"Benedykt XVI pokazuje, co jest prawdziwe, a co nieprawdzie". List w obronie papieża seniora

Papież Benedykt XVI (fot. Grzegorz Gałązka, zdj. arch.)
KAI/mk

"Benedykt XVI rzuca wyzwanie współczesnemu światu i jednocześnie daje ludowi Bożemu świetlistą orientację, co jest prawdziwe a co nieprawdziwe, co katolickie a niekatolickie, co Boże a co antyboskie" - piszą polscy teologowie w liście wystosowanym w obronie papieża seniora Benedykta XVI.

Polscy teologowie protestują przeciwko niegodziwemu potraktowaniu Benedykta XVI i łączą się z całą mocą z emerytowanym Papieżem, odznaczającym się niezłomną postawą moralną, jakiej dawał świadectwo nieustannie w okresie posługi uniwersyteckiej, biskupiej i papieskiej - czytamy w przesłanym KAI liście polskich teologów.

Sprawa ma związek z raportem kancelarii adwokackiej o nadużyciach seksualnych duchownych z archidiecezji monachijskiej w Niemczech, na czele której przez pięć lat stał kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Prawnicy zarzucili papieżowi seniorowi, że minął się z prawdą co do pewnych szczegółów sprzed ponad 40 lat, dotyczących sprawy księdza przysłanego do Monachium na leczenie.

"Byłem głęboko wstrząśnięty tym, że przeoczenie zostało wykorzystane do podważenia mojej prawdomówności, a nawet do przedstawienia mnie jako kłamcy" - tak na zarzuty kancelarii odpowiedział emerytowany papież.

DEON.PL POLECA


List teologów polskich w obronie Benedykta XVI

Sytuacja ostatnich dni wokół niesłusznych oskarżeń Benedykta XVI sprawia, że coraz silniej osłabiany jest autorytet najwyższego zwierzchnika Kościoła w latach 2005-2013, a tym samym niszczona jest konstytucja Kościoła Chrystusowego.

Polscy teologowie protestują przeciwko niegodziwemu potraktowaniu Benedykta XVI i łączą się z całą mocą z emerytowanym Papieżem, odznaczającym się niezłomną postawą moralną, jakiej dawał świadectwo nieustannie w okresie posługi uniwersyteckiej, biskupiej i papieskiej.

Uznajemy niezwykłą wielkość teologicznego dyskursu Benedykta XVI i domagamy się uszanowania godności Człowieka, który zawsze stanowczo bronił Bóstwa Jezusa Chrystusa w zsekularyzowanym świecie, a tym samym każdej istoty ludzkiej.

Wizja teologiczna Benedykta XVI jest fundamentem chrześcijańskiej teologii na przełomie wieków i słusznie jest on określany jako współczesny Ojciec Kościoła. Jego twórcza myśl teologiczna stała się w ostatnich dziesięcioleciach prawdziwą marką o nazwie Ratzinger, którą wzmocnił jeszcze bardziej pontyfikat Benedykta XVI. W centrum tej myśli stoi hierarchiczna triada: Bóg – człowiek – świat, która wyznacza ukierunkowanie na określony przez Stwórcę cel: życie wieczne w Bogu i z Bogiem. Zachwianie tej hierarchii, wyrażające się w budowaniu świata bez Boga albo przeciw Bogu, wiedzie nieuchronnie do dramatu samego człowieka. Na tej eschatycznej drodze człowieka i świata stoi Kościół założony przez Jezusa Chrystusa z jego misją odnowienia powszechnej jedności rodzaju ludzkiego, by na nowo wszystko związać z Bożym Logosem. Do tego konieczna się wiara, która rodzi się, kształtuje i wzrasta w Kościele. Wiara nie jest ślepą teorią, przestarzałą ideą ani też zagmatwaną filozofią, lecz jest znajdowaniem drogi do mądrości, rozumności i rzeczowości, a przez to do dostrzegania pełnej rzeczywistości. Podobnie i Kościół nie jest ludzką korporacją, lecz jest wspólnotą wiary, nadziei i miłości założoną na fundamencie apostołów jako światło dla narodów.

Dzięki takiej jasności i jednoznaczności myśli i jednocześnie dosadności wyrażania całej prawdy objawionej Ratzinger – Benedykt XVI rzuca wyzwanie współczesnemu światu i jednocześnie daje ludowi Bożemu świetlistą orientację, co jest prawdziwe a co nieprawdziwe, co katolickie a niekatolickie, co Boże a co antyboskie. Jego dzieła odznaczają się nie tylko imponującą głębią, wielką mądrością i intelektualnym blaskiem, ale też nadzwyczaj pięknym i precyzyjnym językiem. Dlatego słusznie nazywany jest „Mozartem teologii”. Tej jakże szczerej i na wskroś uczciwej osobie Benedykta XVI chcemy dziś oddać należny hołd i zapewnić o naszej teologicznej i ludzkiej bliskości.

Prezydium Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości

Zarząd Polskiego Towarzystwa Mariologicznego

Zarząd Sekcji Patrystycznej przy Komisji Nauki Katolickiej KEP

Zarząd Stowarzyszenia Biblistów Polskich

Zarząd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich

Zarząd Stowarzyszenia Liturgistów Polskich

Zarząd Stowarzyszenia Pastoralistów Polskich

Zarząd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce

Zarząd Stowarzyszenia Teologów Moralistów

Zarząd Towarzystwa Teologów Dogmatyków

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Benedykt XVI pokazuje, co jest prawdziwe, a co nieprawdzie". List w obronie papieża seniora
Komentarze (3)
TS
~Tomasz Szczeciński
14 lutego 2022, 11:05
Redacja deonu jak widac scisle klerykalna! Papiez Benedykt zrobil wiele dla osób wykorzystanych ale ten list i redacja deonu nadal wspiera klerykalizm! Niczego nie widzicie! Macie zamkniete oczy!
TS
~Tomasz Szczecinski
14 lutego 2022, 11:02
T. Terlikowski : " List teologów polskich w obronie Benedykta XVI to dokument schyłkowy, sprzed przełomu w sprawie skrzywdzonych w Kościele, przeniknięty wizją klerykalną, ignorującą kompletnie perspektywę skrzywdzonych w Kościele. "
Renata Kucharska
14 lutego 2022, 09:22
Pisma Jego Świątobliwości Ojca Świętego Seniora, także wcześniejsze, czyli z czasu, gdy był jeszcze Kardynałem, są możliwe do zrozumienia także dla osób, które nie mają wykształcenia teologicznego, gdyż zawierają bardzo dużo myśli, które mogą być prostą sentencją do zwykłych rozmyślań o własnej wierze, np. w książce "Chrystus i Jego Kościół" (w oryginale: "Il cammino pasquale") taką sentencją może być takie zdanie: "Jezus jest śmiercią śmierci". To także 'à propos' drugiej sprawy niepokojącej nas wszystkich, czyli tego upiornego zagrożenia wojną na Ukrainie.