Rzym: instytuty świeckie o formacji

Rzym: instytuty świeckie o formacji
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / psd

W Rzymie trwają obrady Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Wśród delegatów są także Polacy. Jeden z głównych tematów dzisiejszej dyskusji to problem formacji - powiedziała w rozmowie z Radiem Watykańskim uczestnicząca w spotkaniu Jolanta Szpilarewicz.

"Formacji była poświęcona dzisiejsza sesja przedpołudniowa i zobaczyliśmy ten temat w bardzo szerokim zarysie. O problemach i osiągnięciach formacyjnych mówiły osoby z Konferencji Kontynentalnej Azjatyckiej czy z Konferencji Kontynentalnej Afrykańskiej. Również pochyliliśmy się nad tymi zagadnieniami na terenie Europy. Widać tutaj bardzo odmienną specyfikę społeczną i kulturową danych krajów. Inne problemy towarzyszą przecież osobom zanurzonym w sprawy świata w Afryce czy w Azji, z innymi problemami borykamy się w Europie. Wspólne nam wszystkim jest to, że żyjemy jako świeccy pośród świeckich, że trwamy w sercu świata, ogarniając wszystkie jego rzeczywistości. Mamy więc tutaj szczególną możliwość wymiany myśli i doświadczeń. Bo spotykamy się jako osoby z bardzo odległych krańców świata, przy czym wszyscy pragniemy być fermentem ewangelicznym w tych rzeczywistościach, w których żyjemy" - powiedziała Szpilarewicz.

Formacja członków instytutów świeckich i tożsamość samych instytutów - to dwa główne tematy Zgromadzenia Ogólnego Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS). odbywa się ono w Rzymie w dniach 21-25 sierpnia. Bierze w nim udział 140 osób z 25 krajów z pięciu kontynentów, w tym przełożeni generalni instytutów oraz przewodniczący ich konferencji krajowych i kontynentalnych.

Obrady otworzył kard. João Braz de Aviz, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. "Tożsamość tych instytutów jest świecka, życie konsekrowane pośród świata. Niekiedy przeżywa się to we wspólnocie, niekiedy samotnie, często w normalnym życiu zawodowym, w zależności od powołania, ale zawsze pośród świata, a zatem niczym zaczyn, jak coś, co zasiewa ziarno Ewangelii i rozwija je w społeczeństwie od środka. Członkowie tych instytutów nie należą do struktur kapłańskich czy do zgromadzeń zakonnych, ale są włączeni w całkiem normalne życie rodzin i świata. W tym sensie jest to konsekracja świecka. Ich rola jest o tyle ważna, że dziś nie możemy już nikomu narzucać siłą ewangelizacji, możemy jedynie dawać świadectwo życia chrześcijańskiego w sposób konsekwentny i głęboki. W ten sposób nasze życie chrześcijańskie przyciąga innych. Na tym polega znaczenie instytutów świeckich, autentyczne świadectwo naśladowania Chrystusa i wierności swej konsekracji" - mówił kard. Braz de Aviz.

DEON.PL POLECA

24 sierpnia uczestnicy zgromadzenia wezmą udział w środowej audiencji ogólnej papieża Franciszka.

W 2017 r. przypadnie 70. rocznica konstytucji apostolskiej "Provida Mater Ecclesia", którą papież Pius XII zatwierdził instytuty świeckie jako formę życia konsekrowanego w świecie. Ich członkowie składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale pozostają w swoich środowiskach, gdzie żyją i pracują tak jak inni świeccy katolicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzym: instytuty świeckie o formacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.