Nabożeństwo luterańsko-katolickie z Franciszkiem

Nabożeństwo luterańsko-katolickie z Franciszkiem
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI/ ed

Wspólne luterańsko-katolickie obchody 500. rocznicy Reformacji, zaplanowane na 31 października w Lundzie na południu Szwecji z udziałem Franciszka, będą się składać z dwóch części.

Rozpoczną się nabożeństwem ekumenicznym w miejscowej katedrze, a następnie przeniosą się na stadion w pobliskim Malmö, gdzie będą dostępne dla wszystkich chętnych. Informuje o tym wspólny komunikat, ogłoszony 1 czerwca przez Światową Federację Luterańską (ŚFL) i Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan, które razem organizują to wydarzenie.

Dokument podkreśla, że celem tych wspólnych obchodów jest także zwrócenie uwagi na półwiecze nieustannego dialogu między obu wyznaniami i na jego owoce.

W katedrze w Lundzie odbędzie się nabożeństwo modlitewne, oparte na wspólnie opracowanym i niedawno wydanym katolicko-luterańskim przewodniku liturgicznym, zatytułowanym "Wspólna modlitwa", który z kolei opiera się na jeszcze wcześniejszym i ważniejszym dokumencie obu Kościołów "Od konfliktu do komunii" (z 2013). Tę wspólną modlitwę poprowadzą Franciszek oraz przewodniczący i sekretarz generalny ŚFL bp Munib A. Younan i pastor Martin Junge.

Oni również będą przewodniczyć uroczystościom na stadionie w Malmö, mogącym pomieścić do 10 tys. widzów. Głównym celem tego wydarzenia będzie ukazanie najważniejszych aspektów współpracy ŚFL i Caritas Internationalis w takich dziedzinach jak opieka nad uchodźcami, służba na rzecz pokoju czy obrona sprawiedliwości klimatycznej. Współorganizatorami spotkania na stadionie będą najwyższe władze Kościoła Szwecji (luterańskiego) i katolickiej diecezji sztokholmskiej, obejmującej cały kraj.

DEON.PL POLECA

Wiadomości powyższe nie oznaczają jeszcze oficjalnego programu podróży Ojca Świętego do Lundu w tym dniu - oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI. Dodał, że zostanie on ogłoszony później i obejmie m.in. Eucharystię, którą papież odprawie dla wspólnoty katolickiej ze Szwecji i innych krajów skandynawskich 1 listopada.

Wspólne obchody 500-lecia Reformacji, która to rocznica przypada w 2017 roku, skupione są wokół takich zagadnień, jak dziękczynienie, pokuta i zaangażowanie na rzecz wspólnego świadectwa. Chodzi również o ukazanie owoców reformacji oraz prośba o przebaczenie za grzech podziału, popełniony w przeszłości przez chrześcijan obu tradycji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nabożeństwo luterańsko-katolickie z Franciszkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.