Sankcje dla arcybiskupów - przykład dla Kościoła

KAI / drr

Sankcje nałożone na dwóch słoweńskich arcybiskupów są "przykładem dla całego Kościoła" - uważa kard. Franc Rodé, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Ten pochodzący ze Słowenii purpurat był w latach 1997-2004 arcybiskupem stołecznej Lublany.

31 lipca papież Franciszek przyjął dymisję metropolitów: Lublany, abp. Antona Stresa i Mariboru, abp. Marjana Turnšeka. Obaj hierarchowie byli arcybiskupami koadiutorami archidiecezji Maribor (abp Stres od lutego do listopada 2009 r., a abp Turnšek od listopada 2009 do lutego 2011 r.) w czasie, gdy w wyniku serii nieprzemyślanych decyzji i inwestycji finansowych zadłużyła się ona, ale także cały Kościół w Słowenii na ogromną sumę ok. 800 mln euro.

Zdaniem kard. Rodé, na początku swego pontyfikatu Franciszek prawdopodobnie chciał "uczynić Słowenię przykładem dla całego Kościoła, aby pokazać, że nie będzie kompromisów w dziedzinie problemów finansowych i innych". Słowa hierarchy, który obserwuje w Watykanie "twardszą linię" wobec duchownych w przypadku jakichkolwiek wykroczeń, zacytował słoweński dziennik "Delo".

Kardynał odmówił natomiast komentarza do wypowiedzi obecnego administratora apostolskiego archidiecezji Lublana, bp. Andreja Glavana, który miał w zeszłym tygodniu uznać papieską decyzję o odwołaniu obu metropolitów za "niesprawiedliwą".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sankcje dla arcybiskupów - przykład dla Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.