Franciszek do biskupów Nigerii o pojednaniu

Franciszek do biskupów Nigerii o pojednaniu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ptt

Pokój "nie jest tylko brakiem konfliktów czy rezultatem jakiegoś kompromisu politycznego albo pełnego rezygnacji fatalizmu".

Wymaga on "codziennego zaangażowania, odważnego i autentycznego, aby umożliwić pojednanie, szerzyć doświadczenie dzielenia się, przerzucać mosty dialogu, służyć najsłabszym i wykluczonym"; krótko mówiąc, "polega na budowaniu kultury spotkania". Pisze o tym Papież Franciszek w liście przesłanym do biskupów Nigerii, ludnego kraju afrykańskiego, w którym panuje terroryzm coraz bardziej bezlitosny i okrutny, podsycany przez "nowe i gwałtowne formy ekstremizmu i fundamentalizmu o podłożu etnicznym, społecznym i religijnym".

"Wielu Nigeryjczyków - pisze Papież - zostało zabitych, ranionych i okaleczonych, porwanych i pozbawionych wszystkiego: swoich bliskich, swojej ziemi, środków do życia, swej godności, swych praw. Wielu nie mogło wrócić do swoich domów". Celem ekstremistów stają się "zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie", których łączy "tragiczny kres z ręki osób, które deklarują się jako religijne, ale które nadużywają religii, czyniąc z niej ideologię, naginając do własnych interesów, zadawania przemocy i śmierci".

Franciszek zapewnia o swojej bliskości biskupów i wiernych, którzy cierpią, i dziękuje im, "bowiem pośród tak licznych prób i cierpień Kościół w Nigerii nie przestaje dawać świadectwa otwartości, miłosierdzia i przebaczenia". Papież wspomina w szczególności "kapłanów, zakonników i zakonnice, misjonarzy i katechetów, którzy pomimo nieopisanych ofiar nie opuścili jednak swojej owczarni, ale pozostali i służą jej jako dobrzy i wierni głosiciele Ewangelii". Im, dodaje, "pragnę wyrazić moją serdeczność i powiedzieć: nie ustawajcie w czynieniu dobra!".

DEON.PL POLECA

Wdzięczność Papieża obejmuje także wiele osób "ze wszystkich warstw społecznych, kultur i religii, które z wielką determinacją konkretnie angażują się w zwalczenie wszelkich form przemocy i na rzecz pewniejszej i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich". Jest to przykład - określa go posługując się słowami Benedykta XVI - "potęgi Ducha, który przemienia serca ofiar i ich oprawców, aby przywrócić braterstwo". Na zakończenie kieruje apel do hierarchów nigeryjskich: "Wytrwale i nieustraszenie postępujcie nadal drogą pokoju! Bądźcie przy ofiarach! Pomagajcie ubogim! Wychowujcie młodzież! Stawajcie się promotorami społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego!".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek do biskupów Nigerii o pojednaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.