Kard. Pell przybył do Rzymu. Czy będzie ponownie doradzał papieżowi?

Kard. Pell przybył do Rzymu. Czy będzie ponownie doradzał papieżowi?
(fot. Kerry Myers [CC BY 2.0])
PAP / jb

Do Rzymu przyleciał w środę po raz pierwszy od zwolnienia z więzienia w Australii kard. George Pell, były watykański minister finansów i były doradca papieża Franciszka. W kwietniu Sąd Najwyższy w jego kraju uchylił wymierzony mu wyrok 6 lat za pedofilię.

 

Wcześniej media podawały, że Pell, który opuścił Rzym w 2017 roku, aby udać się na swój proces w Australii i został urlopowany wtedy przez papieża, spotka się z nim w najbliższym czasie.

Nie wyklucza się nawet, że będzie ponownie doradzał Franciszkowi, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji w Watykanie w związku z zarzutami wobec kardynała Angelo Becciu, dotyczącymi nieprawidłowości finansowych w zarządzaniu funduszami Stolicy Apostolskiej.

W kwietniu Sąd Najwyższy Australii przyjął odwołanie złożone przez 79-letniego dostojnika od wyroku za czyny pedofilii. Został też wtedy zwolniony z więzienia, w którym spędził ponad rok.

Były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii został najpierw skazany na 6 lat więzienia przez sądy dwóch instancji w swoim kraju za czyny pedofilskie, do jakich miało dojść w 1996 roku, gdy był metropolitą Melbourne. Uznano go za winnego napaści seksualnej na dwóch 13-letnich chórzystów w zakrystii w katedrze. Akt oskarżenia sporządzony został na podstawie zeznań jednego z mężczyzn. Drugi z nich zmarł w 2014 roku z przedawkowania narkotyków. Od początku swojego procesu kardynał Pell powtarzał, że jest niewinny. Był najwyższym dostojnikiem Kościoła, skazanym w sprawie dotyczącej pedofilii.

Jego obrona argumentowała potem przed Sądem Najwyższym, rozpatrującym odwołanie od wyroku, że nie mogło dojść do napaści na chłopców po niedzielnej mszy w zawsze pełnej wtedy innych osób zakrystii katedry.

George Pell, urodzony w 1941 r. w australijskim Ballarat, był biskupem pomocniczym Melbourne w latach 1987-1996, a następnie do 2001 r. metropolitą tego miasta. W latach 2001-2014 był arcybiskupem metropolitą Sydney, mianowanym kardynałem przez Jana Pawła II. Franciszek mianował go w 2013 roku członkiem Rady Kardynałów, a rok później prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Kard. Pell przybył do Rzymu. Czy będzie ponownie doradzał papieżowi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.