Nowy Papież - obrońca małżeństwa i rodziny

Nowy Papież - obrońca małżeństwa i rodziny
(fot. PAP/EPA/ANDREA SOLERO)
KAI / mh

Kard. Jorge Mario Bergoglio był zdecydowanym przeciwnikiem legalizacji związków osób tej samej płci - podkreślają obrońcy małżeństwa i rodziny. Przypominają jednocześnie, że Argentyna, jako pierwszy kraj Ameryki Łacińskiej, wprowadziła legislację zezwalającą, nadającą takim parom prawa przysługujące małżeństwom, w tym nieograniczoną adopcję dzieci.

Jeszcze przed przyjęciem ustawy przez argentyński parlament ówczesny metropolita Buenos Aires, kard. Bergoglio, napisał w specjalnym liście, że "jest to destrukcyjna uzurpacja wymierzona w Boży plan. Nie chodzi tu o zwykłą ustawę, ale raczej o knowania ojca kłamstwa, który szuka sposobów, by zamieszać i oszukać dzieci Boga" - zaznaczał. Podkreślił, że ustawa kwestionuje tożsamość małżeństwa oraz podkopuje żywotność rodziny. Ostrzegł, że brak reakcji na tego typu prawo oznaczać będzie zgodę na zniszczenie rodziny.

W wypowiedzi z 2009 roku, protestując przeciwko orzeczeniu sądu pozwalającego na przeprowadzenie "ceremonii ślubnej" między przedstawicielami jednej płci, arcybiskup Buenos-Aires zwracał uwagę, że kryzys wartości w dzisiejszym społeczeństwie doprowadził do zapomnienia samego sensu pojęcia "małżeństwa". Jego zdaniem, uznanie związku homoseksualnego za "małżeństwo" jest też sprzeczne z międzynarodowymi dokumentami.

W lipcu 2010 roku ulicami Buenos Aires w obronie małżeństwa i rodziny przeszło ponad 200 tysięcy. W marszu udział wzięli przedstawiciele różnych wyznań i religii.

Obrońcy życia: Papież Franciszek jako kardynał stanowczo potępiał aborcję

Radości w wyboru kard. Jorge Bergoglio na papieża nie kryją obrońcy życia na całym świecie, gdyż były metropolita Buenos Aires znany jest ze swej stanowczej postawy w kwestiach obrony nienarodzonych, osób starszych, małżeństwa i rodziny.

Anglojęzyczny portal LifeSiteNews przypomina, że w przemówieniu do księży w październiku 2007 r. argentyński hierarcha bronił życia dzieci nienarodzonych nawet w sytuacji, gdy zostały poczęte w wyniku gwałtu. Zwracał uwagę, że choć wszyscy zgadzają się, że nie powinno być kary śmierci, akceptują fakt, iż takie surowe prawo się stosuje w stosunku do dzieci poczętych w wyniku gwałtu na kobietach chorych umysłowo lub upośledzonych.

Argentyński kodeks karny przewiduje, że aborcja nie jest karalna, jeśli ciąża jest następstwem czynu popełnionego wobec kobiety cierpiącej na zaburzenia umysłowe lub w przypadkach gdy są wystawione na ryzyko życie lub zdrowie kobiety. Jednak w ub. roku Sąd Najwyższy Argentyny orzekł, że kobiety będące ofiarami gwałtów mogą - bez żadnych wyjątków - uciekać się do aborcji.

Szczególnie z wyboru kard. Bergoglio cieszą się działacze pro-life w Argentynie. Dyrektor argentyńskiego Centrum Bioetyki, Osoby i Rodziny, Nicholas Lafferriere przypomniał, że zawsze czuli wsparcie ze strony arcybiskupa Buenos Aires. "Promował godność każdej kobiety, a szczególnie kobiet w ciąży" - zaznacza i przypomina, że na terenie zarządzanej przez siebie archidiecezji przyszły papież wprowadził specjalne błogosławieństwo dla kobiet brzemiennych i ich czekających na urodzenie dzieci.

Metropolita Buenos Aires w maju 2007 r. w brazylijskim sanktuarium narodowym w Aparecida stanął na czele komisji Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która przygotowała specjalny dokument poświęcony sytuacji Kościoła w krajach latynoamerykańskich. Dokument ten w lipcu 2007 r. zatwierdził Benedykt XVI. W tekście znalazły się m.in. jasne słowa dotyczące konsekwencji popierania aborcji. Jednoznacznie wskazano, że politycy i osoby, które popierają zabijanie nienarodzonych dzieci, eutanazję i inne prawa wymierzone przeciwko życiu, nie powinny otrzymywać Komunii świętej.

Kard. Bergoglio stanowczo potępiał też kulturę, która traktuje osoby starsze przedmiotowo, jak gdyby z powodu swego wieku były czymś bezwartościowym, nadającym się jedynie do wyrzucenia. Krytykował argentyński system opieki społecznej, deprecjonujący starsze osoby i w rzeczywistości realizujący program "ukrytej eutanazji".

"Prawo do życia oznacza pozwolić ludziom żyć, a nie zabijać, pozwolić im dorastać, jeść, uczyć się, leczyć, oraz pozwolić im umierać z godnością" - mówił kard. Bergoglio.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy Papież - obrońca małżeństwa i rodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.