Rzecznik KEP zachęca do domowej modlitwy w Niedzielę Palmową
Epidemia uniemożliwia większości z nas uczestnictwo w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam, żebyśmy w tym dniu w naszych domach włączyli się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
W informacji przekazanej PAP ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że Niedzielą Palmową otwieramy w Kościele katolickim Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zachęca, żeby w tym czasie domy stały się szczególnymi miejscami modlitwy.
"Zdecydowana większość wiernych z powodu ograniczeń sanitarnych, nie będzie mogła wziąć udziału w mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach, ale może włączyć się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię domową oraz uczestniczyć za pośrednictwem różnego rodzaju mediów" – zwrócił uwagę rzecznik KEP.
Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, aby w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach mszy św. i nabożeństw gorzkich żali, które online transmituje wiele parafii. "O godz. 12.00 zapraszam do włączenia się w modlitwę 'Anioł Pański' z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, m.in. w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny" – powiedział.
Rzecznik zwrócił uwagę, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. "To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, on nas nigdy nie opuszcza" – dodał.
Zwrócił uwagę, że każdy może przygotować w domu palmy z materiałów i dzielonych gałązek. "Możemy opublikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma" – powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Zachęcił, by do fotografii dołączyć cytaty z Pisma Świętego. "Dzięki temu ma powstać wirtualna 'procesja z palmami', która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych" – powiedział.
"Uczestnicząc w akcji #Palma, będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę"– wskazał rzecznik.
Od 1986 r., decyzją papieża Jana Pawła II, Niedziela Palmowa to także Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku, ze względu na epidemię, uroczystości diecezjalne zostały przełożone na inny czas lub przybrały formę wirtualnego spotkania.
"Zachęcam młodych ludzi do udziału w modlitwie dzięki transmisjom online. Warto także sięgnąć po nauczanie św. Jana Pawła II, który jest pomysłodawcą ŚDM. W internecie można znaleźć wideo z homiliami papieża. Dostępne są także jego teksty" – powiedział PAP ks. Rytel-Andrianik.
Skomentuj artykuł