Konserwatywny myśliciel i kard. Müller odpowiadają krytykom "Amoris Laetitia"

Konserwatywny myśliciel i kard. Müller odpowiadają krytykom "Amoris Laetitia"
(fot. Elena Torre from Viareggio, Italia (Rocco Buttiglione) / Piotr Drabik from Poland (abp Gerhard Ludwig Müller) [CC BY 2.0] / via Wikimedia Commons)
jssj

Dziś na półki księgarskie trafia książka "Risposte amichevoli ai critici di Amoris Laetitia" (Edizioni Ares) napisana przez Rocco Buttiglione, znanego z konserwatywnych poglądów polityka, prawnika i etyka. Jest ceniony jako znawca i komentator myśli Jana Pawła II, zwłaszcza jego nauczania w zakresie etyki.

Książka "Odpowiedzi przyjacielskie krytykom Amoris Laetitia" (tak brzmi tłumaczenie) to rzeczywiście przyjacielska rozmowa z tymi, którzy wysunęli najróżniejsze zarzuty wobec papieża Franciszka po opublikowaniu jego adhortacji o rodzinie. Rocco Buttiglione jako znany konserwatysta rozmawia przede wszystkim z konserwatystami. Główna oś jego argumentacji to pokazywanie, że Amoris Laetitia czerpie z nauczania Jana Pawła II (np. z Veritatis Splendor), a nawet że nie byłaby możliwa bez etyki papieża Polaka. Autor pokazuje, że to, co napisał papież Franciszek o duszpasterskim podejściu do ludzi żyjących w powtórnych związkach, nie tylko nie sprzeciwia się nauczaniu Kościoła, a wręcz je rozwija.

Znajdziemy w tym opracowaniu fragmenty bardzo specjalistyczne, ale także rozdziały napisane jak przystępny katechizm. Stąd z lektury mogą skorzystać i moraliści, i spowiednicy (sporo praktycznych wskazówek i sposobów wykorzystania już istniejących zaleceń) oraz świeccy zainteresowani tematem dostępu do sakramentów dla żyjących w powtórnych związkach, którzy wg Buttiglione mają teraz status zwykłych grzeszników, a nie prawie-ekskomunikowanych.

Całość została poprzedzona bogatym wprowadzeniem kard. Gerharda Müllera, co niewątpliwie dodaje temu opracowaniu autorytetu wśród przejętych krytyką wobec dokumentu papieskiego.

Niestety mówimy tylko o wydaniu w języku włoskim. Miejmy nadzieję, że książka wkrótce ukaże się po polsku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Konserwatywny myśliciel i kard. Müller odpowiadają krytykom "Amoris Laetitia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.