Franciszek: potrzebne jest udoskonalenie procesów selekcji kandydatów do kapłaństwa

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
KAI / PAP / ms

Polecam wam zwrócenie szczególnej uwagi na duchowieństwo i na seminaria - powiedział Ojciec Święty przyjmując biskupów mianowanych w ostatnim okresie.

Przybyli oni do Watykanu na kurs zorganizowany przez Kongregację do spraw Biskupów oraz Kongregację dla Kościołów Wschodnich.

Papież podkreślił, że najpilniejszym zadaniem powierzonym biskupom jest uświęcenie osobiste. Wskazał, że tajemnicą sukcesu jest "umieszczenie Boga w centrum". Chodzi o trwanie w wierności, "nawet wtedy, gdy w skwarze dnia, brakuje sił wytrwania, a rezultat ciężkiej pracy nie zależy już od posiadanych zasobów". Wskazał, że chodzi o to, by uczynić Ojca bliskim swemu ludowi.

DEON.PL POLECA

Franciszek: klerykalizm to perwersja Kościoła >>

"Dobrze wiem, jak bardzo w naszych czasach szaleją samotność i opuszczenie, szerzy się indywidualizm i wzrasta obojętność wobec losu innych. Miliony mężczyzn i kobiet, dzieci, młodych ludzi gubią się w rzeczywistości, która przysłoniła punkty odniesienia, są zdestabilizowani przez udrękę, że nie należą do niczego. Ich los nie stawia pytań sumieniu wszystkich i często niestety ci, którzy ponoszą największą odpowiedzialność, niewybaczalnie się tłumaczą. Ale nie wolno nam pomijać ciała Chrystusa, które zostało nam powierzone nie tylko w sakramencie Eucharystii, ale także w ludziach, których otrzymaliśmy w dziedzictwie" - powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zachęcił nowych biskupów, aby zawsze byli blisko potrzebujących, nie zaniedbując głównego celu Kościoła - "rozpowszechniania w świecie nowego wina, którym jest Chrystus". Zaapelował też o nawiązywanie dialogu z pytaniami, jakie pojawiają się wśród powierzonych im wiernych.

Papież Franciszek o największej radości w Kościele >>

"Polecam wam zwrócenie szczególnej uwagi na duchowieństwo i na seminaria. Nie możemy odpowiedzieć na wyzwania, jakie mamy wobec nich bez udoskonalenia naszych procesów selekcji, towarzyszenia, oceny. Ale nasze reakcje będą pozbawione przyszłości, jeśli nie dotrą do duchowej otchłani która nie rzadko doprowadziła do skandalicznych słabości, jeśli nie odsłonią będącej ich przyczyną pustki egzystencjalnej, jeśli nie ujawnią dlaczego Bóg został tak wytłumiony, tak wyciszony, tak usunięty z pewnego stylu życia, jakby go tam nie było" - powiedział papież.

Papież do rektorów seminariów: uświadamiajcie kandydatom do kapłaństwa "bliskość Boga" >>

Wskazał ponadto że: "Każdy z nas musi z pokorą wejść w głąb samego siebie i zadać sobie pytanie, co można zrobić żeby uczynić bardziej świętym oblicze Kościoła, którym rządzimy w imieniu Najwyższego Pasterza". "Nie trzeba wskazywać palcem innych, szukać kozłów ofiarnych, rwać szat, drążyć w słabości innego" - wyjaśniał.

Papież oświadczył, że potrzebna jest współpraca i powrót do "prostej radości Ewangelii".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: potrzebne jest udoskonalenie procesów selekcji kandydatów do kapłaństwa
Komentarze (3)
A
Agnieszka
14 września 2018, 16:34
"ŻYĆ EWANGELIĄ W CZASACH KRYZYSU" + Fernando Chomali G., Arcybiskup Concepción, Chile Horror nadużyć seksualnych, władzy i sumienia, mógł być uniknięty. To powoduje kwestionowanie podstaw procesu selekcji kandydatów do seminariów, formacji, którą tam otrzymali i towarzyszenie podczas ich życia w posłudze. Ci, którzy molestowali, nigdy nie powinni byli wstąpić do Seminarium i tym bardziej nie powinni zostać wyświęceni.(...)Ciąży dziś nie osiągnięcie celu zarówno przyjmowania do Seminarium i domów formacyjnych generalnie, tylko tych, którzy przybyli tam bez żadnej innej intencji jak tylko oddanie się Bogu, jak i wykrycia na czas tych, którzy z upływem lat usunęli Boga z centrum swojego życia. https://www.periodistadigital.com/religion/america/2018/09/07/fernando-chomali-vivir-el-evangelio-en-tiempos-de-crisis.shtml
PP
paton paton
13 września 2018, 15:12
Przede wszystkim Kościół katolicki musi skończyć z fikcją i znieść niebiblijny obowiązkowy celibat duchownych wprowadzony do Kościoła różnymi etapami setki lat po śmierci Chrystusa. Jeszcze w XV wieku papież Aleksander VI miał z różnymi kobietami gromadkę dzieci. Poza tym zalecenie zniesienia obowiążkowego celibatu (nie mylić z dobrowolnym) zaleciła Kościołowi katolickiemu Komisja Królweska w Australii, która stwierdziła, że co najmniej 7% tamtejszych duchownych było sprawcami pedofilii. Wśród nich australijski kard. George Pell, trzecia osoba po papieżu w Watykanie. A pedofilię ukrywał dla przykładu przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii abp Philip Wilson za co został skazany na rok więzienia. 1 do Tymoteusza 4,1-3: 1 Duch zaś otwarcie mówi1, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane. Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę.
PS
Piotrek Szymek
14 września 2018, 08:51
Nie tylko celibat. W momencie śmierci Jezusa, gdy padło "wykonało się" rozdarła sie na pół zasłona w Świątyni. Wraz ze zbawieńczą śmiercią Chrystusa znika porządek ofiarniczy, a zatem znika rola kapłanów. Od tej pory Arcykapłanem jest Jezus, a cały lud zbawiony, jak pisze choćby Piotr w swoim liście, staje się wybranym, królewskim kapłaństwem (1P 2,9). Kapłaństwo, podział na duchownych i świeckich, jest niebiblijny i jako nikolaityzm stanowi (zgodnie z listem Jezusa do Kościołów w Efezie i Pergamonie - Ap. 2,6.15) obrzydliwośc w oczach Pana.