Ryszard Kaczorowski to mistrz pokazujący drogę

Ryszard Kaczorowski to mistrz pokazujący drogę
Prezydent Kaczorowski to mistrz pokazujący drogę (fot. PAP/Paweł Kula)
KAI / ad

Prezydent Kaczorowski to mistrz, który pokazuje Polakom właściwą drogę – powiedział dziś o ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie abp Edward Ozorowski. Metropolita białostocki przewodniczył w stołecznej bazylice Świętego Krzyża żałobnej Mszy św. w intencji zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Ryszarda Kaczorowskiego. Prezydent urodził się Białymstoku i jest honorowym obywatelem tego miasta.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele rządu i parlamentu, policji oraz harcerze oraz wojska, w tym kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

„Polskość i patriotyzm doznają dziś poniżenia – mówił w kazaniu abp Ozorowski. – Prezydent Kaczorowski nigdy nie nazwał Polski krajem ‘dzikim’ i nigdy nie wypowiedział pod jej adresem słów przykrych bądź tez nikczemnych, jak często niestety dzisiaj się to słyszy” – powiedział hierarcha.

Zwrócił też uwagę na religijność ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który nigdy nie wstydził się publicznie wyznawać swojej wiary, zaś podczas liturgii zawsze przystępował do Komunii świętej.

Ci wszyscy, którzy tak masowo i w sposób zacietrzewiony dzisiaj smagają krytyką Kościół rzymskokatolicki powinni się zawstydzić patrząc na ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej, tego, który stał się pomostem między dawnymi a nowymi czasy” – ocenił metropolita białostocki.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”.

W poniedziałek 19 kwietnia o godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa w archikatedrze św. Jana. Liturgii przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Następnie trumna z ciałem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie zostanie przewieziona ulicami Warszawy i złożona w Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. Należał do harcerstwa, był związany z drużynami Andrzeja Małkowskiego. Jego konspiracyjną działalność w czasie wojny przerwało aresztowanie przez NKWD 17 lipca 1940 r. Sąd wojskowy skazał Kaczorowskiego na karę śmierci. Po stu dniach w celi zamieniono ją na 10 lat obozu na Syberii.

Po wojnie osiadł na stałe w Londynie. Aż do emerytury pracował w przemyśle jako księgowy. Na emigracji organizował polskie harcerstwo, w latach 50. i 60. był we władzach światowego Związku Harcerstwa na Obczyźnie. W 1986 r. został powołany do Rady Narodowej Rzeczpospolitej, co oznaczało powierzenie mu obowiązków ministra spraw krajowych.

Został zaprzysiężony na prezydenta RP na Uchodźstwie w lipcu 1989 r., po tragicznej śmierci Kazimierza Sabbata. Rok później przyjechał do kraju, po ponad 50 latach nieobecności.

22 grudnia 1990 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia władzy prezydenckiej Lechowi Wałęsie. Jest uhonorowany wieloma odznaczeniami i tytułami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ryszard Kaczorowski to mistrz pokazujący drogę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.