Coraz bliżej kanonizacji papieża Pawła VI. Franciszek modlił się przy jego grobie

(fot. L'Osservatore Romano)
KAI / kw

Papież Franciszek modlił się wczoraj przy grobie swego poprzednika, bł. Pawła VI, papieża w latach 1963-1978. 6 sierpnia przypadła 39. rocznica jego śmierci.

Najpierw w Grotach Watykańskich, przy grobie Pawła VI, została odprawiona Msza św. Przewodniczył jej bp Marcello Semeraro, ordynariusz diecezji Albano, na której terenie znajduje się Castel Gandolfo, gdzie Paweł VI zmarł.

Przed beatyfikacją papieża w 2014 r. Rocznicowe Msze były odprawiane w kościele parafialnym w Castel Gandolfo, po beatyfikacji zaś zostały przeniesione do Grot Watykańskich. Uczestniczą w nich osoby, które osobiście znały błogosławionego papieża.

Na zakończenie Mszy do Grot zszedł papież Franciszek i wraz z bp. Semeraro modlił się przy grobie Pawła VI.

*  *  *

- Papież Franciszek podczas swej niedawnej wizyty w Bozzolo [20 czerwca br. - KAI] potwierdził swą wolę ogłoszenia Pawła VI świętym - ujawnił ks. Adriano Bianchi, dyrektor diecezjalnego dziennika "La Voce del Popolo" z Brescii. To z tej diecezji pochodził Giovanni Battista Montini, przyszły papież Paweł VI.

Od ponad roku badany jest przypadek cudu za wstawiennictwem bł. Pawła VI. Chodzi o niewytłumaczalne i nagłe uzdrowienie dziewczynki, urodzonej 25 grudnia 2015 r., a więc trzy miesiące po beatyfikacji papieża. Był to bardzo przedwczesny poród, a ponadto doszło do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, przez co zagrożone było życie dziecka. Jego matka Vanna Pironato modliła się o ocalenie córki, prosząc o wstawiennictwo bł. Pawła VI, wiedziała bowiem, że cud uznany do jego beatyfikacji miał również związek z trudną ciążą.

Przypomnijmy, że postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Antonio Marrazzo wybrał przypadek nienarodzonego jeszcze wówczas dziecka z początku lat dziewięćdziesiątych XX w. w Kalifornii. U młodej ciężarnej kobiety lekarze stwierdzili poważne problemy z płodem i ze względu na skutki dla mózgu, jakie w takich wypadkach występują, zaproponowali jej jako jedyne możliwe rozwiązanie usunięcie ciąży. Przyszła matka sprzeciwiła się jednak i postanowiła donosić poczęte dziecko do jego narodzin, ufając przy tym - jak sama przyznała - wstawiennictwu Pawła VI, który m.in. w 1968 r. ogłosił encyklikę "Humanae vitae". Dziecko urodziło się bez problemów i zdrowe, ale z ujawnieniem całej sprawy czekano kilkanaście lat, aż podrośnie, aby stwierdzić ostatecznie brak jakichkolwiek następstw problemów z okresu ciąży i tym samym móc potwierdzić cudowne wyzdrowienie.

Chodzi o "wydarzenie naprawdę niezwykłe i nadprzyrodzone, do którego doszło dzięki wstawiennictwu Pawła VI" - powiedział w 2012 r. w Radiu Watykańskim ks. Marrazzo. Zwrócił uwagę, że uzdrowienie to wpisuje się w "linię nauczania" papieża, który dał światu wspomnianą encyklikę, a cud ten łączy się z "obroną życia, wyrażoną w tym dokumencie, a także z obroną rodziny, gdyż encyklika mówi o miłości małżeńskiej, a nie tylko o poczętym życiu".

Papież Franciszek darzy wielkim szacunkiem bł. Pawła VI i wielokrotnie cytował go w swoich wystąpieniach. W homilii w czasie Mszy beatyfikacyjnej podkreślił, że jego poprzednik "potrafił kierować z dalekowzroczną mądrością - a czasem w samotności - sterem łodzi Piotrowej, nigdy nie tracąc radości i ufności w Panu".

"W odniesieniu do tego wielkiego Papieża, odważnego chrześcijanina, niestrudzonego apostoła, przed Bogiem możemy dziś tylko wypowiedzieć słowo tak proste, a jednocześnie szczere i ważne: dziękuję! Dziękujemy nasz drogi i umiłowany papieżu Pawle VI! Dziękujemy za Twoje pokorne i prorocze świadectwo miłości do Chrystusa i Jego Kościoła!- mówił wówczas Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Coraz bliżej kanonizacji papieża Pawła VI. Franciszek modlił się przy jego grobie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.