Chrystus światłością świata

Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy Bracia i Siostry!

W dzisiejszą niedzielę ewangelista Marek opowiada nam, że Jezus zaprowadził Piotra, Jakuba i Jana na wysoką górę i tam na ich oczach przemienił się, a «Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła» (por. Mk 9, 2--10). Liturgia kieruje dzisiaj nasze spojrzenie na tę tajemnicę światła. Na przemienionym obliczu Jezusa jaśnieje promień Bożego światła, które było w Jego wnętrzu. To samo światło rozpromieni oblicze Chrystusa w dniu Zmartwychwstania. W tej perspektywie Przemienienie jawi się jako antycypacja misterium paschalnego.

Święto Przemienienia Pańskiego zachęca nas, byśmy otwarli «oczy serca» na tajemnicę światła Bożego, obecnego w całych dziejach zbawienia. Już na początku stworzenia Wszechmocny mówi: «Fiat lux — Niech się stanie światłość!» (Rdz 1, 3), i oddziela światłość od ciemności. Podobnie jak inne stworzenia, światłość jest znakiem wskazującym na Boga — jest jakby odblaskiem Jego chwały, towarzyszącym Jego objawieniom. Kiedy Bóg się objawia, «wspaniałość Jego podobna do światła, promienie z rąk Jego tryskają» (por. Ha 3, 4). Czytamy w Psalmach, że światło jest płaszczem, którym Bóg się odziewa (por. Ps 104 [103], 2). Księga Mądrości stosuje symbolikę światła do opisu samej istoty Boga: mądrość, «wypływ» chwały Bożej, jest «odblaskiem wieczystej światłości», przewyższającej wszelką światłość stworzoną (por. Mdr 7, 25--26. 29 n.). W Nowym Testamencie światłość Boża objawia się w pełni w Chrystusie. Jego zmartwychwstanie pokonało na zawsze potęgę mroków zła. Dzięki zmartwychwstałemu Chrystusowi prawda i miłość odnoszą zwycięstwo nad kłamstwem i grzechem. W Nim światłość Boża oświeca w sposób ostateczny życie ludzi i całą historię: «Ja jestem światłością świata — mówi w Ewangelii. — Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia» (J 8, 12).

DEON.PL POLECA

Jak bardzo potrzebujemy także w naszych czasach wyzwolić się z mroków zła, by zaznać radości synów światła. Niech wyprosi nam ten dar Maryja, której wczoraj ze szczególną pobożnością oddawaliśmy cześć w doroczne wspomnienie Poświęcenia Bazyliki Matki Boskiej Większej. Niech Najświętsza Dziewica wyprosi także pokój dla społeczności Bliskiego Wschodu, gdzie trwają bratobójcze walki. Wiemy dobrze, że pokój jest przede wszystkim darem Bożym, o który powinniśmy prosić usilnie na modlitwie, ale w tym momencie pragniemy również przypomnieć, że jest on zadaniem wszystkich ludzi dobrej woli. Niech nikt nie uchyla się od tego obowiązku! Stwierdzając z goryczą, że dotychczas nie posłuchano głosów wzywających do natychmiastowego zawieszenia broni w tym umęczonym regionie, muszę ponowić mój gorący apel o to, prosząc wszystkich, by starali się wnosić rzeczywisty wkład w budowanie sprawiedliwego i trwałego pokoju. Powierzam ten ponowny apel wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrystus światłością świata
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.