Możliwe spotkanie papieża i patriarchy Moskwy

(fot. EPA/Osservatore Romano)
PAP / psd

Pierwsze spotkanie papieża i patriarchy Moskwy i Wszechrusi powinno odbyć się w neutralnym kraju - powiedział w Rzymie metropolita Hilarion, który we wtorek rozmawiał z Franciszkiem. Takie spotkanie, rozważane od lat poprzedziłoby pielgrzymkę papieża do Rosji.

Metropolita Hilarion, który jako szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego uważany jest za jego numer 2, powiedział w Rzymie: "W obecnym momencie nie mówimy jeszcze o wizycie papieża w Rosji, ale o możliwości spotkania z patriarchą Moskwy i Wszechrusi w kraju neutralnym".

Rosyjski metropolita w rozmowie z włoską agencją ADNKronos zastrzegł zarazem: "Nie wiemy jeszcze, w którym kraju mogłoby do tego dojść".

DEON.PL POLECA

Hipotezę pierwszego spotkania papieża i zwierzchnika rosyjskiego prawosławia na neutralnym gruncie rozważano już za pontyfikatu Jana Pawła II, gdy patriarchą Moskwy i Wszechrusi był Aleksy II. Wówczas, jako jego możliwe miejsce wskazywano klasztor na Węgrzech. Ostatecznie jednak obu stronom nie udało się przezwyciężyć istniejących różnic, a to Moskwa wskazywała jako warunek wstępny takiej rozmowy.

Papież Franciszek przyjął w Watykanie Hilariona, który jest "szefem dyplomacji" Patriarchatu w dniu, gdy w Moskwie jego zwierzchnik patriarcha Cyryl przyjął w swej rezydencji metropolitę Mediolanu kardynała Angelo Scolę.

Do tego zacieśnienia kontaktów doszło przed zapowiedzianą na 25 listopada pierwszą wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina u papieża Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Możliwe spotkanie papieża i patriarchy Moskwy
Komentarze (1)
A
Anakin
13 listopada 2013, 11:01
co to jest "kraj neutralny". Widać Moskiewski Patriarchat nie odstępuje wojenna retoryka. "Linia frontu" to granica między "obszarami kanonicznymi" Patriarchatu Moskiewskiego i Patriarchatem Zachodu (który został przez Benedykata XVI zniesiony)? Czy ogólnie między światem prawosławnym (którym jest de facto pod hegemonia Trzeciego Rzymu) i katolickim?