KAI / tk
Zazdrość i próżna chwała to tematy, które papież Franciszek poruszył podczas środowej audiencji ogólnej. Z powodu przeziębienia papieską katechezę odczytał ks. prał. Filippo Ciampanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
KAI / mł
Papież Franciszek wyraził ubolewanie z powodu ataku fundamentalistów islamskich na kościół katolicki w Essakane i meczet w Natiaboani w Burkina Faso. Ataki miały miejsce w niedzielę 25 lutego 2024 r.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, w Ziemi Świętej i w innych regionach świata.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zapewnił o swej solidarności mieszkańców Mongolii dotkniętych falą wielkich mrozów i zaapelował o mądre decyzje chroniące naturalne środowisko człowieka.
PAP
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o dyplomatyczne rozwiązanie i poszukiwanie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. Apel wystosował podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański dzień po drugiej rocznicy rosyjskiej agresji na ten kraj.
„Otwórzmy się na światło Jezusa! On jest miłością i życiem bez końca” – zaapelował papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
KAI/dm
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o zmianach na stanowisku nuncjusza w Rumunii i Mołdawii oraz o zmianie sekretarza dykasterii ekumenicznej. Papież mianował księdza Flavio Pace sekretarzem Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przydzielając mu stolicę tytularną Dolia i nadając mu osobisty tytuł arcybiskupa. Abp Giampiero Glodera, dotychczasowy nuncjusz apostolski na Kubie, został przedstawicielem Watykanu w Rumunii i Mołdawii.
PAP / tk
Papież Franciszek wraz ze zwierzchnikami urzędów Kurii Rzymskiej rozpoczął w niedzielę po południu rekolekcje wielkopostne. Wszyscy spędzą je indywidualnie. Papież nie jeździ już z nimi od kilku lat na wspólne rekolekcje pod Rzym. Franciszek podkreśla, że czas ten to nie „wakacje w stylu wellness”.
KAI
W Środę Popielcową Kościół w Brazylii zainaugurował w całym kraju sześćdziesiątą Kampanię Braterstwa. Jej hasłem jest „Braterstwo i przyjaźń społeczna” a wskazaniem słowa Jezusa skierowane do uczniów „Wy wszyscy jesteście braćmi i siostrami”. Kampanii pobłogosławił Papież Franciszek, który, w specjalnym przesłaniu, przypomniał o znaczeniu budowania międzyludzkiego braterstwa dla naszej przyszłości.
KAI
Po wypadku na budowie supermarketu we Florencji, w którym zginęło co najmniej pięć osób, papież Franciszek złożył kondolencje rodzinom ofiar i pogrążonym w żałobie. W telegramie podpisanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina i skierowanym na ręce kard. Giuseppe Betoriego, arcybiskupa metropolity Florencji papież wyraża swoją bliskość i składa kondolencje rodzinom ofiar oraz przekazuje wyrazy współczucia mieszkańcom całego miasta.
PAP
Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w piątek, że śmierć lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego "zdumiewa" i "napełnia bólem". To pierwszy komentarz z Watykanu na wiadomość o śmierci więzionego przeciwnika władz Rosji.
vaticannews.va / KAI / pzk
Formacja kapłańska nigdy się nie kończy. Jeśli jej zaniechamy, to nie staniemy w miejscu, ale zaczniemy się cofać – wskazał papież wspólnocie seminarium archidiecezji neapolitańskiej. Przybyła ona do Watykanu z okazji 90. rocznicy założenia tej instytucji. W przekazanym im na tym specjalnym spotkaniu przemówieniu Franciszek porównał zarówno Kościół, jak i seminarium do wielkiego placu budowy.
KAI/dm
„Diaconie de la beauté", czyli „Diakonia piękna”, to nazwa stowarzyszenia założonego we Francji w 2012 roku, którego członków papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie z okazji sympozjum w Rzymie w dziesiątą rocznicę festiwali, organizowanych corocznie przez to stowarzyszenie. Wezwał ich, by byli „śpiewakami harmonii” pośród ludzkości, która, wstrząśnięta przemocą, musi powrócić do marzeń o innym, pięknym świecie.
KAI / tk
- Wielki Post to okres nawrócenia, czas wolności - stwierdza papież Franciszek w swoim Orędziu na tegoroczny Wielki Post. Jego hasło brzmi: "Bóg prowadzi nas przez pustynię ku wolności".
KAI / pk
Papież Franciszek zaapelował do Polaków, by w obliczu wojen nie zamykali serc w obliczu potrzebujących. Tymi słowami podczas audiencji generalnej w Środę Popielcową w Watykanie nawiązał do trwającej w Polsce zbiórki funduszy na pomoc Ukrainie.
PAP / tk
Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta swej ojczystej Argentyny Javiera Mileia. Ich rozmowa trwała godzinę, a więc wyjątkowo długo - zauważają watykaniści. Audiencja i serdeczne spotkanie zamknęły definitywnie okres, gdy w kampanii wyborczej Milei obrażał papieża.
KAI / tk
Ośmioletni Naveh Shoham, który 7 października ubiegłego roku został uprowadzony przez Hamas i wypuszczony na wolność po 50 dniach niewoli, napisał do papieża Franciszka poruszający list.
PAP
Papież Franciszek powiedział w niedzielę podczas spotkania z wiernymi w Watykanie, że na terenach, gdzie trwają wojny, codziennie negowane są podstawowe prawa człowieka. "To nie do przyjęcia" - podkreślił.
KAI
Oto styl Jezusa wobec cierpiących: niewiele słów i konkretne czyny – wskazał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym dzisiejszą modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na palcu św. Piotra w Watykanie. Przekonywał, że „miłość potrzebuje konkretności, obecności, spotkania, darowanych czasu i przestrzeni: nie można jej sprowadzić do pięknych słów, obrazków na ekranie, selfie z chwili czy szybkich wiadomości”.
PAP
Prezydent Argentyny Javier Milei, który w niedzielę był w Watykanie na kanonizacji Marii Antonii od św. Józefa, zwanej Mamą Antulą, po mszy podszedł do papieża Franciszka i objął go przytulając się do niego. Zwraca się uwagę na znaczenie tego gestu po tym, gdy w kampanii wyborczej Milei obrażał papieża, a potem przeprosił go za obelgi.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}