Maryja niosła swój krzyż razem z Synem

Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański"

Bracia i siostry, za chwilę delegacja młodzieży niemieckiej przekaże swym australijskim rówieśnikom Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Jest to krzyż, który umiłowany Jan Paweł II powierzył młodym w 1984 r., aby nieśli go przez świat jako znak miłości Chrystusa do ludzkości. Pozdrawiam kard. Joachima Meisnera, arcybiskupa Kolonii, i kard. George'a Pella, arcybiskupa Sydney, którzy zechcieli być tu w tak ważnym momencie. Przekazanie krzyża po każdym światowym spotkaniu stało się już «tradycją», pojmowaną w dosłownym znaczeniu słowa traditio — przekazanie, rytuałem o wielkim znaczeniu symbolicznym, który trzeba przeżywać z wielką wiarą, starając się iść za Jezusem drogą nawrócenia. Tej wiary uczy nas Najświętsza Maryja Panna, która jako pierwsza «uwierzyła» i niosła swój własny krzyż razem z Synem, a potem wraz z Nim zaznała radości zmartwychwstania. Dlatego właśnie krzyżowi młodych towarzyszy ikona Najświętszej Maryi Panny, kopia wizerunku Maryi Salus Populi Romani, czczonego w Bazylice Matki Bożej Większej, najstarszej na Zachodzie bazylice poświęconej Matce Bożej.

Po peregrynacji przez kilka krajów Afryki, mającej zaświadczyć, że Chrystus i Jego Matka są blisko mieszkańców tego kontynentu, doznających tak wielu cierpień, Krzyż i ikona maryjna Światowych Dni Młodzieży od lutego przyszłego roku będą gościć w różnych regionach Oceanii, a następnie przemierzą diecezje australijskie i na koniec w lipcu 2008 r. dotrą do Sydney. Jest to duchowa pielgrzymka, w której uczestniczy cała wspólnota chrześcijańska, a w sposób szczególny młodzi.

DEON.PL POLECA

po angielsku:

Pozdrawiam pielgrzymów i turystów angielskojęzycznych obecnych tu w Niedzielę Palmową, kiedy głosimy, że Jezus, wzór pokory, jest naszym Mesjaszem i Królem. W szczególny sposób pozdrawiam kard. George'a Pella, arcybiskupa Sydney, a wraz z nim młodych Australijczyków. Chcemy ich zapewnić, że my wszyscy będziemy im pomagać i wspierać ich duchowo, gdy będą przygotowywać się do Światowego Dnia Młodzieży w 2008 r., którego będą gospodarzami. Modlę się, aby każdemu z was tu obecnych i waszym rodzinom Bóg błogosławił siłą i mądrością.

po niemiecku:

Serdecznie pozdrawiam wszystkich pielgrzymów niemieckojęzycznych, a zwłaszcza was, drodzy młodzi, którzy przybyliście tutaj wraz z kard. Meisnerem, arcybiskupem Kolonii, by przekazać waszym australijskim przyjaciołom Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikonę Matki Bożej. Oba te symbole Światowych Dni Młodzieży w czasie swojej wędrówki przez kraje i kontynenty powinny wytyczyć szlak łaski, który pomoże wielu ludziom odnaleźć sens własnego życia. Niech w was wszystkich Duch Święty rozbudzi i utrwali silną i żywą wiarę, niech da wam radość, która będzie dla wszystkich ludzi świadectwem miłości Chrystusa. Niech was Pan błogosławi!

po francusku:

Pozdrawiam serdecznie młodzież francuskojęzyczną. Niech krzyż Jezusa, znak miłości Boga do ludzkości, towarzyszy wam w całym waszym życiu. Niech będzie symbolem nadziei, która was ożywia, i wiary, która pozwala wam iść naprzód, z pomocą Maryi, drogami nawrócenia serc! Wszystkim życzę dobrego przeżycia Wielkiego Tygodnia.

po hiszpańsku:

Pozdrawiam pielgrzymów hiszpańskojęzycznych, a zwłaszcza młodych. Niech Krzyż Światowych Dni Młodzieży będzie zawsze znakiem miłości Chrystusa do ludzkości. Noście go w swoim sercu i ukazujcie wszystkim, zwłaszcza waszym kolegom, jako narzędzie zbawienia. Niech Najświętsza Maryja Panna towarzyszy wam na tej drodze nawrócenia i nadziei.

po portugalsku:

Pozdrawiam bardzo gorąco obecną tu młodzież portugalskojęzyczną. Wzywam wszystkich, by głosili Chrystusa, który jest światłością i życiem dla ludzi, oraz by uważnie słuchali Jego słów niosących pokój i pojednanie: «Ufajcie, jam zwyciężył świat». Do zobaczenia w Sydney, jeśli Bóg zechce.

po polsku:

Serdecznie pozdrawiam obecnych tu Polaków, a szczególnie młodzież. Za chwilę młodzi Niemcy przekażą swoim rówieśnikom z Australii Krzyż Światowego Dnia Młodzieży i obraz Matki Bożej — symbole wiary i pokoju między narodami. Niech krzyż Chrystusa przemienia wasze życie, a Matka Boża, której was polecam, niech was prowadzi. Niech Bóg wam błogosławi!

po włosku:

Bracia i siostry, pośród zdobiących plac drzew oliwnych, podarowanych nam przez region Apulia, módlmy się z wiarą do Pana, aby ten krzyż i ta ikona były narzędziami pokoju i pojednania między poszczególnymi ludźmi i narodami. Prośmy też o wstawiennictwo Najświętszą Maryję Pannę, aby ta nowa pielgrzymka, która dzisiaj się rozpoczyna, wydała liczne owoce.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Maryja niosła swój krzyż razem z Synem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.