Papabili: Kto zostanie nowym papieżem? Gorąca giełda nazwisk przed konklawe

Papabili: Kto zostanie nowym papieżem? Gorąca giełda nazwisk przed konklawe
fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
PAP / ml

Poznaj sylwetki kardynałów Parolina, Zuppiego, Tagle i innych potencjalnych następców papieża Franciszka. Kto ma największe szanse?

  • W obliczu zbliżającego się konklawe, narastają spekulacje na temat potencjalnego następcy papieża Franciszka, a medialna "giełda nazwisk", czyli lista tzw. "papabili", jest bardzo dynamiczna.
  • Wśród najczęściej wskazywanych faworytów wymienia się Włochów: kardynała Pietro Parolina – doświadczonego dyplomatę i obecnego Sekretarza Stanu – oraz kardynała Matteo Zuppiego – charyzmatycznego metropolitę Bolonii, wywodzącego się ze Wspólnoty Sant'Egidio i działającego jako specjalny wysłannik papieski. Często pojawia się także nazwisko Filipińczyka, kardynała Luisa Antonio Tagle, nazywanego "azjatyckim Franciszkiem" ze względu na otwartość i doświadczenie duszpasterskie.
  • Należy pamiętać, że wybór papieża jest złożonym procesem pod wpływem Ducha Świętego, dokonywanym przez kardynałów; eksperci podkreślają, że lista potencjalnych kandydatów jest znacznie szersza i bardziej zróżnicowana niż ta prezentowana w mediach, a skupianie się tylko na narodowości jest uproszczeniem.
  • Analiza szerszego grona wymienianych kardynałów ukazuje bogactwo sylwetek z różnych części świata (Europa, Azja, Afryka, Ameryka Północna) i o odmiennym doświadczeniu – od pracy w Kurii Rzymskiej i dyplomacji, przez zaangażowanie duszpasterskie i społeczne, dialog międzyreligijny, po kwestie synodalności czy ekologii.
  • Potencjalni kandydaci reprezentują różnorodne wizje i kierunki dla przyszłego pontyfikatu – od zwolenników kontynuacji obecnej linii, przez propagatorów Kościoła synodalnego, po kandydatów o bardziej konserwatywnych poglądach.
  • Ostateczną i suwerenną decyzję o tym, kto zostanie nowym zwierzchnikiem Kościoła Katolickiego, podejmą kardynałowie podczas konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej.

Papabili: Kto na nowego papieża? Gorąca giełda nazwisk przed jutrzejszym konklawe

Wraz ze zbliżającym się konklawe, które rozpocznie się już w środę, medialna giełda nazwisk potencjalnych kandydatów na papieża, czyli tzw. "papabili", rozgrzewa się do czerwoności. Choć ostateczny wybór zawsze pozostaje tajemnicą Ducha Świętego i kardynałów zgromadzonych w Kaplicy Sykstyńskiej, analizy i spekulacje pozwalają przyjrzeć się bliżej tym, którzy mogą pokierować Kościołem w najbliższych latach. Wśród najczęściej wymienianych faworytów znajdują się Włosi – kard. Pietro Parolin i kard. Matteo Zuppi – oraz Filipińczyk, kard. Luis Antonio Tagle.

Jak trzeźwo zauważył włoski historyk chrześcijaństwa Alberto Melloni, przed konklawe pewne jest tylko to, że "wybrany zostanie mężczyzna i katolik". Skrytykował on jednocześnie tendencję do typowania papieża na podstawie paszportu, podczas gdy kardynałowie potrzebowali więcej czasu na kongregacjach generalnych, by dokładnie omówić sytuację Kościoła i wyzwania stojące przed nowym pontyfikatem. Co ciekawe, z wypowiedzi samych purpuratów wynika, że lista potencjalnych kandydatów w ostatnich dniach jeszcze bardziej się poszerzyła.

Przyjrzyjmy się niektórym z najczęściej wymienianych nazwisk:

Włoscy Faworyci: Doświadczenie i Bliskość Franciszka

  • Kard. Pietro Parolin (70 lat): Dotychczasowy Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, doświadczony dyplomata. Jego wybór mógłby oznaczać spokojną kontynuację linii zmarłego papieża Franciszka i odpowiedź na potrzebę lidera zorientowanego w polityce międzynarodowej w czasach globalnych konfliktów. Zaangażowany m.in. w dialog z Chinami oraz wspierający suwerenność Ukrainy. Nie posiada jednak dużego doświadczenia duszpasterskiego. To on, jako najstarszy nominacją kardynał-biskup, będzie przewodniczył konklawe.

