Franciszek: styl Boga to czułość, współczucie i bliskość

fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

"Nasz świat rozwija się według dwóch prędkości. Produkuje bogactwa, ale zarazem rodzi nierówności. Wy jesteście w tym świecie skutecznym dziełem pomocy, opartym na wolontariacie i spojrzeniu wiary. Jesteście siewcami Królestwa Bożego" - mówił papież do działaczy Franciszkańskiego Ośrodka Solidarności we Florencji.

Ojciec Święty, przyjmując ich w Watykanie, podziękował im za podejmowaną już od niemal 40 lat posługę na rzecz ludzi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji zarówno pod względem ekonomicznym, jak i socjalnym, a w szczególności na rzecz rodzin, starców i niepełnosprawnych.

Papież zauważył, że postawa Boga względem człowieka, "Jego styl", jak to ujął, wyrażają się w trzech słowach: czułość, współczucie i bliskość. Ta sama postawa powinna wyróżniać również tych, którzy niosą pomoc potrzebującym.

"Przychodząc na świat i głosząc Królestwo Ojca, Jezus zbliżał się ze współczuciem do ludzkich ran. Był bliski zwłaszcza dla ubogich, zepchniętych na margines i odrzuconych, nieufnych, opuszczonych i ciemiężonych. Pamiętajmy o Jego słowach: «byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; (…) byłem nagi, a przyodzialiście Mnie». W ten sposób Chrystus odsłonił nam serce Boga: jest On Ojcem, który chce zachować, bronić i promować godność każdego ze swych synów i córek, i wzywa nas do takiego kształtowania warunków ludzkich, społecznych i gospodarczych, aby nikt nie był wykluczony, by niczyje prawa podstawowe nie były deptane, by nikt nie musiał cierpieć z powodu braku chleba materialnego czy z powodu samotności" - podkreślił Franciszek.

DEON.PL POLECA

"W waszym dziele inspirujecie się jasnym świadectwem św. Franciszka z Asyżu, który praktykował powszechne braterstwo, wszędzie zasiewał pokój i szedł u boku ubogich, opuszczonych, chorych, odrzuconych, ostatnich. Starając się naśladować jego przykład, od niemal 40 lat wypełniacie tę posługę, która jest konkretnym znakiem nadziei, a zarazem znakiem sprzeciwu w zabieganym życiu miasta, gdzie tak wielu ludzi jest pozostawionych samym sobie ze swym ubóstwem i cierpieniem. Jest to znak, który budzi uśpione sumienia i zachęca do wyjścia z obojętności, do współczucia dla zranionych, do pochylenia się z czułością nad tym, kto jest przygnieciony ciężarem życia" - wskazał papież.

Na zakończenie Franciszek przypomniał działaczom Franciszkańskiego Ośrodka Solidarności z Florencji, że w swej pracy potrzebują wsparcia ze strony Pana Boga. Ludzkie serce i ludzkie tylko siły nie wystarczą. Potrzebującym potrzeba bowiem przede wszystkim okazać miłość i to w taki sposób, aby poczuli się naszymi braćmi i siostrami. Jest to możliwe jedynie dzięki Chrystusowi, który jest obecny w człowieku - powiedział papież.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: styl Boga to czułość, współczucie i bliskość
Komentarze (2)
AA
~A. Aristotle
3 marca 2021, 12:41
C.d. "Czułość, współczucie, bliskość" to nie są przymioty Boga, a są to antropomorfizmy (nadawanie Bogu cech ludzkich). Określenia te nie należą do porządku metafizycznego Boga, ani do Jego istoty. Mogą być użyte jedynie w kontekście poetyckim, czyli w języku metafory. Jest raczej błędem, a napewno czymś nierozsądnym i ryzykownym akcentowanie antropomorfizmów na etapie wykładni Nauczycielskiego Urzędu Kościoła, reprezentowanego tutaj w osobie Papieża. O Bogu, natomiast, można i należy orzekać jako: Najwyższym Bycie (Solutus Ab), Najwyższej Prawdzie, Najwyższym Dobru, Najwyższej Sprawiedliwości, Wszechwiedzy, Wszechobecności, Wieczności, Pierwszej Przyczynie, Czystym Akcie, Samym Istnieniu, Stworzycielu, Odkupicielu, Synu Bożym, etc. To są Przymioty, którymi Bóg jest i przez które Bóg działa.
AA
~A. Aristotle
3 marca 2021, 01:24
Czułość, współczucie, bliskość to nie są jedyne przymioty Boga - Najwyższego Bytu (Solutus Ab). Oprócz tych istnieją jeszcze takie jak: Prawda, Dobro, Sprawiedloiwość, którymi sam Bóg jest i przez które działa.