Franciszek: „Całkowite rozbrojenie nie jest utopią”.

Franciszek: „Całkowite rozbrojenie nie jest utopią”.
Papież Franciszek - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / pzk

Papież zastanawia się nad przesłaniem Wielkanocnego Zmartwychwstania w tekście opublikowanym przez tygodnik l'Espresso. Przyglądając się wojnie na Ukrainie i konfliktom w innych miejscach na świecie, a zarazem cytując encyklikę św. Jana XXIII ‘Pacem in Terris’, Franciszek mówi o tym, że trzeba mieć odwagę, by powiedzieć ‘nie’ zbrojeniom i przemocy, „ponieważ prawdziwy pokój nie może zrodzić się ze strachu”.

Franciszek zadaje pytanie na co możemy liczyć w świecie tak pokiereszowanym przez wojny i przemoc? Nadal mamy w oczach straszne obrazy, które docierają do nas z udręczonej Ukrainy, ale zbyt często nie wspominamy o innych zapomnianych konfliktach, o innych ogniskach przemocy, o wielu ‘kawałkach’ trzeciej wojny światowej, którą niestety przeżywamy.

Przeżywamy Wielkanoc, dla nas chrześcijan zmartwychwstaje Książę Pokoju, ten Jezus z Nazaretu, który wchodząc do Wieczernika, gdzie zgromadzeni byli jego apostołowie, wciąż bojący się ujrzeć go umierającego na krzyżu, mówi do nich: ‘Pokój wam!’.

Pokój niech będzie z wami to życzenie, które wymieniamy w tym dniu. Aby naprawdę powiedzieć ‘nie’ wojnie i przemocy, nie wystarczy tylko uciszyć broń i powstrzymać agresorów. Konieczne jest wykorzenienie przyczyn wojen i przemocy, którymi są urazy, zazdrość, chciwość. Podoba mi się – mówi papież – że w dzisiejszych czasach są media, które decydują się na oddanie miejsca i głosu twórcom pokoju. Bo trzeba mieć odwagę ‘rozbrajać’ serca, ‘demilitaryzować’ je, usuwać trucizny i urazy.

DEON.PL POLECA

I trzeba też mieć odwagę powiedzieć ‘nie’ zbrojeniom, których niestety jesteśmy świadkami, ponieważ prawdziwy pokój nie może rodzić się ze strachu. Potrzebne jest to, co sześćdziesiąt lat temu św. Jan XXIII w encyklice Pacem in terris nazwał ‘rozbrojeniem integralnym’: kryterium braku wojny, które opiera się na bilansie uzbrojenia, musi zostać zastąpione zasadą, że prawdziwy pokój można zbudować jedynie na wzajemnym zaufaniu.

Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych te słowa mogą brzmieć utopijnie, zwłaszcza w tym czasie. Ale to nie jest utopia, to zdrowy realizm: tylko zatrzymując wyścig zbrojeń, który zabiera środki na walkę z głodem i brakiem wody oraz na zapewnienie opieki medycznej tym, którzy jej nie mają, możemy zapobiec samozniszczeniu naszego człowieczeństwa. Dlatego wraz z życzeniami radosnych Świąt Wielkanocnych powtarzam słowami Zmartwychwstałego Nazarejczyka: pokój wam!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Franciszek: „Całkowite rozbrojenie nie jest utopią”.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.