SA: Spotkanie z dyplomatami Mongolii oraz ZEA

„Religia i kultura, jako wyraz najgłębszych aspiracji duchowych wspólnych wszystkim ludziom, w naturalny sposób pobudzają do dialogu i współpracy między narodami w służbie pokoju i autentycznego rozwoju”. Słowa te czytamy w papieskim przesłaniu do mongolskiego dyplomaty. Doceniając stały wysiłek rządu Mongolii dla zapewnienia wolności religijnej, Benedykt XVI stwierdza: „Ustanowienie komisji ds. praworządności oraz ochrony praw sumienia i swobodnego praktykowania religii oznacza uznanie roli grup religijnych w strukturze społecznej i ich znaczenia dla budowy harmonijnej, pomyślnej przyszłości”. Papież zapewnia, że nieliczni w Mongolii katolicy pragną przyczyniać się do wspólnego dobra przez zaradzanie we współpracy z rządem problemom społecznym. Kościół może wnieść szczególny wkład w formację intelektualną i ludzką, a zwłaszcza edukację młodzieży. Ojciec Święty wyraża też solidarność z mieszkańcami kraju, którzy ucierpieli wskutek ciężkiej zimy i ubiegłorocznej powodzi.

Nowy mongolski ambasador, 48-letni Luvsantersen Orgil, jest żonaty i ma troje dzieci. Studiował relacje międzynarodowe w latach 80. w ówczesnym Związku Radzieckim, a później w USA. W ostatnich latach był doradcą prezydenta Mongolii do spraw zagranicznych.

Wolność kultu przyczynia się znacząco do wspólnego dobra i zgody we wszystkich społeczeństwach, gdzie wprowadza się ją w życie. Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując 20 maja pierwszego ambasadora Zjednoczonych Emiratów Arabskich przy Watykanie. Została nim, trzy lata po nawiązaniu przez ten kraj znad Zatoki Perskiej stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, Hissa Abdulla Ahmed Al-Otaiba. Złożyła dziś ona listy uwierzytelniające.

W przesłaniu wręczonym nowej ambasador tego muzułmańskiego kraju Benedykt XVI podkreślił, że wiara w jedynego Boga musi prowadzić do miłości bliźniego. Przypomniał, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są obecnie setki tysięcy obcokrajowców, przybyłych w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Ich obecność stwarza okazję do owocnego spotkania wielkich religii świata, kultur i religii. Papież z zadowoleniem odnotował budowę katolickich kościołów na terenach ofiarowanych przez władze publiczne. Życzył, by ta współpraca rozwijała się dalej w miarę rosnących potrzeb duszpasterskich żyjących tam katolików. Zapewnił, że pragną oni wnosić wkład w dobro społeczeństwa.

DEON.PL POLECA

Pierwsza ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich przy Watykanie ma 51 lat, jest mężatką i matką czworga dzieci. Studiowała administrację przedsiębiorstw oraz informatykę w Egipcie, USA i Szwajcarii. Hissa Abdulla Ahmed Al-Otaiba jest równocześnie ambasadorem swego kraju w Hiszpanii, gdzie rezyduje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

SA: Spotkanie z dyplomatami Mongolii oraz ZEA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.