Franciszek ogłosił świętymi cztery zakonnice

(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
KAI / ptt

Z udziałem tysięcy wiernych podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w niedzielę 17 maja papież Franciszek ogłosił świętymi cztery zakonnice żyjące w XIX i na początku XX wieku.

W tym gronie znalazły się dwie Arabki palestyńskie: Maria (Mariam) Bauardi - karmelitanka bosa i Maria Alfonsyna Danil Ghattas - założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca, oraz Włoszka Maria Krystyna Brando - założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiar-Wynagrodzicielek Jezusa Sakramentalnego i Francuzka Joanna Emilia de Villeneuve - założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

- Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławione Joanna Emilia De Villeneuve, Maria Krystyna od Niepokalanego Poczęcia, Maria Alfonsynę Danil Ghattas i Marię od Jezusa Ukrzyżowanego Baoudry świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierały one cześć jako święte w całym Kościele - powiedział papież wygłaszając formułę kanonizacyjną.

Wcześniej prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, w towarzystwie postulatorów, podeszli do papieża i poprosili, aby przystąpiono do kanonizacji błogosławionych. Kardynał zaprezentował krótkie biografie nowych świętych.

Siostra Joanna Emilia De Villeneuve (1811-54) pochodziła z Francji. Całe swe życie spędziła w Castres, tam też założyła Zgromadzenie Sióstr od Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, zwane "błękitnymi siostrami z Castres". Została ogłoszona błogosławioną w 2009 r.

Maria Krystyna od Niepokalanego Poczęcia (1856 -1906 r.) z Włoch była założycielką Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Jezusowi Sakramentalnemu. Została beatyfikowana w 2003 roku.

Maria Alfonsyna Danil Ghattas (1843-1927) pochodziła z Jerozolimy i założyła Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca. Zajmowała się pracą duszpasterską, pomocą osobom starszym, małym dzieciom i zwalczaniem ubóstwa moralnego. Beatyfikował ją Benedykt XVI w 2009 r.

Mariam Bawardi (1846-1878), w zakonie siostra Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, pochodziła z Ibelinu w Galilei i była mistyczką, obdarzoną łaską stygmatów, wpadania w ekstazy oraz otrzymywania przesłań od Jezusa. Założyła Karmel w Betlejem. Beatyfikował ją św. Jan Paweł II w 1983 r.

Potem odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Po jej zakończeniu papież odczytał formułę kanonizacyjną. Przy wtórze Psalmu 32 na ołtarz wniesiono relikwie nowych świętych, które umieszczono przy ołtarzu.

- Ojcze Święty, w imieniu całego Kościoła dziękuję Waszej Świątobliwości za tę proklamację i jak najpokorniej proszę, aby Wasza Świątobliwość polecił wydać List Apostolski o dokonanej kanonizacji - powiedział kard. Amato dziękując Ojcu Świętemu za kanonizację. - Tak zarządzamy - odpowiedział Franciszek.

Na frontonie bazyliki św. Piotra znajdują się portrety nowych świętych.

Wśród oficjalnych gości w Mszy św. bierze udział m. in. Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek ogłosił świętymi cztery zakonnice
Komentarze (5)
W
Wioletka_blondynka
17 maja 2015, 21:22
Dlkaczego zniknąl mój komentarz?:( Aż takie głupoty napisałam?
A
ania
17 maja 2015, 23:21
nie zrażaj się proszę, bardzo lubię Twoje komentarze :))) napisz jeszcze raz
SM
sw mikolaj
17 maja 2015, 18:01
Nie  ma  takiego  prawa  na  swiecie  zeby   czlowiek  drogiego  robil  swietym .  tylko w tym  Cyrku Vatykanskim.  Cudow  musza wiecy  powymyslac    swietych  powybierac  glupich  bajeczek . jusz sie   koncza  pomalu.z tymi durnymi  bez  sensu  bajerami
Maciej Śliwowski
17 maja 2015, 20:54
Kanonizacja to nie "robienie świętym" lecz rozpoznanie na podstawie udokumentowanych faktów świętości "zatwierdzonej" w Niebie.
Paweł Tatrocki
17 maja 2015, 15:32
W kwestii pisowni: karmelici piszą Mariam Baouardy. Jezuici zaś ile razy piszą tyle razy inaczej. Życiorys św. Mariam Baouardy jest dostępny w oficynie wydawniczej Karmelu krakowskiego. Warto się znimi zapoznać.