Hans Küng apeluje o wsparcie dla papieża

Hans Küng apeluje o wsparcie dla papieża
(fot. UNED / CC BY 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

Teolog z Tybingi, 87-letni Hans Küng zaapelował do biskupów i księży o większe wsparcie dla wysiłków papieża Franciszka na rzecz reformy Kościoła.

W opublikowanej w tych dniach w niemieckim wydawnictwie Piper książce "Siedmiu papieży" Küng podkreśla, że "jeśli ten papież chce wpłynąć na szerokie reformy w Kościele, to z pewnością nie może tego dokonać sam. Dla swego kursu reform papieżowi koniecznie potrzebne jest wsparcie wielu osób, nie tylko z grup reformatorskich".

W swojej prawie 400-stronicowej książce Küng krytykuje pogląd, jakoby papież był "tylko człowiekiem wielu słów".

DEON.PL POLECA

Wskazuje przy tym choćby na reformę Instytutu Dzieł Religijnych (banku watykańskiego). Franciszek "swoim bezpośrednim językiem, «antykurialnym» stylem życia i odwoływaniem się do Ewangelii zmienił w sposób zasadniczy całą dworską atmosferę w Watykanie wraz z jej klikami i zależnościami", uważa Küng i podkreśla, że nad reformą Kurii trwają intensywne prace.

Ponadto krytyk Kościoła zwraca uwagę, że były arcybiskup Buenos Aires "powołał w skład dotychczas eurocentrycznego Kolegium Kardynalskiego hierarchów ze wschodniej Azji oraz Oceanii".

Na Lampedusie - pierwszym celu swoich wizyt - Franciszek skrytykował europejską politykę wobec uchodźców, natomiast w Strasburgu - kapitalistyczny ład gospodarczy.

Widać wyraźnie - zdaniem Künga - że papieżowi "w despotycznych i nieprofesjonalnych organach Kurii" często brakuje wsparcia ludzi sprzyjających reformom. Nawiązując do wyboru imienia Küng zauważa, że "faktycznie św. Franciszek z Asyżu stanowił i stanowi alternatywę dla systemu rzymskiego".

Küng określa swoją nową książkę jako "raport wynikający z bardzo osobistych doświadczeń pośrednich lub bezpośrednich z siedmioma ostatnimi papieżami". Podkreśla, iż fakt, że pewni papieże wypadają mniej dobrze niż inni ma oczywiście również związek z jego "sympatiami i antypatiami".

Krytyczny wobec Kościoła, 87-letni Küng uchodzi w środowiskach liberalnych za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów niemieckojęzycznych. W grudniu 1979 r. Kongregacja Nauki Wiary odebrała mu prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego.

Decyzja ta stanowiła punkt kulminacyjny wieloletniego konfliktu, którego podłożem było podważanie przez tego teologa nieomylności papieża i podstawowych zasad chrystologii.

Od 27 lat ten urodzony w Szwajcarii teolog angażuje się w dialog między religiami świata; jest też inicjatorem międzyreligijnego projektu Weltethos (Etyka globalna) i do marca 2013 r. przewodniczył fundacji o tej samej nazwie. Hans Küng jest autorem licznych książek. Wiele z nich przetłumaczono łącznie na 32 języki, w tym również na polski.

Były profesor uniwersytetu w Tybindze - przez pewien czas nauczający równolegle z ks. prof. Josephem Ratzingerem, późniejszym papieżem Benedyktem XVI - cierpi od lat na różne choroby. Teraz - przyznaje - czuje się względnie dobrze. Podobnie jak w latach ubiegłych, również tego lata spędza dłuższe wakacje w swojej rodzinnej Szwajcarii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hans Küng apeluje o wsparcie dla papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.