Franciszek pozdrowił dziś biskupów z Kuby
Ojciec Święty skierował dziś słowa szczególnego pozdrowienia do biskupów kubańskich. przybyli oni na jutrzejszą uroczystość umieszczenia w Ogrodach Watykańskich kopii figurki Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre - patronki Kuby.
Zwracając się do pielgrzymów w języku hiszpańskim papież pozdrowił szczególnie biskupów kubańskich, prosząc ich jednocześnie o przekazanie wyrazów bliskości i błogosławieństwo wszystkim wiernym w ich ojczyźnie.
Jutrzejszej uroczystości będzie przewodniczył były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarciso Bertone, który odwiedził Kubę w 2008 roku - w 10. rocznicę historycznej pielgrzymki św. Jana Pawła II. Weźmie w niej udział kierownictwo kubańskiego episkopatu.
Według legendy, dwaj Indianie Rodrigo i Juan de Hoyos oraz czarny niewolnik Juan Moreno, którzy poszukiwali soli w zatoce Nipe, ujrzeli w 1612 r. w czasie burzy płynącą na desce figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, trzymającym w dłoniach kulę ziemską. Jak wyznał w 1687 r. 85-letni wówczas Juan Moreno, na desce był napis: "Yo soy la Virgen de la Caridad" (Jestem Dziewicą Miłosierdzia).
Początkowo figurka czczona była na ołtarzu w drewnianym szałasie, później wierni przenieśli łaskami słynący wizerunek do El Cobre, gdzie już w 1648 r. zbudowano kościół pielgrzymkowy.
Oddawanie czci Maryi z El Cobre szybko rozpowszechniało się w różnych warstwach społecznych na wyspie. Dlatego też oficjalny dekret króla Hiszpanii, znoszący niewolnictwo na Kubie, ogłoszono w 1880 r. na placu przed kościołem pielgrzymkowym w El Cobre. Jako Matka uciśnionych "Virgen de la Caridad" stała się patronką nie tylko niewolników, ale także Kubańczyków walczących z Hiszpanią o wolność swego kraju.
Carlos Manuel de Céspedes, nazywany przez Kubańczyków "ojcem ojczyzny", zaprojektował flagę Kuby z błękitnego materiału, na którym umieścił wizerunek ołtarza Matki Bożej. Nabożeństwo dziękczynne w El Cobre 8 września 1898 r. było pierwszym oficjalnym aktem niepodległej Republiki Kuby. W 1915 r. ponad dwa tysiące weteranów, wspartych przez konserwatystów, liberałów i socjalistów, poprosiło Benedykta XV, aby ogłosił "Dziewicę Miłosierną z El Cobre" patronką Kuby. W odpowiedzi papież uczynił to 10 maja 1916 r.
Podczas wizyty na wyspie 24 stycznia 1998 r. Jan Paweł II ukoronował figurkę koronami papieskimi, ogłaszając ją jednocześnie Matką Pojednania Kuby. Jest ona do dziś nie tylko patronką, ale także symbolem tożsamości kubańskiej. Gdy w latach pięćdziesiątych Ernest Hemingway chciał podarować narodowi kubańskiemu swój medal z nagrody Nobla, nie znalazł na to godniejszego miejsca niż sanktuarium w El Cobre. Do dziś medal ten znajduje się tam wśród licznych wotów dziękczynnych. Kult swej Patronki szerzą też Kubańczycy rozsiani po całym świecie.
Skomentuj artykuł