Koduj dla papieża. W Watykanie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie

Koduj dla papieża. W Watykanie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie
(fot. Jan Tielens on Unsplash)
2 lata temu
thenextweb.com / vhacks.org / kk

Hackaton to spotkanie programistów, którego celem jest wspólne tworzenie aplikacji i rozwiązań technicznych mających służyć rozmaitym celom. Skąd pomysł na to żeby organizować hackaton w Stolicy Apostolskiej? Na to pytanie odpowiada Jakub Florkiewicz pytany przez serwis The Next Web.

"Sam jestem pasjonatem hackatonów i udało mi się spotkać ludzi związanych z Watykanem, którzy sami myśleli o tym od jakiegoś czasu. Zamierzali zaprosić młodych do Świętego Miasta, aby pomogli w rozkręceniu tego pomysłu. Szybko się zgraliśmy i zdecydowaliśmy się na współpracę. Awangardę pomysłu stanowi o. Eric Salobir, założyciel OPTIC, czyli pierwszego think tanku technologicznego afiliowanego przy Stolicy Apostolskiej, a także o. Philip Larrey" - mówi w wywiadzie.

Organizatorzy pierwszego watykańskiego hackatonu podkreślają, że założona misja przedsięwzięcia jest trojaka.

Po pierwsze tematyka, a ta dotyczy trzech zagadnień. Pierwszym jest włączanie w społeczeństwo poprzez wsparcie solidarności międzyludzkiej, dialog międzyreligijny prowadzący do współpracy przedstawicieli różnych wyznań i podjęcie zagadnienia migracji poprzez aplikacje, które mogą wspierać uchodźców przy relokacji i integracji.

Po drugie hackaton ma stymulować współpracę młodych liderów na całym świecie, którzy funkcjonują w różnych środowiskach akademickich, etnicznych czy religijnych. "Zaprosiliśmy muzułmanów, żydów i mówców z Lewego Brzegu Jordanu. Chcemy promować dyskusję i kolaborację" - mówi Florkiewicz.

Po trzecie rozwijać instytucje, które w swym działaniu będą opierać się na wartościach.

W hackatonie weźmie udział 120 uczestników z całego świata, a sama impreza ma za zadanie być częścią większej misji wdrażanej przez o. Salobira, który pragnie w ten sposób promować współpracę środowisk technicznych i humanistycznych.

O. Salobira pytany o cele, które stawia przed sobą OPTIC, dominikański współorganizator hackatonu, odpowiada: "Możemy być miejscem spotkania dla ludzi, którzy nigdy by na siebie nie trafili. Humaniści i studenci kierunków technicznych często rozmijają się na uczelniach. Dlatego stworzyliśmy to miejsce by animować dialog między nimi".

Kościelne hackatony miały już miejsce w Polsce. W Warszawie w 2016 roku odbyła się impreza Code For The Kingdom (kolejna odsłona tej imprezy już w tym roku), zaś 6 maja miała miejsce druga edycja "HackaTheonu", który zorganizowało duszpasterstwo akademickie Beczka w Krakowie.

Więcej o watykańskim hackatonie można przeczytać na stronie organizatorów przedsięwzięcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Koduj dla papieża. W Watykanie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Koduj dla papieża. W Watykanie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.