O tę ikonę z Polski poprosił Papież

(fot. Andrzej Stepan)
PAP / kw

Na prośbę papieża Franciszka greckokatolicka ikona z Polski "Brama Miłosierdzia" będzie obecna w Watykanie na otwarciu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia - poinformował kanclerz Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej ks. Eugeniusz Stepan.

"W piątek hierarchowie Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej abp Jan Martyniak oraz abp Eugeniusz Popowicz poproszeni zostali, aby oryginał ikony mógł być dostarczony do poniedziałku do Rzymu. W sobotę, dzięki staraniom dyplomatów Polski i Watykanu oraz pracowników Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Wojewódzkiego Podkarpackiego Urzędu Konserwatorskiego, udało się załatwić wszystkie formalne pozwolenia na wywóz z Polski cennej ikony z XVII w. Ikona z Przemyśla wyjechała 5 grudnia" - powiedział ks. Stepan. Jak dodał, jeszcze w poniedziałek ikona ma dotrzeć do Watykanu.

Przypomniał, że podczas pobytu na Ukrainie kaznodzieja Domu Papieskiego, kapucyn ojciec Raniero Cantalamessa, głoszący rekolekcje dla biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich, otrzymał kopię ikony "Brama Miłosierdzia".

"Gdy Ojciec Święty Franciszek dowiedział się od ks. Raniero o jarosławskiej ikonie słynącej cudami, od razu wyraził życzenie, aby oryginał tej ikony z Polski był obecny w Rzymie na początek Roku Bożego Miłosierdzia" - powiedział kanclerz greckokatolickiej kurii.

DEON.PL POLECA

(fot. ks. Bogdan Stepan)

Pytany, dlaczego właśnie tą ikoną zainteresował się papież, ks. Stepan podkreślił, że ikona uznawana jest za cudowną, o czym świadczy jej historia od XVII w. Ikona powstała najprawdopodobniej przed 1640 r. i niemal od razu zasłynęła cudami. Źródła historyczne podają, że już w 1772 r. obwieszona była wotami poświadczającymi wiarę w jej moc.

Pierwotnie ikona znajdowała się w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Jarosławiu (Podkarpackie). 17 sierpnia 1747 r. została przeniesiona do nowej miejskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego. Kiedy zawisła w nowej cerkwi, założono księgę cudów, w której zapisywano przypadki łask otrzymanych za jej pośrednictwem.

Sława ikony dotarła do Rzymu, gdzie kolejni papieże nadawali jej przywilej odpustów (Klemens XII, Klemens XIV, Pius VI). Ten ostatni 22 listopada 1779 r. wydał bullę papieską, w której uznał ikonę za cudowną i udzielił wiernym odwiedzającym jarosławską cerkiew pełnego odpustu.

Starania o koronację cudownej ikony na prawie papieskim - jak zaznaczył ks. Stepan - rozpoczęto w okresie międzywojennym. Jej gorącym orędownikiem był bł. Jozafat Kocyłowski (przemyski biskup greckokatolicki, uznany przez Jana Pawła II za męczennika). II wojna światowa, deportacje ludności ukraińskiej, zdelegalizowanie kościoła greckokatolickiego w Polsce spowodowały, że sprawa jednak upadła.

"W 1993 r. starania podjął abp Jan Martyniak i doprowadził do tego, że papież Jan Paweł w 1996 r. podjął decyzję o koronacji obrazu. Liturgia Święta wraz z koronacją ikony odbyła się 18 sierpnia 1996 r. na jarosławskim Rynku. Uroczystość zgromadziła kilka tysięcy wiernych, przy licznej obecności biskupów rzymskokatolickich i greckokatolickich" - powiedział ks. Stepan.

We wtorek w Kościele katolickim rozpocznie się nadzwyczajny Rok Święty poświęcony miłosierdziu (Rok Miłosierdzia). Jego uroczystej inauguracji dokona papież Franciszek, który rano otworzy Drzwi Święte bazyliki watykańskiej.

Rok Święty będzie obchodzony zarówno w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych.

Jako dzień inauguracji papież wybrał uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, bo to tego dnia przypada 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, najważniejszego wydarzenia w najnowszej historii Kościoła.

W kalendarium oficjalnych uroczystości znajdują się m.in. jubileuszowe spotkanie Kurii Rzymskiej 22 lutego, Jubileusz chłopców i dziewcząt 24 kwietnia, Jubileusz Kapłanów 3 czerwca, Jubileusz Chorych oraz Niepełnosprawnych 12 czerwca - wszystkie w Watykanie - oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w dniach 26-31 lipca.

Ponadto Watykan zapowiedział, że raz w miesiącu w sobotę odbywać się będzie dodatkowa, oprócz środowej, papieska audiencja generalna.

W piątek każdego miesiąca papież będzie występował z różnymi gestami miłosierdzia, polegającymi na prywatnych wizytach w miejscach naznaczonych cierpieniem, chorobą, ubóstwem.

20 listopada zamknięte zostaną Drzwi Święte w Watykanie i zakończy się Rok Miłosierdzia.

Pierwszy Rok Święty w Kościele odbył się w 1300 r. z inicjatywy papieża Bonifacego VIII, który zdecydował, że ogłaszany będzie co stulecie. Jednak w 1475 r. postanowiono, że aby zapewnić każdemu pokoleniu przeżycie takiego wydarzenia, taki jubileusz będzie co ćwierćwiecze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O tę ikonę z Polski poprosił Papież
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.