Hans Küng apeluje o wsparcie dla papieża

Hans Küng apeluje o wsparcie dla papieża
(fot. UNED / CC BY 2.0 / flickr.com)
5 lat temu
KAI / mg

Teolog z Tybingi, 87-letni Hans Küng zaapelował do biskupów i księży o większe wsparcie dla wysiłków papieża Franciszka na rzecz reformy Kościoła.

W opublikowanej w tych dniach w niemieckim wydawnictwie Piper książce "Siedmiu papieży" Küng podkreśla, że "jeśli ten papież chce wpłynąć na szerokie reformy w Kościele, to z pewnością nie może tego dokonać sam. Dla swego kursu reform papieżowi koniecznie potrzebne jest wsparcie wielu osób, nie tylko z grup reformatorskich".

W swojej prawie 400-stronicowej książce Küng krytykuje pogląd, jakoby papież był "tylko człowiekiem wielu słów".

Wskazuje przy tym choćby na reformę Instytutu Dzieł Religijnych (banku watykańskiego). Franciszek "swoim bezpośrednim językiem, «antykurialnym» stylem życia i odwoływaniem się do Ewangelii zmienił w sposób zasadniczy całą dworską atmosferę w Watykanie wraz z jej klikami i zależnościami", uważa Küng i podkreśla, że nad reformą Kurii trwają intensywne prace.

Ponadto krytyk Kościoła zwraca uwagę, że były arcybiskup Buenos Aires "powołał w skład dotychczas eurocentrycznego Kolegium Kardynalskiego hierarchów ze wschodniej Azji oraz Oceanii".

Na Lampedusie - pierwszym celu swoich wizyt - Franciszek skrytykował europejską politykę wobec uchodźców, natomiast w Strasburgu - kapitalistyczny ład gospodarczy.

Widać wyraźnie - zdaniem Künga - że papieżowi "w despotycznych i nieprofesjonalnych organach Kurii" często brakuje wsparcia ludzi sprzyjających reformom. Nawiązując do wyboru imienia Küng zauważa, że "faktycznie św. Franciszek z Asyżu stanowił i stanowi alternatywę dla systemu rzymskiego".

Küng określa swoją nową książkę jako "raport wynikający z bardzo osobistych doświadczeń pośrednich lub bezpośrednich z siedmioma ostatnimi papieżami". Podkreśla, iż fakt, że pewni papieże wypadają mniej dobrze niż inni ma oczywiście również związek z jego "sympatiami i antypatiami".

Krytyczny wobec Kościoła, 87-letni Küng uchodzi w środowiskach liberalnych za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów niemieckojęzycznych. W grudniu 1979 r. Kongregacja Nauki Wiary odebrała mu prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego.

Decyzja ta stanowiła punkt kulminacyjny wieloletniego konfliktu, którego podłożem było podważanie przez tego teologa nieomylności papieża i podstawowych zasad chrystologii.

Od 27 lat ten urodzony w Szwajcarii teolog angażuje się w dialog między religiami świata; jest też inicjatorem międzyreligijnego projektu Weltethos (Etyka globalna) i do marca 2013 r. przewodniczył fundacji o tej samej nazwie. Hans Küng jest autorem licznych książek. Wiele z nich przetłumaczono łącznie na 32 języki, w tym również na polski.

Były profesor uniwersytetu w Tybindze - przez pewien czas nauczający równolegle z ks. prof. Josephem Ratzingerem, późniejszym papieżem Benedyktem XVI - cierpi od lat na różne choroby. Teraz - przyznaje - czuje się względnie dobrze. Podobnie jak w latach ubiegłych, również tego lata spędza dłuższe wakacje w swojej rodzinnej Szwajcarii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hans Küng apeluje o wsparcie dla papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.