Papież: życie Kościoła opiera się na miłosierdziu

Papież: życie Kościoła opiera się na miłosierdziu
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

W Europie, której grozi utrata jej ducha humanistycznego, Kościół winien coraz bardziej opierać się na miłosierdziu Chrystusa i być kierowanym przez Ducha Świętego, który go odnawia. Zwrócił na to uwagę Franciszek w przemówieniu do członków Kongregacji Nauki Wiary, których przyjął na audiencji 29 stycznia na zakończenie ich sesji plenarnej.

Na miłosierdziu wspiera się życie Kościoła, gdyż pierwszą jego prawdą jest miłość Chrystusa - przypomniał papież. A zatem trzeba postawić w centrum, w czasie tego Jubileuszu, dzieła miłosierdzia fizycznego i duchowego, które nie jest tylko "pobożnością", ale "ukonkretnieniem tego, jak chrześcijanie winni nieść naprzód ducha miłosierdzia".

Ojciec Święty zauważył następnie, że "tak jak u schyłku życia zostaniemy zapytani, czy daliśmy jeść głodnemu i pić spragnionemu, podobnie zapytają nas, czy pomogliśmy ludziom pozbyć się wątpliwości, czy zaangażowaliśmy się w przyjmowanie grzeszników, upominając lub poprawiając ich, czy byliśmy zdolni walczyć z niewiedzą, zwłaszcza tą w sprawach wiary chrześcijańskiej i dobrego życia".

DEON.PL POLECA

Efektywne miłosierdzie Boga stało się w Jezusie miłosierdziem afektywnym, gdy stał się On człowiekiem dla zbawienia ludzi - mówił dalej gospodarz spotkania. Zaznaczył, że zadanie powierzone Kongregacji Nauki Wiary "znajduje tu swój ostateczny fundament i swoje właściwe uzasadnienie". Wiara chrześcijańska nie jest bowiem jedynie wiedzą, której należy strzec w pamięci, ale prawdą, którą należy przeżywać w miłości - tłumaczył papież. Dodał, że wraz z nauką wiary trzeba strzec również całości obyczajów, zwłaszcza w najdelikatniejszych dziedzinach życia.

Przylgnięcie w wierze do Osoby Chrystusa implikuje zarówno akt rozumu, jak i moralną odpowiedź na Jego dar - wyjaśnił Ojciec Święty. Podziękował swym gościom za całe ich zaangażowanie i odpowiedzialność przy badaniu przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich ze strony duchowieństwa.

Zdaniem mówcy, troska o całość wiary i obyczajów "jest delikatnym darem", wymagającym "zbiorowego zaangażowania", dowartościowując w ten sposób również wkład konsultorów i członków komisji. W tym kontekście "należy wspierać, na wszystkich szczeblach życia kościelnego, słuszną synodalność" - zaapelował papież. Przypomniał, że podobnie jak w ubiegłym roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami komisji doktrynalnych episkopatów europejskich, "aby wspólnie zająć się niektórymi wyzwaniami doktrynalnymi i duszpasterskimi".

"W ten sposób przyczyniacie się do budzenia w wiernych nowego zapału misyjnego i większego otwarcia się na nadprzyrodzony wymiar życia, bez czego Europie grozi zanik tego ducha humanistycznego, którego jednak kocha i broni" - mówił dalej Franciszek. Wezwał uczestników audiencji, aby nadal rozwijali i wzmacniali współpracę z tymi instytucjami doradczymi, które pomagają konferencjom biskupim i poszczególnym biskupom w ich trosce o zdrowe nauczanie w okresie szybkich zmian i narastającej złożoności tych zagadnień.

Za inny ważny wkład tego urzędu w odnowę życia kościelnego papież uznał prowadzone przez tę dykasterię "badanie wzajemnego dopełniania się darów hierarchicznych i charyzmatycznych". Zgodność "jedności i wielorakości" jest znamieniem Kościoła, który - "kierowany Duchem" - daje "się odnawiać w każdym czasie" stosownie do tych celów, które "Pan Zmartwychwstały wskazuje mu w toku historii". Zgodnie z logiką jedności w uprawnionej różnorodności, logiką charakteryzującą każdą prawdziwą formę wspólnoty w Ludzie Bożym, dary hierarchiczne i charyzmatyczne są powołane do współpracy dla dobra Kościoła i świata - podkreślił gospodarz spotkania.

Dodał na zakończenie, że świadectwo owego dopełniania się jest dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek przedtem, stanowiąc wymowny wyraz "tej uporządkowanej różnorodności, która nadaje znaczenie każdej tkance społecznej jako odbicie zgodnej wspólnoty, żyjącej w sercu Trójjedynego Boga".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: życie Kościoła opiera się na miłosierdziu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.