Franciszek przyjął prezydenta Ugandy
Relacje międzyreligijne w Ugandzie były przedmiotem rozmów podczas audiencji jakiej papież Franciszek udzielił w Watykanie ugandyjskiemu prezydentowi Yoweri Museveni. Obaj podkreślili konieczność pokojowego współżycia wspólnot religijnych i grup społecznych - czytamy w komunikacie biura prasowego Stolicy Apostolskiej po spotkaniu.
Podczas 20-minutowej audiencji, która przebiegała w serdecznej atmosferze papież i prezydent z uznaniem mówił o dobrych relacjach między tym afrykańskim krajem i Stolicą Apostolską jak również wkładu Kościoła katolickiego na polu edukacji, socjalnym i służby zdrowia. Ponadto obaj opowiedzieli się za pokojowym rozwiązaniem konfliktów na kontynencie afrykańskim. Na zakończenie prezydent zaprosił papieża do odwiedzenia Ugandy.
W latach 70. XX w. Musenveni przez pięć lat stał na czele Narodowej Armii Powstańczej (National Resistance Army), która walczyła z autorytarnymi rządami Miltona Obote. W 1985 r. wraz z innymi działaczami przebywał na emigracji w Austrii, gdzie powstał 10-punktowy program odnowy kraju, który potem stał się podstawą ugandyjskiej konstytucji. Po obaleniu Obote i krótkim zawieszeniu broni Musenveni zaangażował się w walkę z nowym przywódcą kraju Tito Okello. W 1986 r. po zdobyciu stolicy Kampala został prezydentem kraju, którym rządzi do dzisiaj.
Uganda w ostatnich latach cieszy się względną stabilnością i wzrostem gospodarczym. Jednym z głównych celów państwa jest walka z AIDS. Równocześnie władze kraju są krytykowane za jego udział w regionalnych konfliktach i ostre przepisy przeciwko homoseksualizmowi.
Ponad 80 proc. mieszkańców Ugandy to chrześcijanie, z których prawie połowa należy do Kościoła katolickiego. Ponad 10 proc. wyznaje islam.
Skomentuj artykuł