezuici, naukowcy z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także z uczelni w Opolu i Wrocławiu. W ich gronie reprezentowane jest też Arcybractwo Miłosierdzia. Niewykluczone, że w toku prac komisje zostaną jeszcze poszerzone.

Podczas dzisiejszego spotkania zostaną wręczone dekrety nominacyjne i zaprzysiężeni zostaną członkowie Komisji oraz odbędzie się wstępna dyskusja nad metodologią pracy w Komisjach.

Ks. Piotr Skarga to postać szczególnie ważna dla zakonu Jezuitów. Urodzony w 1536 r. (zmarły w 1612 r.) "dzielnie, słowem i czynem, zabiegał o szacunek dla Ojczyzny i lepszy byt dla rodaków, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu Jego zasług, postanawia oddać hołd Piotrowi Skardze" (uchwała o ust. roku 2012, Rokiem ks. Piotra Skargi)

DEON.PL POLECA

To polski gorliwy kapłan, jezuita, twórca dzieł dobroczynnych, wybitny kaznodzieja na dworze Zygmunta III Wazy, rektor Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego, wielki patriota, niekwestionowany mistrz języka polskiego to tylko niektóre z jego przymiotów.

Choć za życia autora - jego największe dzieło: "Kazania sejmowe" (Kraków, 1597 r.) nie zwróciły większej uwagi, w kolejnych latach, nowe pokolenia Polaków doceniły ich ogromną wartość. Analiza wad i grzechów narodowych w nich zawarta zmusza do refleksji. Ks. Skarga szukał nowej koncepcji sprawiedliwości społecznej, na której fundamencie można by oprzeć całokształt życia w ówczesnej Polsce; wierzył, że tak odrodzona Polska pocznie odgrywać rolę przewodnika w świecie kultury chrześcijańskiej. Pamiętając o tym, że jest to kraj katolicki, bronił wiary, gdziekolwiek była ona zagrożona. Przemawiał jako polityk, który obserwuje rzeczywistość, wyciąga wnioski z aktualnych wydarzeń i sytuacji państwa.

O. Prowincjał Wojciech Ziółek, w 2012 roku wydelegował wicepostulatora procesu beatyfikacji, a Kuria Generalna zaakceptowała tę kandydaturę. W połowie lutego ks. Krystian Biernacki SJ otrzymał dekret nominacyjny.

12 czerwca 2013 r. w Domu św. Barbary o godz. 11.30 odbędzie się I spotkanie gremiów. W programie tego spotkania jest wręczenie Dekretów Nominacyjnych i zaprzysiężenie członków Komisji oraz wstępna dyskusja nad metodologią pracy w Komisjach.

Do współpracy zaproszono także pracowników naukowych duchownych i świeckich z Uniwersytetów Jana Pawła II, Jagiellońskiego, Opolskiego i Wrocławskiego. W ich gronie reprezentowane jest też Arcybractwo Miłosierdzia. Niewykluczone, że w obliczu ogromu prac, komisje zostaną jeszcze poszerzone. Aktualnie jest to 12 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rusza proces beatyfikacyjny Piotra Skargi SJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.