"Nie kierujcie się jedynie pragmatyzmem "

"Nie kierujcie się jedynie pragmatyzmem "
(fot. EPA/LUCA ZENNARO)
KAI / CTV / Radio Watykańskie / psd

Powołaniem duchownych jest głoszenie Ewangelii, zwłaszcza ubogim i krzewienie kultury spotkania, będącej przeciwieństwem "kultury odrzucenia" - stwierdził papież Franciszek podczas dzisiejszej Mszy św. w katedrze św. Sebastiana, sprawowanej z biskupami, którzy przybyli towarzysząc młodzieży na jej Światowy Dzień w Rio de Janeiro. Zachęcił ich, aby nie kierowali się jedynie skutecznością i pragmatyzmem. W Eucharystii wzięli też udział kapłani, zakonnicy, zakonnice i klerycy, którzy przyjechali do Rio de Janeiro z całego świata.

Witając Ojca Świętego arcybiskup Rio de Janeiro, Orani João Tempesta zaznaczył, że na obecny 28. Światowy Dzień Młodzieży przybyło towarzysząc młodym kilkuset biskupów, wiele tysięcy kapłanów, zakonników, zakonnic oraz alumnów wyższych seminariów duchownych. Podkreślił znaczenie jakie dla Kościoła na całym kontynencie miała V Konferencja Ogólna Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie, budząc nowy entuzjazm wiary. Zaznaczył, iż redakcję jej dokumentu końcowego wielki wkład wniósł obecny papież.

DEON.PL POLECA

Papież do duchownych: nie kierujcie się jedynie skutecznością i pragmatyzmem - przemówienie Franciszka

W homilii Ojciec Święty przypomniał, że u początków każdego powołania jest Boży wybór. Każdy z duchownych wezwany jest do trwania z Chrystusem, do zjednoczenia z Nim. Życie w Chrystusie naznacza ich tożsamość i jest tym właśnie, co zapewnia ich skuteczność apostolską i owocność posługi. "To nie kreatywność duszpasterska, nie spotkania czy plany zapewniają owoce, ale wierność Jezusowi" - stwierdził papież Franciszek. Dodał, że oznacza to kontemplację, adorację, wierność życiu modlitwy. Jednocześnie zastrzegł, iż trwanie z Chrystusem nie jest izolowaniem się, służy wyjściu na spotkanie z innymi, zwłaszcza ubogimi, w dzielnicach biedy.

Papież wskazał, że zadaniem duchownych jest też pomoc ludziom młodym i rozpalenie w ich sercach pragnienia, aby byli misyjnymi uczniami Jezusa. Jest to konsekwencją chrztu, a pierwszym miejscem, w którym trzeba ewangelizować, jest własny dom, środowisko nauki lub pracy, rodzina i przyjaciele. Duchowni winni też pomagać młodym w odkrywaniu męstwa i radości wiary, wychowywać ich do wychodzenia w świat. "Nie możemy pozostawać zamknięci w parafii, w naszych wspólnotach, kiedy tak wiele osób czeka na Ewangelię!" - powiedział Ojciec Święty. Zaapelował, by w duszpasterstwie wychodzić od peryferii, od tych, którzy są najdalej, od tych, którzy zwykle nie chodzą do parafii. Bowiem także oni są zaproszeni do stołu Pańskiego.

Duchowni są też wezwani, by przeciwstawiać się kulturze wykluczenia i krzewić kulturę spotkania. Papież Franciszek zachęcił ich do przeciwstawienia się dominującym nurtom, promującym skuteczność i pragmatyzm. "Spotkanie i otwarcie na wszystkich, solidarność i braterstwo to elementy, które czynią naszą cywilizację prawdziwie ludzką" - powiedział. Zaapelował też, aby duchowni byli sługami komunii i kultury spotkania.

Po przybyciu do katedry papież długo witał się z czekającymi już na niego biskupami i księżmi. Procesji wejścia towarzyszył hymn 28. ŚDM w Rio. Po przybyciu do ołtarza Franciszek podszedł do ustawionej obok niego figury Matki Bożej z Aparecidy i ucałował ją. Na ręce arcybiskupa Rio de Janeiro Orani João Tempesty Ojciec Święty złożył dar - kielich mszalny.

W Mszy św. z papieżem uczestniczyło ponad 600 biskupów, wśród nich 28 kardynałów, ponad 800 kapłanów, 600 diakonów oraz 7 tys. kleryków.

Ojciec Święty drogę z rezydencji w Sumaré do centrum miasta przybył w zamkniętym samochodzie. W centrum przesiadł się do papamobile i przejechał ulicami Rio de Janeiro. Podobnie jak w poprzednich dniach, mimo deszczu, tysiące wiernych pozdrawiało entuzjastycznie Franciszka prosząc o błogosławieństwo. Kilkakrotnie papamobile zatrzymał się, aby Franciszek mógł ucałować dzieci i uścisnąć dłonie pielgrzymów.

Katedra św. Sebastiana obok figury Chrystusa Odkupiciela i wzniesienia Pão de Açúcar, czyli Głowy Cukru jest jednym z symboli Rio de Janeiro. Świątynia może pomieścić 20 tys. ludzi i ma 5 tys. miejsc siedzących. Działa przy niej radio katedralne, które transmituje odbywające się w niej uroczystości. 2 lipca 1980 r. w katedrze spotkał się z członkami Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) Jan Paweł II.

Po Mszy św. w katedrze papież udał się na spotkanie z klasą rządzącą Brazylii w Teatrze Miejskim. Tam wygłosi przemówienie.

Później w wielkim refektarzu ośrodka studiów Sumaré zje obiad z brazylijskimi kardynałami, prezydium Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii i biskupami regionu.

Wieczorem Franciszek weźmie udział w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą na plaży Copacabana.

 

Więcej »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie kierujcie się jedynie pragmatyzmem "
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.