Franciszek: to znaki przyjścia królestwa Bożego

Franciszek: to znaki przyjścia królestwa Bożego
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
KAI / kk

O drugim wezwaniu Modlitwy Pańskiej - "przyjdź królestwo Twoje" (Mt 6,10) mówił Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Papież powiązał te słowa z wiarą w zmartwychwstanie Pańskie oraz Jezusowym wezwaniem do nawrócenia, zaś jego katechezy na placu św. Piotra wysłuchało dzisiaj około 10 tys. wiernych.

Franciszek przypomniał, że prośba chrześcijanina o jak najszybsze nadejście królestwa Bożego wypływa w istocie z serca samego Jezusa. Zaznaczył, że Chrystus "nie chce pobudzać ludzi do nawrócenia siejąc strach przed nadchodzącym sądem Bożym lub poczucie winy z powodu popełnionego zła. Wręcz przeciwnie to, co przynosi, jest Dobrą Nowiną zbawienia, i wychodząc od niej wzywa do nawrócenia. Każdy jest zaproszony do wiary w «ewangelię»: panowanie Boga dla Jego dzieci stało się bliskie".

PRZECZYTAJ PEŁNY TEKST PAPIESKIEJ KATECHEZY >>

DEON.PL POLECA

Następnie Ojciec Święty przypomniał, że znakami nadejścia królestwa Bożego jest to, że: "Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię" (Mt 11,5). Podkreślił, że w świecie dostrzegamy jednak wiele przejawów zła i cierpienia, co świadczy, że zwycięstwo Chrystusa jeszcze się w pełni nie dokonało i wielu mężczyzn i kobiet żyje nadal z zamkniętym sercem.

Papież przypomniał przypowieść o pszenicy i kąkolu, która przestrzega nas przed chęcią usunięcia zła odwołując się do przemocy oraz potrzebie cierpliwości. Dodał, że choć królestwo Boże z pewnością jest wielką siłą, to nie według kryteriów świata. "Dlatego wydaje się, że nigdy nie ma większości absolutnej. Jest jak zaczyn wmieszany w mąkę: najwyraźniej znika, a jednak to właśnie on sprawia, że wszystko się zakwasza (por. Mt 13,33). Albo jak ziarnko gorczycy, tak małe, niemal niewidoczne, ale które niesie w sobie rozsadzającą moc przyrody, a gdy wyrośnie staje się największym ze wszystkich drzew ogrodu (por. Mt 13,31-32)" - stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty dostrzegł w tym "losie" królestwa Bożego podobieństwo do życia Jezusa, który stał się ziarnem pszenicznym i wyda plon stokrotny. "Bóg zawsze nas uprzedza, Bóg zawsze nas zaskakuje. Dzięki niemu po nocy Wielkiego Piątku nadchodzi świt Zmartwychwstania zdolny rozjaśnić cały świat nadzieją" - powiedział papież, dodając, że na samym końcu Pisma Świętego znajdujemy słowa zapowiedzi i zapewnienia: "Tak. Wkrótce przyjdę. Amen. Przyjdź, Panie Jezu! Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi" (Ap 22, 20).

Po audiencji papież skierował słowa pozdrowienia. Powitał między innymi zgromadzonych na Placu Świętego Piotra Polaków.

Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Rozpoczynamy Wielki Post. Liturgia Środy popielcowej, zwłaszcza obrzęd posypania głów popiołem, uświadamia nam naszą przemijalność, potrzebę pokuty, postu i wyrzeczenia. Otwórzmy nasze serca i umysły, by właściwie odczytać sens naszego życia w świetle tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Z serca błogosławię wam i waszym bliskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Franciszek: to znaki przyjścia królestwa Bożego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.