Franciszek: istnieje niebezpieczeństwo, że z Bliskiego Wschodu znikną chrześcijanie

Franciszek: istnieje niebezpieczeństwo, że z Bliskiego Wschodu znikną chrześcijanie
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
1 rok temu
KAI/ ed

Franciszek po raz kolejny zwrócił uwagę na dramat Bliskiego Wschodu. Wyniszcza go wielki grzech, którym jest wojna i żądza władzy.

Istnieje niebezpieczeństwo, że z Bliskiego Wschodu znikną chrześcijanie. Nie twierdzę, że ktoś tego chce. Ale takie niebezpieczeństwo istnieje - mówił papież podczas audiencji dla Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim. Franciszek przygotował z tej okazji specjalne przemówienie, jednakże mając na względzie dramatyczną sytuację chrześcijan w tym zapalnym regionie świata, postanowił powiedzieć im kilka słów od siebie. "Bliski Wschód dziś cierpi, płacze, a światowe mocarstwa patrzą na Bliski Wschód, ale nie dlatego, że troszczą się o kulturę, wiarę, życie tych ludów…

Liczba chrześcijan spada

Patrzą na Bliski Wschód, aby zagarnąć coś dla siebie i poszerzyć zakres swej władzy - mówił papież. - A chrześcijanie? Wszyscy mówią, że byli pierwsi na Bliskim Wschodzie, że trzeba ich szanować… ale fakty są inne. Liczba chrześcijan spada. Przedwczoraj rozmawiałem o tym z kard. [Mario] Zenarim [nuncjuszem w Syrii - KAI]. Chrześcijan ubywa. Wielu nie chce powrócić do swej ojczyzny, bo cierpienie jest wielkie. Kochają swój kraj, kochają wiarę, ale dużo wycierpieli, bardzo dużo".

Franciszek przypomniał, że Bliski Wschód to ojczyzna wielkich Kościołów, z których teologii i duchowości wszyscy korzystamy. Dziś region ten zmaga się z poważnym problemem migracji. W samym Libanie - przypomniał Papież - połowa mieszkańców to uchodźcy."Na Bliskim Wschodzie jest wielki grzech. I cierpią z tego powodu biedni ludzie. Grzech żądzy władzy, grzech wojny. Za każdym razem coraz większy, coraz większy - mówił Franciszek.

Franciszek: w takiej sytuacji komunia dla protestantów jest możliwa >>

- Uzbrojenie coraz bardziej nowoczesne, a ludzie cierpią, cierpią dzieci. Bliski Wschód to dzisiaj region, nie chcę powiedzieć bez szkoły, ale z niewielką liczbą szkół. Bo bombardowania burzą wszystko, nawet nieliczne szpitale. Oto cierpienie Bliskiego Wschodu. Wielki grzech wojny".

Na zakończenie Franciszek zapewnił jednak, że dla Bliskiego Wschodu istnieje nadzieja. "Pan Bóg nas nie opuści i tę nadzieję musimy pielęgnować. Jest to mistyka, nad którą musimy pracować" - dodał papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
22,43 zł
29,90 zł

Co Bóg robił przed stworzeniem świata? Czy źli ludzie też mają swojego Anioła Stróża? Dlaczego nie ma teraz tak wielu cudów jak dawniej?

Dzieci, tak jak dorośli, mają pytania i wątpliwości, ale często chowają je...

Skomentuj artykuł

Franciszek: istnieje niebezpieczeństwo, że z Bliskiego Wschodu znikną chrześcijanie
Komentarze (3)
22 czerwca 2018, 18:27
Największe prześladowania chrześcijan wybuchały zawsze po chrześcijańskich zbrojnych interwencjach. Tak było w czasie Wypraw Krzyżowych no i teraz.
MR
Maciej Roszkowski
23 czerwca 2018, 20:33
Jakie zbrojne interwencje chrześcijan teraz ma Pan na myśli. Nie jestem entuzjastą wypraw krzyżowycyh, ale proszę zapoznać się z historią wyniszczenia przez świat arabski w czasie je poprzedzającym chrześcijan Kościoła Wschodniego.
MR
Maciej Roszkowski
24 czerwca 2018, 19:00
I jak to zwykle bywa brak odpowiedzi. Czyli ignorancja. Nie ma to jak wywalić jakiegoś bałacha z dumnym przekonaniemem - Ale im dowaliłem!

Skomentuj artykuł

Franciszek: istnieje niebezpieczeństwo, że z Bliskiego Wschodu znikną chrześcijanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.