KAI
„Stawajmy się darem miłości, w zjednoczeniu z Jezusem w Eucharystii” - zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek nawiązał do obchodzonej dziś we Włoszech, a także w wielu innych krajach uroczystości Bożego Ciała.
vaticannews.va / pzk
To rodzice są głównymi architektami wychowania swoich dzieci, ale potrzebują w tym pomocy całego społeczeństwa, poczynając od szkoły – napisał Papież w przesłaniu na kongres stowarzyszenia APEL. Zrzesza ono rodziców szkolnictwa katolickiego we Francji. Liczy ono w sumie 991 tys. członków, reprezentujących 2 mln uczniów. Jest to największe stowarzyszenie rodziców w tym kraju.
Salvatore Cernuzio / vaticannews.va / pzk
Franciszek kontynuuje spotkania z duchowieństwem diecezji rzymskiej. Po spotkaniu ze starszymi kapłanami, ponad 40 lat od święceń, spotkał się z księżmi, którzy mają do 10 lat kapłaństwa. Spotkanie odbyło się u sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Tematy były oczywiste: bliskość z ludźmi, służba chorym i starszym, „piękno” i „słabości” diecezji rzymskiej, „na które nie odpowiada się paplaniną, ale dialogiem”.
PAP / tk
- Módlmy się, aby migranci uciekający przed wojnami czy głodem, zmuszeni do podróży pełnych niebezpieczeństw i przemocy, znaleźli gościnę i nowe szanse życiowe - zaapelował papież Franciszek do wiernych. Watykan opublikował przesłanie wideo papieża z intencją modlitw na czerwiec.
KAI / tk
Uczmy się od bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego hojności w odpowiadaniu na biedy naszych czasów, także te spowodowane wojną w wielu krajach, zwłaszcza na Ukrainie – zachęcił Papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
PAP / tk
- Papież Franciszek przeprasza tych, którzy poczuli się obrażeni przez sformułowanie, jakiego użył - oświadczył rzecznik Watykanu, odnosząc się do burzy, jaką wywołało ujawnienie wypowiedzi Franciszka z zamkniętego spotkania z włoskimi biskupami na temat homoseksualizmu w seminariach.
rp.pl / dorzeczy.pl / cruxnow.com / tk
Jak informują media, podczas odbywającego się za zamkniętymi drzwiami spotkania papieża z włoskimi biskupami, Franciszek miał użyć obraźliwego słowa względem osób LGBT. Mówił też, że homoseksualiści nie powinni być wyświęcani na księży.
KAI
Na zakończenie Mszy św. w Watykanie Franciszek podziękował osobom zaangażowanym w przygotowanie i organizację I Światowego Dnia Dziecka.
KAI
O wierze w Trójcę Świętą mówił papież w improwizowanej homilii podczas Mszy św. sprawowanej w ramach I Światowego Dnia Dzieci.
vaticannews.va / pzk
Na spotkaniu z dziećmi w ramach pierwszych Światowych Dni Dzieci, Franciszek odpowiadał na zadawane przez nich pytania: gdyby mógł uczynić jakiś cud, to co by to było? Albo co dzieci mogą zrobić, żeby świat był lepszy? A nawet o uczucia papieża, kiedy Argentyna zdobyła mistrzostwo świata w piłkę nożną. Warto się tym odpowiedziom przysłuchać.
KAI/dm
Papież Franciszek spotkał się 23 maja z uczestnikami światowego spotkania zorganizowanego przez Międzynarodowy Ruch Edukacyjny Scholas Occurentes. To właśnie w jego ramach przed rokiem ustanowił Uniwersytet Sensu jako instytucję formacyjną o statusie autonomicznego uniwersytetu z siedzibą w Watykanie. Celem tych starań jest większa troska o edukację osób wykluczonych oraz promowanie kultury spotkania i braterstwa.
vaticannews.va / KAI / pzk
Perspektywa choroby czy śmierci napawa lękiem. Chorzy potrzebują świadectwa nadziei. Oczekują go przede wszystkim od tych, którzy są blisko, dają im opiekę – stwierdził papież Franciszek w przesłaniu, jakie skierował do uczestników odbywającego się w Toronto w Kanadzie Międzynarodowego Międzywyznaniowego Sympozjum na temat Opieki Paliatywnej. Podkreślił stanowcze ‘nie’ wobec eutanazji. Wydarzenie to w tych dniach (21-23 maja) zorganizowały Papieska Akademia Życia oraz Kanadyjska Konferencja Biskupów Katolickich.
Chcesz być doskonały? Idź drogą pokory! Ona jest „bramą wejściową do wszystkich cnót” – stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę, która kończy cykl poświęcony wadom i cnotom poświęcił na omówienie tej cnoty. Pokora nie należy, co prawda, do siedmiu cnót kardynalnych i teologalnych, ale stanowi podstawę życia chrześcijańskiego.
KAI / tk
- Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych – wyjaśnił papież Franciszek w wywiadzie dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”.
KAI / tk
Przyjmując zaproszenie odpowiednich głów państw i władz kościelnych, Ojciec Święty Franciszek odbędzie podróż apostolską do Luksemburga w dniu 26 września oraz do Belgii w dniach 26-29 września, odwiedzając Brukselę, Leuven i Louvain-la-Neuve – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
KAI
Pod odmówieniu modlitwy Regina Caeli i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty podziękował mieszkańcom Werony za zgotowane mu wczoraj przyjęcie.
KAI
Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
KAI
Duch Święty działa w nas jako mocna i łagodna obecność – mówił papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dlatego „nie poddajemy się siłom świata, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery”.
PAP/dm
Papież Franciszek planuje w przyszłym roku odwiedzić Turcję z okazji rocznicy Soboru Nicejskiego I, który odbył się w 325 roku - poinformował patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.
KAI / pk
Obecny kryzys klimatyczny wymaga lepszej niż dotychczas globalnej współpracy i solidarności. Sama praca musi być "symfoniczna", czyli "harmonijna i z poczuciem wspólnoty" - zaproponował papież w przemówieniu do uczestników konferencji zorganizowanej przez Papieskie Akademie Nauk i Nauk Społecznych na temat "Od kryzysu klimatycznego do odporności klimatycznej".
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}