Ruszyły XIX Targi Wydawców Katolickich
W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się dziś otwarcie XIX Targów Wydawców Katolickich. Uroczystość poprowadził redaktor Krzysztof Ziemiec, jednocześnie członek Kapituły Nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością liczni przedstawiciela Kościoła, w tym: J.E. Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski, J.E. Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce, JE Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser - Ordynariusz Warszawsko-Praski, JE Ksiądz Biskup Wojciech Polak - Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, Hanna Suchocka, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Watykańskiej.
- Znaczenie Targów Wydawców Katolickich wzrasta. Świadczy o tym chociażby liczba oficjalnych gości na uroczystości otwarcia, oraz liczba wystawców, która w tym roku sięgnęła 140. Targi, które po raz czwarty już odbywają się na Zamku Królewskim, maja ambicję być świętem dobrej książki - mówił Krzysztof Ziemiec.
- Targi Wydawców Katolickich to wielkie i ważne to przedsięwzięcie, którego zadaniem jest wyzwalanie w ludziach zainteresowania książką, dobrą i wartościową lekturą, oraz wiary w to, że książki nic nie jest w stanie zastąpić, zwłaszcza w momencie, w którym docierają do nas same złe wiadomości o coraz niższym poziomie czytelnictwa w Polsce. Jesteśmy wdzięczni niestrudzonemu ks. Romanowi Szpakowskiemu, dyrektorowi Targów Wydawców Katolickich, za wspaniałą inicjatywę - mówił Arcybiskup Nycz, Metropolita Warszawski.
- Targi wpisały się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych, wydarzeń znaczących w całym kraju - powiedział Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser - Ordynariusz Warszawsko-Praski. A najważniejszym nurtem kultury jest książka. I nie bez znaczenia jest fakt, że partnerem Targów jest Zamek Królewski w Warszawie, który od zawsze był centrum kulturalnym kraju.
- Ideą tych targów - Święta Dobrej Książki - jest to, żeby książka była przyjacielem, a misją - promocja tych książek - stwierdził główny organizator Targów, ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jednocześnie życzył wszystkim wydawcom wytrwałości w dotychczasowej pracy i udanych targów.
Specjalny list do uczestników spotkania skierował z kolei patronujący Targom Wydawców Katolickich Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski. Czytamy w nim m.in.: "Cenię wysoko wszelkie działania i zabiegi, mające na celu uświadamianie Polakom, jak ważna jest książka, kultura i wspólnota. Mam też nadzieję, że Państwa wydawnicza działalność i wymiana doświadczeń pozwoli dzieciom i młodym Polakom umacniać więź z książką".
Każdym Targom Wydawców Katolickich towarzyszy Gość Honorowy. W tym Roku rola ta przypadła Wydawnictwu Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Na Targach można zapoznać się bliżej z jego dorobkiem wydawniczym.
Jednym z centralnych momentów uroczystości było niewątpliwie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2013. Nagrodę Główną FENIKS 2013 otrzymali Andrzej i Wanda Półtawscy. Feniksy Specjalne trafiły w ręce ks. biskupa Antoniego Długosza i Ernesta Brylla. Powołaną w tym roku Nagrodą "Księga życia" uhonorowano panią prezydentową Karolinę Kaczorowską.
Szczegóły werdyktu Kapituły w składzie: dr hab. Krzysztof Narecki (przewodniczący), dr Iwona Maruszewska, prof. Jan Malicki, prof. dr hab. ks. Krzysztof Pawlina, ks. Henryk Zieliński, Krzysztof Koehler oraz Krzysztof Ziemiec, znajdziecie Państwo w załączniku do komunikatu.
Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się w sobotę 13 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 53.
Szczegółowy program targowy znaleźć można na stronie: www.swk.pl oraz www.targikatolickie.pl
Czas trwania Targów
• 11 kwietnia 2013 r. - 10.00 - 18.30
• 12 kwietnia 2013 r. - 10.00 - 18.30
• 13 kwietnia 2013 r. - 10.00 - 18.30
• 14 kwietnia 2013 r. - 10.00 - 17.00
Wstęp na Targi
• dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści - 1 zł
• dorośli - 3 zł
• bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) - 5 zł
• karnet na wszystkie dni targowe - 6 zł
• w piątek, 12 kwietnia dla młodzieży wstęp wolny
Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:
• bibliotekarze i księgarze - po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
• dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
• dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych)
• 12 kwietnia, młodzież szkolna
Skomentuj artykuł