Biskupi istotnym znakiem jedności Kościoła

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / CTV / ptsj

O wielkim darze, jakim dla wspólnot chrześcijańskich jest biskup, o konieczności żywienia z nim "szczerej i głębokiej komunii" oraz jego znaczeniu dla jedności Kościoła mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Temat jego katechezy brzmiał "Święta Matka Kościół Hierarchiczny".

Papież zaznaczył, że w biskupie wspomaganym przez prezbiterów i diakonów uobecnia się sam Chrystus, który nadal otacza opieką swój Kościół, zapewniając swoją ochronę i przewodnictwo. Ten Kościół jest Świętą Matką Kościołem Hierarchicznym. "Rodzi nas w Chrzcie św. jako chrześcijan, sprawiając, że zostajemy odrodzeni w Chrystusie, czuwa nad naszym wzrastaniem w wierze, prowadzi nas w ramiona Ojca, byśmy otrzymali Jego przebaczenie, przygotowuje dla nas stół eucharystyczny, gdzie nas karmi słowem Bożym oraz Ciałem i Krwią Jezusa, przyzywa nad nami Bożego błogosławieństwa i mocy Jego Ducha, wspierając nas na całej drodze naszego życia i otaczając nas Jego czułością i ciepłem, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach próby, cierpienia i śmierci" - powiedział Franciszek.

DEON.PL POLECA


Ojciec Święty podkreślił, że to macierzyństwo Kościoła wyraża się zwłaszcza w osobie biskupa gwarantującego wiarę i żywy znak obecności Pana we wspólnocie chrześcijańskiej. Nie jest to stanowisko prestiżowe czy zaszczytna funkcja. "Bycie biskupem oznacza stawianie sobie zawsze przed oczy przykładu Jezusa, który jako Dobry Pasterz przyszedł nie po to, aby mu służono, ale aby służyć (por. Mt 20,28; Mk 10, 45) i aby oddać swoje życie za owce (por. J 10,11). To smutne, gdy widzimy człowieka dążącego do osiągnięcia tego urzędu i czyni wiele, aby go uzyskać, a kiedy już go zdobędzie - nie służy, ale się pyszni, żyje jedynie dla swej próżności"- zaznaczył papież.

Franciszek zauważył, że biskupi stanowią jedno kolegium, zgromadzone wokół Papieża, który jest strażnikiem i gwarantem tej głębokiej komunii, na której tak bardzo zależało Jezusowi i Jego apostołom. "Jakże jest to więc wspaniałe, kiedy biskupi wraz z papieżem wyrażają tę kolegialność! Doświadczyliśmy tego niedawno podczas zgromadzenia Synodu o rodzinie. Pomyślmy też o wszystkich biskupach rozproszonych po całym świecie, którzy mimo to, że żyją w różnych i odległych od siebie miejscach, kulturach, wrażliwościach i tradycjach czują się częścią jeden drugiego i stają się wyrazem głębokiej więzi w Chrystusie między swoimi wspólnotami"- zachęcił papież.

Na zakończenie Ojciec Święty podkreślił rolę biskupa, w którym ukazuje się "więź każdego z Kościołów z apostołami i wszystkimi innymi wspólnotami zjednoczonymi ze swymi biskupami i papieżem w jedynym Kościele Pana Jezusa, który jest naszą Świętą Matką Kościołem Hierarchicznym".

Link do całej papieskiej katechezy

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskupi istotnym znakiem jedności Kościoła
Komentarze (8)
.
.....
5 listopada 2014, 19:19
rrrrer6e
jazmig jazmig
5 listopada 2014, 17:44
Kasper, Marx, Schoenbern, to pierwsze z brzgu przykłady "biskupów", którzy nimi absolutnie być nie powinni i nie mogą. Z takimi biskupami absolutnie nie można się jednoczyć.
F
Fabian
5 listopada 2014, 17:57
Zgadzam się z tobą. Dodam jeszcze nazwiska: Lehmann, Maradiaga, Danneels, Forte.
P
piw
5 listopada 2014, 20:08
i Bergoglio, biskup diecezji rzymskiej
P
pdyvppl
5 listopada 2014, 20:28
Śmiało, piszcie dalej. Na ostatnim synodzie tak samo jak oni nad sprwą komunii dla rozwiedzionych w nowych związkach głosowało łącznie ponad stu...
P
piw
5 listopada 2014, 17:22
A biskupi którzy głoszą skrajnie różne opinie (nawet niezgodne z  Magisterium) na synodzie też są znakiem jedności?
J
Jacol
5 listopada 2014, 15:25
Czy w Polsce sa biskupi, którzy nie służą ale się pysznią i żyją jedynie dla swej prózności?
A
Adaś
5 listopada 2014, 16:03
Czemu pytasz, chcesz się za nich pomodlić?