Konserwatywny myśliciel i kard. Müller odpowiadają krytykom "Amoris Laetitia"
Dziś na półki księgarskie trafia książka "Risposte amichevoli ai critici di Amoris Laetitia" (Edizioni Ares) napisana przez Rocco Buttiglione, znanego z konserwatywnych poglądów polityka, prawnika i etyka. Jest ceniony jako znawca i komentator myśli Jana Pawła II, zwłaszcza jego nauczania w zakresie etyki.
Książka "Odpowiedzi przyjacielskie krytykom Amoris Laetitia" (tak brzmi tłumaczenie) to rzeczywiście przyjacielska rozmowa z tymi, którzy wysunęli najróżniejsze zarzuty wobec papieża Franciszka po opublikowaniu jego adhortacji o rodzinie. Rocco Buttiglione jako znany konserwatysta rozmawia przede wszystkim z konserwatystami. Główna oś jego argumentacji to pokazywanie, że Amoris Laetitia czerpie z nauczania Jana Pawła II (np. z Veritatis Splendor), a nawet że nie byłaby możliwa bez etyki papieża Polaka. Autor pokazuje, że to, co napisał papież Franciszek o duszpasterskim podejściu do ludzi żyjących w powtórnych związkach, nie tylko nie sprzeciwia się nauczaniu Kościoła, a wręcz je rozwija.
Znajdziemy w tym opracowaniu fragmenty bardzo specjalistyczne, ale także rozdziały napisane jak przystępny katechizm. Stąd z lektury mogą skorzystać i moraliści, i spowiednicy (sporo praktycznych wskazówek i sposobów wykorzystania już istniejących zaleceń) oraz świeccy zainteresowani tematem dostępu do sakramentów dla żyjących w powtórnych związkach, którzy wg Buttiglione mają teraz status zwykłych grzeszników, a nie prawie-ekskomunikowanych.
Całość została poprzedzona bogatym wprowadzeniem kard. Gerharda Müllera, co niewątpliwie dodaje temu opracowaniu autorytetu wśród przejętych krytyką wobec dokumentu papieskiego.
Niestety mówimy tylko o wydaniu w języku włoskim. Miejmy nadzieję, że książka wkrótce ukaże się po polsku.
Skomentuj artykuł