Franciszek o pokusie, która zamyka możliwości w naszym życiu
Do wdzięczności za bezinteresowny dar Bożego przebaczenia, które powinno nas otwierać na przebaczenie naszym braciom i siostrom zachęcił Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański".
Nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mt 18, 21-35) papież stwierdził, że zawarta w nim nauka o przebaczeniu nie neguje doznanej krzywdy, ale uznaje, że człowiek stworzony na obraz Boga jest zawsze większy niż popełnione zło.
>> PEŁNY TEKST rozważania papieża
Przypominając przypowieść o miłosiernym królu i bezlitosnym słudze zaznaczył, że monarcha to obraz Boga, który nam nieustannie przebacza, zaś sługa - to obraz nas samych, kiedy odmawiamy przebaczenia naszym braciom i siostrom.
Franciszek przypomniał, że Bóg każdemu z nas przebaczył grzech pierworodny i wielokrotnie otrzymywaliśmy łaskę Bożego przebaczenia, a zatem sami możemy ze swej strony przebaczyć innym. "Ojciec Niebieski jest pełen miłości i pragnie ją nam zaoferować, ale nie może tego uczynić, jeśli zamkniemy nasze serca na miłość innych ludzi" - stwierdził papież.
Kiedy ogarnie nas pokusa, aby zamknąć nasze serce na tych, którzy nas obrazili i proszą o przebaczenie, pamiętajmy o słowach Ojca Niebieskiego skierowane do bezlitosnego sługi: "Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swym współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?"(ww. 32-33).
"W ten sposób modlisz się o własne potępienie". Kapłan o modlitwie, która nas zabija >>
- Każdy, kto doświadczył radości, pokoju i wewnętrznej wolności, pochodzącej z otrzymanego przebaczenia może otworzyć się na możliwość przebaczenia ze swej strony innym - mówił Ojciec Święty.
"Niech Dziewica Maryja pomoże nam być coraz świadomymi bezinteresowności i wspaniałości przebaczenia otrzymanego od Boga, aby stać się miłosiernym jak On, Dobry Ojciec, cierpliwy i pełny łaskawości" - zakończył swoje rozważanie Ojciec Święty. Następnie odmówił modlitwę "Anioł Pański" i udzielił apostolskiego błogosławieństwa.
Papież pozdrowił też poszczególne grupy wiernych, w tym uczestników biegu Via Pacis, który objął miejsca kultu różnych religii w Rzymie. "Życzę, aby ta inicjatywa kulturalna i sportowa mogła sprzyjać dialogowi, współistnieniu i sprawie pokoju" - powiedział Franciszek. Pozdrowił też swoich rodaków z La Plata.
Tradycyjnie na zakończenie Ojciec Święty prosił o modlitwę w swojej intencji i życzył wszystkim dobrej niedzieli i smacznego obiadu.
Skomentuj artykuł