Franciszek roześle 700 Misjonarzy Miłosierdzia
Franciszek osobiście roześle 700 spośród wszystkich 1000 Misjonarzy Miłosierdzia. Dokona tego podczas Mszy św. w Watykanie 10 lutego - poinformował dziś abp Rino Fisichella podczas konferencji prasowej w Watykanie nt. obchodów Jubileuszu Miłosierdzia.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zauważył, że liczny udział wiernych w otwarciu Bram Miłosierdzia na całym świecie "potwierdza, jak bardzo trafiona była decyzja papieża Franciszka o ogłoszeniu Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia".
Do tej dykasterii napływa "wiele pozytywnych sygnałów" z Kościołów lokalnych. - Każdego dnia otrzymujemy tysiące zdjęć i relacji które potwierdzają zaangażowanie oraz wiarę ich uczestników. Znaczna liczba pielgrzymów dociera również do Rzymu. Według dostępnych nam danych, które są codziennie weryfikowane, do dnia dzisiejszego wzięło udział we wszystkich wydarzeniach jubileuszowych 1 392 000 wiernych. Około 40 proc. pielgrzymów przybywa zza granicy. Dominuje język hiszpański oraz francuski, ale mamy też rejestracje z Bangladeszu, Hongkongu, Korei, Kenii, Mozambiku, Salwadoru, Nowej Zelandii, Argentyny, Meksyku, Wysp Fidżi, Rosji, Białorusi, Seszeli, Sri Lanki, Wybrzeża Kości Słoniowej, Czadu, Kuwejtu, Stanów Zjednoczonych, Albanii... - wyliczał abp Fisichella.
Przestrzegł, by nie oceniać Jubileuszu pod kątem statystyk. - Rok Święty Miłosierdzia przekracza bowiem cyfry i ma za zadanie dotknąć serca oraz umysły tak, aby ludzie pojęli wielką miłość, z jaką Bóg staje się obecny w ich codziennym życiu. To czas sprawdzania naszego życia i naszej wiary, naszej zdolności do nawrócenia oraz odnowienia, które rozpoczyna się od wzroku utkwionego na tym, co najważniejsze - przypomniał hierarcha.
Zauważył, że papież Franciszek dokonał niedawno "dwóch szczególnych znaków, świadcząc w sposób konkretny o miłosierdziu": 18 grudnia otworzył Bramę Miłosierdzia w noclegowni im. Ks. Luigiego di Liegaro, zaś 15 stycznia pojechał z wizytą do domu opieki dla osób starszych im. Bruna Buozziego w Torrespaccata, a następnie poszedł do domu "Iride", aby odwiedzić chorych będących w stanie wegetatywnym, przy których czuwają ich rodziny.
W najbliższym czasie w programie obchodów Jubileuszu zaplanowano dwa ważne wydarzenia. Pierwszym jest wystawienie w Rzymie relikwii św. Ojca Leopolda Mandicia oraz św. Ojca Pio z Pietrelciny, "całkowicie oddanych służbie miłosierdzia Bożego".
Św. Leopold (1866-1942), który był Chorwatem, przez ponad 30 lat "spędzał codziennie od 10 do 15 godzin w malutkiej celi, która była konfesjonałem dla tysięcy osób". - Niektórzy z jego współbraci wytykali mu, iż był ignorantem i zbyt łaskawie odpuszczał grzechy bez odpowiedniego rozeznania. Na taki zarzut ojciec Leopold odpowiadał prosto i pokornie: "Ten zły przykład, o Panie, to właśnie Ty sam mi dałeś. Ja natomiast jeszcze nie doszedłem do takiego szaleństwa, żeby umrzeć za dusze tak jak Ty" - zacytował abp Fisichella. Również św. Pio (1887-1968), który "nie potrzebuje właściwie być przedstawiany", poświęcił całe życie sprawowaniu sakramentu pojednania.
Relikwie obu świętych przybędą do Rzymu 3 lutego i zostaną wystawione w kościele św. Wawrzyńca za Murami, a 4 lutego - w kościele św. Salwatora in Lauro, skąd następnego dnia będą w procesji ulicą Conciliazione wniesione do bazyliki św. Piotra i złożone w nawie centralnej przed Konfesją. Pozostaną tam do 11 lutego.
Drugie wydarzenie dotyczy rozesłania Misjonarzy Miłosierdzia. Będą to kapłani, którym papież udzieli władzy przebaczenia grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. - Nominuje ich sam papież, a nie biskupi, powierzając im zadanie głoszenia piękna miłosierdzia Boga oraz bycia pokornymi i mądrymi spowiednikami, zdolnymi do udzielenia przebaczenia tym wszystkim, którzy przyjdą się wyspowiadać. Na cały świat zostanie rozesłanych ponad 1000 Misjonarzy, którzy pochodzą ze wszystkich kontynentów - zapowiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Będą również wśród nich kapłani katolickich obrządków wschodnich. Liczba chętnych była wielka, ale musiała zostać ograniczona, aby "ukazać szczególny znak, w jakim wyraża się wyjątkowość tego wydarzenia".
- Do Rzymu przybędzie 700 Misjonarzy. Spotkają się oni z Ojcem Świętym 9 lutego, aby usłyszeć jak bardzo zależy mu na tej inicjatywie, która z pewnością jest jedną z najbardziej sugestywnych w tym Roku Miłosierdzia. 10 lutego Misjonarze Miłosierdzia będą koncelebrować wraz z Ojcem Świętym Eucharystię, podczas której zostaną rozesłani do wykonywania tej szczególnej funkcji - wyjaśnił abp Fisichella.
Zaznaczył też, że w sobotę 30 stycznia odbędzie się pierwsza jubileuszowa audiencja generalna na Placu św. Piotra. - Papież Franciszek wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, którzy proszą o spotkania z nim. Dlatego też raz w miesiącu, jak to jest zaznaczone w oficjalnym kalendarzu, odbędzie się dodatkowa audiencja. Na te pierwsza audiencje sobotnia zapisanych jest już ponad 20 000 osób - ujawnił hierarcha.
Jego zdaniem szczególnym momentem będzie również Jubileusz Kurii Rzymskiej, który odbędzie się 22 lutego. W tym dniu w Auli Pawła VI o. Marco Rupnik poprowadzi rozważania, po których procesyjnie, przez Plac św. Piotra, a następnie przez Drzwi Święte, pracownicy Kurii przejdą do bazyliki św. Piotra, gdzie Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św.
- Jubileusz idzie naprzód i jesteśmy pewni, ze zgodnie z pragnieniem papieża Franciszka, staje się okazją, "aby w codzienności żyć miłosierdziem, które od zawsze Ojciec rozciąga nad nami" - zapewnił arcybiskup.
Skomentuj artykuł