Kościół nie ujednolica bogactwa różnorodności

Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy bracia i siostry!

Wśród czytań biblijnych dzisiejszej liturgii znajduje się znany fragment z Pierwszego Listu do Koryntian, w którym św. Paweł przyrównuje Kościół do ludzkiego ciała. Apostoł pisze tak: «Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscy bowiem w jednym Duchu zostaliśmy ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscy też zostaliśmy napojeni jednym Duchem» (1 Kor 12, 12-13). Kościół został ukształtowany jako jedno ciało, którego głową jest Chrystus, i z Nim stanowi jedno. Jednakże Apostołowi zależy na przekazaniu nam zwłaszcza idei jedności w różnorodności charyzmatów, które są darami Ducha Świętego. Dzięki nim Kościół jawi się jako organizm bogaty i żywotny, nie jednolity, będący owocem jednego Ducha, który prowadzi wszystkich do głębokiej jedności, przyjmując różnorodność bez usuwania jej i tworząc harmonijną całość. Kościół uobecnia w historii zmartwychwstałego Pana, szczególnie poprzez sakramenty, Słowo Boże, charyzmaty i różne posługi we wspólnocie. Zatem właśnie w Chrystusie i w Duchu Kościół jest jeden i święty — jest głęboką jednością, która przekraczając ludzkie możliwości, jest dla nich oparciem.

Pragnę ten właśnie aspekt zaakcentować teraz, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, który jutro zakończy się świętem Nawrócenia św. Pawła. Zgodnie ze zwyczajem, po południu odprawię w bazylice św. Pawła za Murami Nieszpory, w których wezmą udział przedstawiciele innych Kościołów i Wspólnot kościelnych istniejących w Rzymie. Będziemy prosić Boga o dar pełnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa, a zwłaszcza, w myśl tegorocznego tematu, odnowimy zobowiązanie do tego, by być razem świadkami ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana (por. Łk 24, 48). Jedność chrześcijan czyni bowiem bardziej wiarygodnym i skutecznym głoszenie Ewangelii, co potwierdził sam Jezus, prosząc Ojca w przeddzień swojej śmierci: «aby wszyscy stanowili jedno (...) by świat uwierzył» (J 17, 21).

Drodzy przyjaciele, na zakończenie pragnę przypomnieć postać św. Franciszka Salezego, którego w liturgii wspominamy 24 stycznia. Urodził się w Sabaudii w 1567 r.; w Padwie i Paryżu studiował prawo, a powołany przez Pana, został księdzem. Z wielkim pożytkiem poświęcił się głoszeniu Ewangelii i duchowej formacji wiernych. Nauczał, iż powołanie do świętości dotyczy wszystkich i że każdy — jak mówi św. Paweł, posługując się przykładem ciała — ma swoje miejsce w Kościele. Św. Franciszek Salezy jest patronem dziennikarzy i katolickiej prasy. Jego duchowemu wstawiennictwu powierzam Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, które podpisuję każdego roku z tej okazji, a które wczoraj zostało opublikowane w Watykanie. Niech Maryja Dziewica, Matka Kościoła, uprosi nam łaskę, byśmy wciąż wzrastali w jedności i przekazywali, jak pięknie jest być zjednoczonymi w jedności Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Nowy błogosławiony hiszpański

Wczoraj w Barcelonie został ogłoszony błogosławionym Józef Samsó i Elías, kataloński kapłan i męczennik, który został zabity w czasie wojny domowej. Jako prawdziwy świadek Chrystusa, umierając, przebaczył swoim prześladowcom. Dla kapłanów, a zwłaszcza dla proboszczów jest on wzorem poświęcenia katechezie i miłości do ubogich.

Po polsku:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan Chrystus Pan raz jeszcze modli się za nas: «Aby wszyscy stanowili jedno» (J 17, 21). I my prośmy o ten upragniony Boży dar. Niech Kościół i inne Wspólnoty zjednoczy duch wiary, cywilizacja życia, pokoju i miłości. Pragnąc komunii wierzących, budujmy naszą codzienność na Chrystusie i Jego Ewangelii. Życzę wszystkim dobrej niedzieli.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół nie ujednolica bogactwa różnorodności
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.