Sakralne akcenty podczas Nocy Muzeów 2012

(fot. flickr.com)
KAI / wm

Dotychczas nie prezentowane publicznie eksponaty związane z Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim będzie można obejrzeć podczas Nocy Muzeów z 19 na 20 maja w Warszawie. Do tej europejskiej inicjatywy przyłączają się już nie tylko muzea ale także galerie, instytucje publiczne oraz coraz częściej kościoły. W tym roku w Warszawie będzie można zwiedzić nocą podziemia sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starówce i synagogę Nożyków, u adwentystów obejrzeć wystawę Pisma Świętego "Od pergaminu do e-Biblii" natomiast u ewangelików Biblię Brzeską z XVI wieku.

Powstające w Centrum Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na tegoroczną Noc Muzeów zaplanowało pokazy ciekawych, nie prezentowanych dotychczas publicznie eksponatów związanych z papieżem-Polakiem i Prymasem Tysiąclecia. Przy plenerowym stoisku muzeum (przed katedrą polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej), już od godz. 19 będzie można wysłuchać pogadanek na temat powstania, pozyskania, i konserwacji pamiątek ale także wziąć udział w quizie z nagrodami nt. papieskich pielgrzymek do Polski. Odwiedzający stoisko będą mogli zapoznać się również z projektem ekspozycji powstającego przy Świątyni Opatrzności Bożej muzeum.

Z kolei Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało na Noc Muzeów pokaz filmowy oraz wystawę pt. - Bohaterowie codzienności" promującą wolontariat. Ciekawie zapowiada się również akcja "Ty też jesteś dziełem sztuki". Odwiedzający siedzibę Centrum przy ul. Foksal 11 będą mogli odtworzyć znane z historii sztuki rzeźby. Osoby ustawią się tak jak postaci z wylosowanej rzeźby, co następnie zostanie uwiecznione na fotografii. Przy pozowaniu uczestnicy akcji trzymać będą przygotowane kartony z cytatami Karola Wojtyły, mówiącymi o tym, czym jest piękno, jaka jest jego rola w życiu człowieka, oraz o kulturze.

Już po raz trzeci w Nocy Muzeów weźmie udział Muzeum Ordynariatu Polowego (ul. Długa 13/15). W tym roku przygotowało akcję "Pomoc drugiemu człowiekowi" a w jej ramach grupy rekonstrukcyjne pokażą funkcjonowanie polowych szpitali wojskowych na przestrzeni różnych epok historycznych. Ponadto obok katedry polowej ustawiony zostanie tzw. checkpoint, czyli wojskowy punkt kontrolny.

Od godz. 19 do północy będzie można też odwiedzić stałą ekspozycję, związaną z historią duszpasterstwa wojskowego. Wieczór rozpocznie salut armatni z repliki działa okresu powstania listopadowego

Po raz pierwszy w czasie Nocy Muzeów zostaną udostępnione zwiedzającym podziemia sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Najstarsze z piwnic pochodzą z XIV wieku. Warszawiacy będą mogli tam obejrzeć wystawy poświęcone Piotrowi Skardze - inicjatorowi budowy kościoła, św. Andrzejowi Boboli, który pracował w tej świątyni, a jego ciało spoczywało w niej w czasie II wojny światowej oraz Powstaniu Warszawskiemu, gdyż walki powstańcze obejmowały także teren tego kościoła. W podziemiach zaprezentowane zostaną także prace malarskie Beaty Wasilewicz z Białegostoku, ikony grupy ikonopisów warszawskich Agathos oraz tkaniny artystyczne Łukasza Czarcińskiego ze Słupcy.

W tym też czasie będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pojednania - zapowiadają jezuici, którzy opiekują się stołecznym sanktuarium na Starym Mieście.

W Noc Muzeów włączy się także stołeczna parafia ewangelicko-augsburska św. Trójcy. Luterański kościół Świętej Trójcy będzie można zwiedzać już od godz. 18 do 2 w nocy. Właśnie wtedy będzie można obejrzeć Biblię Brzeską z XVI wieku, naczynia i stroje liturgiczne ewangelickich duchownych oraz wysłuchać informacji nt. historii, nauki i duchowości tego Kościoła.

Ponadto od godz. 19 będzie można w kościele wysłuchać koncertów muzyki organowej, a w podziemiach kościoła, w tzw. Lutheraneum otwarta zostanie wystawa prac malarskich studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast o północy rozpocznie się nabożeństwo nocne w intencji miasta i uczestników Nocy Muzeów.

