Salwador: rocznica zamordowania abp. Romero

(fot. aquababe / Foter / CC BY-NC)
KAI / kn

Dzisiaj mija 34. rocznica śmierci zamordowanego w stolicy Salwadoru abp. Oscara Arnulfo Romero y Galdámeza. Został on zastrzelony przez członków zbrojnych komand śmierci, gdy odprawiał Mszę w szpitalnej kaplicy.

Był znanym obrońcą praw człowieka. Czynnie wspierał prześladowanych, broniąc ich przed represjami panującego wówczas w tym kraju reżimu wojskowego. W 1990 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, którego dokumenty zostały siedem lat później przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w San Salvador już w sobotę 22 marca organizowaną dorocznie "pielgrzymką świateł". Tym razem ulicami miasta przeszło ponad 3 tys. wiernych, głównie ludzi młodych. "Na szczeblu kościelnym jesteśmy bardzo blisko jego beatyfikacji i wszystko wskazuje na to, że jej data się zbliża - powiedział uczestnikom marszu biskup pomocniczy stolicy Salwadoru Gregorio Rosa Chávez. - W 2017 r. przypadnie 100. rocznica urodzin abp. Romero; mamy nadzieję, że jeszcze przed tą datą zostanie on wyniesiony do chwały ołtarzy".

DEON.PL POLECA

Abp Romero został zastrzelony 24 marca 1980 r. podczas odprawiania Mszy św. w kaplicy stołecznego szpitala. Trwała już wówczas wojna domowa, która zakończyła się dopiero w 1992 r. Śledztwo wymiaru sprawiedliwości nie przyniosło jak dotychczas żadnego rezultatu. Natomiast z raportu Komisji Prawdy, która badała zbrodnie popełnione w czasie wojny domowej, wynika, iż istnieje "ewidentny dowód" udziału w tym zabójstwie Roberto D’Aubuissona - zmarłego w 1992 r. założyciela Narodowego Sojuszu Republikańskiego - partii rządzącej Salwadorem w latach 1989-2009.

Abp Romero walczył o prawa człowieka w ojczystym Salwadorze, odważnie krytykował przejawy niesprawiedliwości, potępiał akty przemocy obu stron rozdzierającej kraj wojny domowej.

Od 1993 r. w rocznicę śmierci hierarchy, z inicjatywy włoskiego Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w wielu krajach obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. Z kolei w 2010 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rocznicę śmierci abp. Romero Międzynarodowym Dniem Prawa do Prawdy o Ofiarach Poważnych Naruszeń Praw Człowieka. Inicjatywie tej patronowało 45 państw członkowskich ONZ, w tym Polska. Obecny prezydent Salwadoru Mauricio Funes nazywa abp. Romero "duchowym przewodnikiem narodu".

Trwa proces beatyfikacyjny abp. Romero. Na szczeblu diecezjalnym odbył się on w latach 1993-1997. Specjalny trybunał zbadał życie i wszystkie rękopisy sługi Bożego (homilie, pisma i listy osobiste), przesłuchał świadków, którzy znali arcybiskupa w czasie jego posługi biskupiej w San Salvador. Materiały te znajdują się obecnie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Bada ona m.in. czy hierarcha został zamordowany "in odium fidei" (z nienawiści do wiary - byłby wtedy męczennikiem), czy z przyczyn czysto politycznych. Jeśli jego śmierć zostanie uznana za męczeństwo, do beatyfikacji nie byłby potrzebny udokumentowany cud za jego wstawiennictwem.

Papież Jan Paweł II w dniu śmierci abp. Romero nazwał go "gorliwym pasterzem", po czym dwukrotnie modlił się przy jego grobie w katedrze w San Salvador: w 1983 i 1990 r. Biskup pomocniczy archidiecezji San Salvador, Gregorio Rosa Chávez, współpracownik i przyjaciel abp. Romero, powiedział że "w 1983 r. Jan Paweł II zrozumiał, że abp Romero był nowym typem męczennika Kościoła". Salwadorski hierarcha dodał, że "abp Romero nie był świętym jednej partii, był świętym wszystkich, szczególnie młodzieży". Swoim życiem i swą ofiarą uczy nienaruszalnej godności człowieka. Zdaniem bp. Rosy, jest on "niewygodnym świętym, bo prorocy są niewygodni".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Salwador: rocznica zamordowania abp. Romero
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.