Kanada: papieska podróż nadal aktualna

Kanada: papieska podróż nadal aktualna
fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
KAI / ml

Stan zdrowia papieża Franciszka jest niepokojący, ale planowana na koniec lipca podróż Ojca Świętego do Kanady jest nadal aktualna, twierdzi Kanadyjska Konferencja Biskupów Katolickich.

Słowa te wiążą się z ogłoszonym wczoraj przesunięciem na inny termin planowanej na 2-7 lipca podróży Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Jak zaznaczono, decyzję tę podjęto „na prośbę lekarzy, aby nie narażać na szwank wyników terapii, której poddawany jest Ojciec Święty z powodu bólu kolana".

Przesunięcie terminu nie zagrozi planowanej podróży do Edmonton, Quebec City i Iqaluit w dniach 24-29 lipca. Rzecznik archidiecezji Toronto, Neil MacCarthy powiedział, że plan podróży papieża przewidywał kilka dłuższych okresów odpoczynku podczas jego wizyty w tym kraju. Episkopat kanadyjski podkreśla, że jest w stałym kontakcie z urzędnikami watykańskimi w ramach przygotowań do wizyty Ojca Świętego.

„Zdrowie papieża Franciszka jest poważnym problemem" - powiedziała Erika Jacinto, dyrektor ds. komunikacji archidiecezji montrealskiej i szefowa działu komunikacji z mediami podczas wizyty papieskiej . Jego wiek (85 lat) i „ograniczona sprawność ruchowa” (obecnie porusza się na wózku inwalidzkim) mogą oznaczać, że „jego udział w wydarzeniach może być bardzo ograniczony”. Zapytana o możliwość odwołania podróży do Kanady, Erika Jacinto wyjaśniła, że planowane są różne scenariusze, ale „nie będzie żadnych spekulacji na temat ich prawdopodobieństwa”.

DEON.PL POLECA

„Mamy szczerą nadzieję, że papież Franciszek przyjedzie do Kanady i modlimy się, aby mógł spełnić swoje życzenie odwiedzenia ludów aborygeńskich na ich ziemiach przodków” – dodała pani Jacinto, podkreślając, że „Ojciec Święty z całego serca pragnie przybyć do Kanady".

Od nieco ponad miesiąca papież Franciszek porusza się na wózku inwalidzkim z powodu zapalenia więzadeł w prawym kolanie, co już zmusiło go do odwołania kilku spotkań. Już podczas swojej jedynej jak dotąd podróży w 2022 r., na Maltę, wyspiarski kraj położony na południe od Włoch, w dniach 2 i 3 kwietnia, papież musiał skorzystać z podnośnika, aby wsiąść i wysiąść z samolotu. Podobno odczuwa także ból biodra.

Zdaniem dziennikarzy ostatnie problemy zdrowotne papieża Franciszka podsycają spekulacje w Watykanie. Odnoszą się oni do zaplanowanego na 27 sierpnia konsystorza, na którym 21 kardynałów otrzyma oznaki swej godności, w tym 16 poniżej 80 roku życia, zatem posiadających prawo wyboru papieża.

Zdaniem Massimo Faggioli, profesora teologii na Uniwersytecie Villanova, decyzja ta wydaje się świadczyć o tym, że papież Franciszek czuje pilną potrzebę przygotowania Kościoła katolickiego na swoje odejście. „Ma świadomość, że zbliża się do końca swojego pontyfikatu" -powiedział Faggioli dziennikowi „Washington Post". Kolejnym elementem podsycającym spekulacje jest planowana na 28 sierpnia, dzień po konsystorzu, wizyta w mieście L'Aquila, gdzie Franciszek odwiedzi grób papieża Celestyna V, który odszedł z urzędu po pięciomiesięcznym pontyfikacie w 1294 roku. Papież-senior Benedykt XVI odwiedził grób tego papieża cztery lata przed ogłoszeniem swojej rezygnacji z dalszego pełnienia posługi Piotrowej.

Christopher White, watykański korespondent „National Catholic Reporter", przyznaje jednak, że nie wierzy, by papież Franciszek zakończył urzędowanie przed śmiercią Benedykta XVI, który obecnie ma 95 lat, aby uniknąć sytuacji, w której byłoby dwóch papieży-seniorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kanada: papieska podróż nadal aktualna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.