Parafia ewangelicko-reformowana rozpocznie Noc Muzeów biciem kościelnych dzwonów o godz. 19. W świątyni przy al. Solidarności 76 a zaplanowano koncerty organowe. Na słynnych organach Schlag und Sohne - jednym z najstarszych zachowanych organów w instrumentarium muzycznym Warszawy utwory klasyczne i improwizacje wykona Piotr Wilczyński, klawesynista i organista współpracujący z zespołami Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej. Koncerty rozpoczną się o godz.: 20, 21.30 i ostatni o 23. Natomiast pół godziny później - o godz. 23.30 - rozpocznie się ekumeniczna modlitwa wieczorna, którą poprowadzi ks. Michał Jabłoński oraz kaznodzieja świecki Łukasz Skurczyński.

Ponadto przez cały czas trwania imprezy będzie można zwiedzać kościół i oglądać prezentację Biblii Brzeskiej, wystawę o Janie Kalwinie i reformacji a także wystawę pt. - (nie)znani reformowani. Jednym jej elementów będzie życie i praca Karola Beyera, ewangelika reformowanego i znanego dagerotypisty warszawskiego, zwanego ojcem polskiej fotografii.

Natomiast w zborze Kościoła Chrześcijan Baptystów przy ul. Waliców 25 podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną: "140 lat z historii Kościoła w Warszawie. Chrzest w wieku świadomym dzisiaj". Od godz. 20 będzie można zwiedzić kaplicę i wziąć udział w prezentacji największego baptysterium.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (przy ul. Foksal 8) swój udział w tegorocznej Nocy Muzeów zatytułował "Biblia wieczorową porą". Od godz. 19 w adwentystycznej kaplicy mieszczącej się w dawnych salonach 130-letnie pałacu będzie można oglądać wystawę Pisma Świętego pt. - Od pergaminu do e-Biblii".

To - jak zapewniają organizatorzy - niecodzienna okazja do zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowych zwojów, poprzez kilkusetletnie egzemplarze wydane drukiem, po ekspozycję najnowszych wydań cyfrowych. Jedną z ciekawostek wieczoru będzie także maraton ręcznego przepisywania Biblii i tworzenia nocnego egzemplarza Pisma Świętego.

Stołeczni adwentyści zaplanowali także degustację zdrowej żywności według zasad promowanej przez nich biblijnej diety. Zapraszają również na projekcje filmowe pt. - Biblia w starym kinie". To cykl 11. krótkich filmów zrealizowanych w konwencji kina niemego z początków XX wieku. Natomiast o godz. 21 rozpocznie się koncert pieśni religijnej.

Podczas Nocy Muzeów w Warszawie, od godz. 22 będzie można także zwiedzać z przewodnikiem synagogę im. Nożyków. Ponadto dla zwiedzających będzie dostępna wystawa na babińcu synagogi.

Do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie zgłosiły się 204 placówki: muzea, galerie, domy kultury, biblioteki i kościoły.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności. Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. Wtedy po raz pierwszy zorganizowano ją w Poznaniu. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przyłącza się coraz więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Przemyśl

Kolekcja medali i monet poświęconych bł. Janowi Pawłowi II i fragmenty tkanin wydobytych z grobów znajdujących się w podziemiach przemyskiej katedry to główne atrakcje przygotowane przez Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu na tegoroczną Noc Muzeów. Będzie także możliwość zobaczenia ciekawie urządzonego nowego skrzydła tej placówki. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 18.00 do 23.00.

Pierwsza ekspozycja składa się z darów ofiarowanych niedawno muzeum - monet i medali przedstawiających wizerunek bł. Jana Pawła II. - Kolekcję tę otrzymaliśmy od pana Stanisława Kusińskiego, wieloletniego dobrodzieja naszej placówki, który wcześniej wzbogacał naszą kolekcję różnymi darami związanymi z osobą błogosławionego papieża. Te monety i medale pochodzą z różnych stron świata. Przeważają z Polski i Włoch, ale są również z tak egzotycznych krajów jak Uganda, Zambia, Mozambik, Botswana i wiele innych - opowiada ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu.

Na zwiedzających czeka także pokaz tkanin wydobytych ze znajdujących się w podziemiach katedry przemyskiej grobów. Wcześniej zostały poddane konserwacji przez Annę Drążkowską z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przyszłości zostaną umieszczone w ekspozycji, która zostanie przygotowana w podziemiach katedry.

- Są to fragmenty z ornatu jednego z biskupów przemyskich, prawdopodobnie bpa Gołaszewskiego. Druga tkanina to fragment stroju świeckiego, być może żupana z pięknym aksamitem nabijanym cekinami - mówi ks. Wojnarowski.

Każdy będzie mógł również zwiedzić nowe skrzydło, które funkcjonuje od października ub.r. - Tam prezentowana jest sztuka sakralna z aranżacją wnętrza kościelnego w tradycji przedsoborowej. Dodatkowo znajduje się tam sala poświęcona malarstwu sakralnemu na płótnie i na drewnie, a także sala poświęcona malarstwu ikonowemu z przekrojową prezentacją ikon, znajdujących się w naszych zbiorach - mówi dyrektor Muzeum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sakralne akcenty podczas Nocy Muzeów 2012
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.