Koduj dla papieża. W Watykanie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie

(fot. Jan Tielens on Unsplash)
thenextweb.com / vhacks.org / kk

Hackaton to spotkanie programistów, którego celem jest wspólne tworzenie aplikacji i rozwiązań technicznych mających służyć rozmaitym celom. Skąd pomysł na to żeby organizować hackaton w Stolicy Apostolskiej? Na to pytanie odpowiada Jakub Florkiewicz pytany przez serwis The Next Web.

"Sam jestem pasjonatem hackatonów i udało mi się spotkać ludzi związanych z Watykanem, którzy sami myśleli o tym od jakiegoś czasu. Zamierzali zaprosić młodych do Świętego Miasta, aby pomogli w rozkręceniu tego pomysłu. Szybko się zgraliśmy i zdecydowaliśmy się na współpracę. Awangardę pomysłu stanowi o. Eric Salobir, założyciel OPTIC, czyli pierwszego think tanku technologicznego afiliowanego przy Stolicy Apostolskiej, a także o. Philip Larrey" - mówi w wywiadzie.

DEON.PL POLECA


Organizatorzy pierwszego watykańskiego hackatonu podkreślają, że założona misja przedsięwzięcia jest trojaka.

Po pierwsze tematyka, a ta dotyczy trzech zagadnień. Pierwszym jest włączanie w społeczeństwo poprzez wsparcie solidarności międzyludzkiej, dialog międzyreligijny prowadzący do współpracy przedstawicieli różnych wyznań i podjęcie zagadnienia migracji poprzez aplikacje, które mogą wspierać uchodźców przy relokacji i integracji.

Po drugie hackaton ma stymulować współpracę młodych liderów na całym świecie, którzy funkcjonują w różnych środowiskach akademickich, etnicznych czy religijnych. "Zaprosiliśmy muzułmanów, żydów i mówców z Lewego Brzegu Jordanu. Chcemy promować dyskusję i kolaborację" - mówi Florkiewicz.

Po trzecie rozwijać instytucje, które w swym działaniu będą opierać się na wartościach.

W hackatonie weźmie udział 120 uczestników z całego świata, a sama impreza ma za zadanie być częścią większej misji wdrażanej przez o. Salobira, który pragnie w ten sposób promować współpracę środowisk technicznych i humanistycznych.

O. Salobira pytany o cele, które stawia przed sobą OPTIC, dominikański współorganizator hackatonu, odpowiada: "Możemy być miejscem spotkania dla ludzi, którzy nigdy by na siebie nie trafili. Humaniści i studenci kierunków technicznych często rozmijają się na uczelniach. Dlatego stworzyliśmy to miejsce by animować dialog między nimi".

Kościelne hackatony miały już miejsce w Polsce. W Warszawie w 2016 roku odbyła się impreza Code For The Kingdom (kolejna odsłona tej imprezy już w tym roku), zaś 6 maja miała miejsce druga edycja "HackaTheonu", który zorganizowało duszpasterstwo akademickie Beczka w Krakowie.

Więcej o watykańskim hackatonie można przeczytać na stronie organizatorów przedsięwzięcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koduj dla papieża. W Watykanie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.