"Sacrum in Musica" w Bielsku-Białej
Jak przypominał ks. Eugeniusz Burzyk - kierujący Duszpasterstwem Środowisk Twórczych, który jest współorganizatorem imprezy - patronat nad festiwalem kolejny raz przyjęli ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy oraz biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Anweiler.
Ks. Burzyk zwrócił także uwagę, że zaprezentowane dziś utwory zebrano na nagranej kilka miesięcy temu płycie, której promocja miała miejsce 22 października ubiegłego roku - w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II. W tekstach do muzyki Włodzimierza Korcza, napisanych przez Ernesta Brylla i Monikę Patryk, wykorzystano fragmenty wierszy Karola Wojtyły.
W ramach 13. edycji Międzynarodowego Festiwal Muzyki Sakralnej (16-19 kwietnia) odbędą się 4 koncerty w różnych miejscach, m.in. w kościołach katolickich i ewangelickich Bielska-Białej.
17 kwietnia w bielskim Domu Muzyki wystąpi wielki kantor w Petersburgu i Moskwie, Finkelshtein Baruh ben Yankel oraz męski chór synagogi chóralnej w Moskwie "Zimrah" i zespół muzyczny Yosef Kapelye z Moskwy. Następnego dnia w kościele luterańskim wystąpi z koncertem muzyki starocerkiewnej chór Valaam Closter Chants z rosyjskiego monasteru na wyspie Wałaam. Z kolei 19 kwietnia w pallotyńskim kościele w Bielsku-Białej zaśpiewa chór gospel z Londynu - The Adventist Vocal Ensemble (AVE).
Tradycją festiwalu jest to, że na inauguracyjnym koncercie można usłyszeć monumentalne oratoria. Podczas pierwszego festiwalu zaprezentowano "Drogę nadziei" - oratorium oświęcimskie bielskiego kompozytora Janusza Kohuta. Rok później odbyło się prawykonanie oratorium beskidzkiego "Gość oczekiwany", także skomponowanego przez tego artystę.
Podczas festiwalu prezentowano także oratorium Włodzimierza Korcza i Ernesta Brylla, mszę "Missa pro pace" Wojciecha Kilara oraz dzieła Mozarta, Verdiego i Pucciniego. Gościli tu tak egzotyczni wykonawcy jak peruwiańscy Indianie z plemienia Keczua, czy słynny chór z RPA Ladysmith Black Mambazo.
Skomentuj artykuł