Jasna Góra: poświęcono tablicę z fragmentem Aktu milenijnego z 1966 r.

(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

Na Jasnej Górze odsłonięto w piątek pamiątkową tablicę z fragmentem tekstu "Milenijnego Aktu Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego" z 3 maja 1966 r.

Autorem tekstu Aktu, który powstał w tysiąclecie Chrztu Polski, jest ówczesny prymas kard. Stefan Wyszyński; odsłonięcie tablicy zbiega się z oczekiwaniem na jego beatyfikację - wskazali paulini.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy odbyła się na dziedzińcu przed wejściem do Kaplicy Cudownego Obrazu i poprzedzała sumę pontyfikalną w święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Mszy przewodniczy abp Stanisław Gądecki.

Fragment tekstu znalazł się na tablicy, która dołączyła do pozostałych, wiszących przed wejściem do kaplicy, przypominających słowa innych aktów zawierzenia Maryi. Jak podało biuro prasowe sanktuarium, odsłoniętą w piątek tablicę zaprojektował współpracujący z Jasną Górą artysta Jerzy Maciejowski. Model wykonał Piotr Wawer, a odlew z brązu Marek Żebrowski.

"Wszystko postawił na Maryję"

Tablica poświęcona została 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ponieważ właśnie tego dnia, w 1966 r., episkopat pod przewodnictwem prymasa Wyszyńskiego dokonał nowego zawierzenia, nazywanego "Milenijnym Aktem Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego".

"Odsłonięcie tablicy zbiega się z oczekiwaniem na beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Życie Prymasa Tysiąclecia przebiegało równolegle z historią trudnych zmagań o Ojczyznę. W czasie ogromnego zagrożenia i niszczenia wolności na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kardynał Wyszyński «wszystko postawił na Maryję»" - podało Biuro Prasowe Jasnej Góry.

"Swój maryjny program dla Kościoła w Polsce związał z Jasnogórską Królową Polski. Szczytem tego programu był złożony na Jasnej Górze 3 maja 1966 r. Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego. Niezwykłość tego zawierzenia potwierdził w 1966 roku papież Paweł VI, a w roku 1979 na Jasnej Górze, w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - Ojciec Święty Jan Paweł II" - dodały służby prasowe Jasnej Góry.

Uroczyste ponawianie Aktu

2 kwietnia 1964 r. na Konferencji Episkopatu Polski podjęto ostateczną decyzję złożenia tego Aktu na tysiąclecie Chrztu Polski. 3 maja 1966 r. na Jasnej Górze prymas Polski, a jednocześnie legat papieża Pawła VI, razem z całym episkopatem, w obecności tysięcy wiernych odczytał słowa Aktu. W uroczystościach nie brał udziału Paweł VI, który nie otrzymał pozwolenia władz PRL na przyjazd do Polski.

Akt - na mocy decyzji episkopatu - jest odtąd każdego roku, 3 maja, uroczyście ponawiany na Jasnej Górze. Będzie to miało miejsce również w tym roku, po homilii abpa Gądeckiego.

Pełny tekst Aktu, w specjalnej srebrnej kasecie, jest umieszczony na stałe w ołtarzu jasnogórskim, po prawej stronie Cudownego Obrazu Matki Bożej. W 2016 r., kiedy obchodzona była 1050. rocznica Chrztu Polski, oryginał Aktu został zaprezentowany pielgrzymom w Sali Rycerskiej. Specjalnie na tę okazję dokument został wyjęty ze specjalnej tuby, która znajduje się obok Cudownego Obrazu. Po pokazaniu Aktu pielgrzymom, powrócił on na swoje miejsce.

Tablica z Aktem na Tysiąclecie Chrztu Polski znajduje się obok trzech innych tablic: Oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi przez Prymasa Augusta Hlonda z 1946 r., Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego z 1956 r. i Aktu zawierzenia wszystkich ludów i narodów świata, dokonany przez papieża Jana Pawła II w 1979 r. na Jasnej Górze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: poświęcono tablicę z fragmentem Aktu milenijnego z 1966 r.
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.