Franciszek: te słowa Jezusa dotyczą nas wszystkich. Są zaproszeniem do wygrywania z lękiem

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI/ ed

Słowa Jezusa, skierowane do Jego uczniów: "Chodźcie, a zobaczycie!" dotyczą dzisiaj nas wszystkich: wspólnot lokalnych i nowo przybyłych.

Są zaproszeniem do przezwyciężenia naszych lęków, abyśmy mogli wyjść na spotkanie z drugim, aby go przyjąć, poznać go i uznać.

Tutaj przeczytasz całość homilii Franciszka >>

DEON.PL POLECA

Przypomniał o tym Franciszek w kazaniu podczas Mszy św. w intencji uchodźców i migrantów, którą odprawił w bazylice św. Piotra w Watykanie 14 stycznia - w Światowym Dniu Uchodźców.

Chodźcie, a zobaczycie

Na wstępie kazania Ojciec Święty zauważył, że czytany podczas tej liturgii fragment Ewangelii św. Jana, w którym Jezus zaprasza swych uczniów: "Chodźcie, a zobaczycie!", oznacza wezwanie nas do pogłębienia szczególnego powołania, jakie Pan kieruje do każdego z nas.

Wzywa On nas po imieniu i prosi, abyśmy uszanowali fakt, że zostaliśmy stworzeni jako istoty jedyne i niepowtarzalne, różniące się między sobą a zarazem mające do odegrania wyjątkową rolę w dziejach świata. Od odpowiedzi Jezusa na pytanie dwóch uczniów do Niego: "Gdzie mieszkasz?" zależy ich sąd o Nauczycielu z Nazaretu.

A Jego odpowiedź: "Chodźcie, a zobaczycie!" otwiera ich na spotkanie osobiste, które przewiduje odpowiedni czas na przyjęcie, poznanie i uznanie drugiego - powiedział kaznodzieja.Zaznaczył, że odpowiedź Jezusa jest zaproszeniem, umożliwiającym ukazanie się bliźniemu drugiego człowieka, aby zobaczyć, gdzie i jak żyje. W dzisiejszym świecie ugoszczenie, poznanie i uznanie nowo przybyłych oznacza poznanie i poszanowanie przez nich praw, kultury i tradycji krajów, które ich przyjęły - podkreślił kaznodzieja.

Okazja na spotkanie z Jezusem

Dodał, że oznacza to także zrozumienie ich lęków i obaw dotyczących przyszłości. Dla społeczności lokalnych przyjęcie, poznawanie i uznawanie jest otwarciem się na bogactwo różnorodności bez uprzedzeń, zrozumienie potencjałów i nadziei nowo przybyłych, a także ich słabości i strachu - podkreślił Ojciec Święty. Przypomniał też słowa ze swego Orędzia na dzisiejszy Dzień, iż "każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym wszystkich czasów".

A dla obcego, imigranta, uchodźcy, przesiedleńca i azylanta każde drzwi nowej ziemi są również okazją do spotkania z Jezusem - podkreślił mówca.Zauważył, że "prawdziwe spotkanie z drugim nie kończy się na przyjęciu, ale angażuje nas wszystkich w trzech pozostałych działaniach, które podkreśliłem w Orędziu na ten Dzień: chronić, promować i integrować".

Zwrócił też uwagę, że prawdziwe spotkanie z Chrystusem jest źródłem zbawienia, które musi być głoszone i niesione do wszystkich, jak uczy nas Apostoł Andrzej. Po wyznaniu swojemu bratu Szymonowi: "Znaleźliśmy Mesjasza", Andrzej zaprowadził go do Jezusa, aby miał to samo doświadczenie spotkania - stwierdził papież.

"Grzechem" jest odmówienie spotkania z innymi

Przyznał następnie, że "nie jest łatwo wejść w kulturę innych, postawić się w sytuacji ludzi różnych od nas, zrozumieć ich myśli i doświadczenia". Skrytykował niechęć do spotykania się z innymi z innymi i stawianie przeszkód, aby się przed nimi bronić. Czasami te obawy są uzasadnione, oparte na wątpliwościach, które są w pełni zrozumiałe z ludzkiego punktu widzenia - stwierdził Franciszek, dodając, że wątpienie i lęk nie są grzechem.

Jest nim natomiast godzenie się, aby "lęki określały nasze reakcje, uwarunkowywały nasze decyzje, szkodziły szacunkowi i wielkoduszności, podsycały nienawiść i odrzucenie". "Grzechem" jest odmówienie spotkania z innym, z bliźnim, które jest w istocie uprzywilejowaną sposobnością spotkania się z Panem - przekonywał mówca.

Na zakończenie zaznaczył, że z tego spotkania z Jezusem obecnym w ubogich, odrzuconych, uchodźcach, azylantach "wypływa nasza dzisiejsza modlitwa", która jest wzajemna: migranci i uchodźcy modlą się za społeczności lokalne, które ze swej strony modlą się za nowo przybyłych i za imigrantów przebywających dłużej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: te słowa Jezusa dotyczą nas wszystkich. Są zaproszeniem do wygrywania z lękiem
Komentarze (2)
14 stycznia 2018, 21:18
Trzeba umieć odróżnić naiwność od lęku, to jest zadaniem każdego Katolika.  Naiwnością by było przyjąć młodych Arabów w sile wieku, którzy nie uciekają przed wojną tylko tworzą armię w Europe, żaden facet nie opuści swoich dzieci, żony i kupuje iphona i rusza na podbój Europy. Cieszę się że my Polacy umiemy rozróżnić naiwność od lęku, szkoda że taki Biskup Raś tego nie umie, ale kto wie może się kiedyś i on nawróci.
JG
Józef Gabriel
14 stycznia 2018, 20:25
Czy ludzie niechętni przyjmowaniu uchodźców są lękliwi - chyba nie. Skoro Pana Boga się nie boją i wolą polemizować z Ojcem Świętym niż słuchać pokornie Jego słów to w gruncie rzeczy są bardzo odważni, gdyż w imię zapewnienia bezpieczeństwa SWOJEGO krótkiego życia na Ziemi ryzykują SWOIM życiem wiecznym.