Manifest kardynała Bergoglio przeciwko korupcji

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / mh

Stanowczy, szerzej nieznany, manifest papieża Franciszka przeciwko korupcji opublikował w niedzielę włoski dziennik "Il Sole-24 Ore". To fragment książki kardynała Jorge Mario Bergoglio "Wyleczyć się z korupcji" ukazującej się właśnie we Włoszech.

Tekst, nazwany mową oskarżycielską dawnego arcybiskupa Buenos Aires, jest dogłębną analizą mechanizmów powstawania i szerzenia się korupcji, która - jak podkreśla autor - wyniszcza moralność.
Kardynał Bergoglio napisał, że można wybaczyć wiele grzechów, ale nie korupcję.
“Bardzo dobrze nam zrobi, jeśli - w świetle Słowa Bożego- nauczymy się rozpoznawać różne przypadki korupcji, które nas otaczają i nam zagrażają ze swymi pokusami" - stwierdził kard. Bergoglio.
Dodał następnie: “Bardzo dobrze nam zrobi, jeśli będziemy powtarzać jeden drugiemu: "Grzesznik tak, osoba skorumpowana- nie!" i będziemy mówić to z niepokojem, by nigdy nie zdarzyło się, że zaakceptujemy korupcję jako jeszcze jeden grzech więcej".
"Skorumpowanemu życie mija na chodzeniu na skróty oportunizmu kosztem godności swojej oraz innych"- ocenił ówczesny argentyński kardynał.
"Skorumpowany ma minę: co złego, to nie ja; ma minę "świętoszka", jak mówiła moja babcia. Zasługuje na doktorat honoris causa w dziedzinie kosmetyki społecznej"- podkreślił obecny papież jeszcze jako kardynał. Wyraził też opinię, że "najgorsze jest zaś to, że ktoś taki sprawia, że mu się wierzy".
“Chociaż mówimy: "grzesznik- tak", to krzyczymy z mocą: "ale skorumpowany- nie!""- podsumował Jorge Mario Bergoglio.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Manifest kardynała Bergoglio przeciwko korupcji
Komentarze (5)
24 marca 2013, 11:44
Niestety, z tekstu nie wynika, dlaczego nie można wybaczyć grzechu korupcji. Jedyny grzech, którego nie można rozgrzeszyć, to grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Co korupcja ma wspólnego z tym grzechem? ... To oczywiście tylko moja luźna interpretacja, ale można to według mnie rozumieć tak, że chodzi o społeczne odpuszczenie, o rodzaj - że pozwolę to sobie odnieść do polskiej rzeczywistości - grubej kreski. W tym kontekście nie można tego odpuścić i zostawić jak odpuszcza się bliźniemu, który wyrządził nam krzywdę; należy natomiast zrobić wszystko, żeby korupcję wytępić i nie dopuścić do jej ponownego pojawienia się. Jak? To dopiero jest pytanie :-)
D
delf
24 marca 2013, 11:27
beznadziejny artykuł papu. szkoda, że redakcja deona nie ma swoich dziennikarzy, którzy potrafią pisać zamiast przeklejac papke. takimi artykułami tylko niszczy się autorytet papieża i lepiej by ich nie publikować na portalu katolickim.
jazmig jazmig
24 marca 2013, 11:02
@małolat Czemu nie opublikujecie całego tekstu tego manifestu ? ... Nie opublikują, bo puścili PAP-kę.
M
małolat
24 marca 2013, 10:01
Czemu nie opublikujecie całego tekstu tego manifestu ? A może tam jest krytyka kapitalizmu liberalnego, a przecież moderniści tego nie zrobią bo fajnie im kooegzystować z liberalnym ustrojem oświeceniowym ? Katolicy potrzebują Prawdy nie propagandy , omówiń pozbawionych treści istotnych.
jazmig jazmig
24 marca 2013, 09:14
Niestety, z tekstu nie wynika, dlaczego nie można wybaczyć grzechu korupcji. Jedyny grzech, którego nie można rozgrzeszyć, to grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Co korupcja ma wspólnego z tym grzechem?