Młodzi katolicy z Iraku nie mogli pojechać do Panamy

Młodzi katolicy z Iraku nie mogli pojechać do Panamy
(fot. PAP/EPA/Bienvenido Velasco)
KAI / ml

Do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie przygotowywało się także 36 młodych katolików w Iraku - dziewcząt i chłopców w wieku 18-23 lat.

Do wyjazdu jednak nie doszło ze względu na problemy wizowe oraz sfinansowanie wysokich kosztów przelotu, poinformowała agencja katolicka AsiaNews powołując się na opiekuna uchodźców, ks. Yousefa Samira z chaldejsko-katolickiej eparchii Amadiya w autonomicznym regionie kurdyjskim Iraku.

Według tej informacji młodzi ludzie, którzy chcieli pojechać do Panamy, pochodzą z rodzin wypędzonych z Równiny Niniwy lub z Mosulu. Ponieważ ich wylot do Panamy okazał się niemożliwy, "będą w modlitwie łączyli się duchowo z papieżem Franciszkiem i swoimi rówieśnikami z całego świata".

Już pierwszą przeszkodą była kwestia wiz. Wiedząc, że czas oczekiwania na wizę jest długi, młodzi katolicy dużo wcześniej złożyli wymagane wnioski. Jednak mimo licznych zapytań drogą e-mailową do odpowiednich przedstawicielstw dyplomatycznych (Panama nie ma bezpośredniego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bagdadzie) , odpowiedź przyszła dopiero w ubiegłym tygodniu.

DEON.PL POLECA

Ostatecznym powodem pozostania w kraju były jednak wysokie koszty przelotu do Panamy, a także i to, że jest to pora egzaminów w szkole oraz na uniwersytecie, powiedział o. Yousef. Zwrócił jednocześnie uwagę, że młodzi katolicy iraccy mieli o wiele mniej problemów związanych z udziałem w ŚDM w Brazylii i Polsce.

Sytuacja ludności wypędzonej jest w regionie kurdyjskim nadal bardzo trudna, bez względu na to, czy są to chrześcijanie, jezydzi, czy muzułmanie sunniccy, podkreślił kapłan. Wielkim obciążeniem jest choćby opłata przejazdów uczniów i studentów, koszty energii elektrycznej, a ostatnio także trudna sytuacja spowodowana silnymi mrozami i opadami śniegu, co ma szczególnie dramatyczne skutki w regionach górskich.

Przy tym wszystkim kapłan zauważył z niepokojem, że znacznie spadła pomoc udzielana przez społeczność międzynarodową dla regionu kurdyjskiego, w którym w dalszym ciągu przebywa wielu uchodźców, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Młodzi katolicy z Iraku nie mogli pojechać do Panamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.