    DEON.PL POLECA



    DEON.PL POLECA

  • Kard. Matteo Zuppi (69 lat): Metropolita Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Charyzmatyczny społecznik wywodzący się ze Wspólnoty Sant'Egidio. Jako specjalny wysłannik Franciszka ds. Ukrainy mediował w Kijowie, Moskwie, Pekinie i Waszyngtonie, szczególnie angażując się w sprawę powrotu ukraińskich dzieci. Znany z bezpośredniości i poczucia humoru.

  • Inni Włosi: Na Półwyspie Apenińskim liczą na wybór rodaka po 47 latach. Wymienia się także doświadczonych dyplomatów: kard. Claudio Gugerottiego (69 lat), prefekta Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, oraz kard. Fernando Filoniego.

Globalni Kandydaci: Nowe Otwarcie dla Kościoła?

  • Kard. Luis Antonio Tagle (67 lat, Filipiny): Nazywany "azjatyckim Franciszkiem", pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji. Lubiany przez młodzież, słynie z liberalnych poglądów, postawy otwarcia (m.in. wobec osób homoseksualnych i rozwiedzionych w nowych związkach), spontaniczności i dużego doświadczenia duszpasterskiego.

  • Kard. Mario Grech (68 lat, Malta): Sekretarz Generalny Synodu Biskupów, kluczowa postać w procesie synodalnym zainicjowanym przez Franciszka. Jego wybór mógłby oznaczać kontynuację i pogłębienie idei Kościoła synodalnego. Wyróżnia go talent mediacji.

  • Kard. Peter Erdo (72 lata, Węgry): Faworyt frakcji konserwatywnej, uważany za kontynuatora dziedzictwa Jana Pawła II. Jednocześnie postrzegany jako dostojnik umiarkowany i skłonny do dialogu.

  • Kard. Pierbattista Pizzaballa (60 lat, Włochy/Jerozolima): Franciszkanin, łaciński patriarcha Jerozolimy. Jego głos stał się szczególnie donośny po wybuchu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Zadeklarował gotowość oddania się jako zakładnik za dzieci porwane przez Hamas.

  • Kard. Anders Arborelius (75 lat, Szwecja): Karmelitanin, pierwszy kardynał ze Szwecji, konwertyta z luteranizmu. Uważany za konserwatystę w kwestiach doktrynalnych, realizuje projekty ewangelizacyjne i angażuje się na rzecz migrantów oraz ekologii.

  • Kard. Lazarus You Heung-sik (73 lata, Korea Południowa): Często mówi o pokoju, budowaniu mostów i pojednaniu, także z Koreą Północną.

Czy Papież z Afryki lub Ameryki?

  • Kard. Fridolin Ambongo Besungu (65 lat, Demokratyczna Republika Konga): Metropolita Kinszasy, członek Rady Kardynałów. Mimo że krytykował otwarcie Franciszka wobec środowisk LGBT (inicjując sprzeciw biskupów afrykańskich wobec "Fiducia supplicans"), w innych kwestiach jest bliski idei synodalności. Głośno krytykuje eksploatację zasobów Afryki.

  • Kardynałowie z Ameryki Północnej: Wymienia się m.in. kard. Roberta Francisa Prevosta (69 lat, USA), prefekta Dykasterii ds. Biskupów z doświadczeniem w Peru; kard. Michaela Czernego (68 lat, Kanada), prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, zaangażowanego w sprawy migracji; oraz kard. Josepha Williama Tobina (63 lata, USA), znanego z postępowych poglądów i wsparcia dla środowisk LGBT.

Inni Europejczycy na horyzoncie

  • Francuzi: Kard. Francois Bustillo (56 lat), franciszkanin z Korsyki, oraz kard. Jean-Marc Aveline (66 lat), metropolita Marsylii, ceniony za postawę wobec migracji i dialog z islamem.

  • Hiszpanie: Kard. Cristobal Lopez Romero (salezjanin, arcybiskup Rabatu), zaangażowany w dialog z muzułmanami i służbę migrantom (choć sam żartuje, że uciekłby przed wyborem), oraz kard. Angel Fernandez Artime (salezjanin), wyróżniający się troską o młodzież.

  • Portugalczyk: Kard. Jose Tolentino Calaca de Mendonca, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, poeta i intelektualista.

Ostateczna decyzja zapadnie za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej. Jednak analiza potencjalnych kandydatów pokazuje szerokie spektrum osobowości, doświadczeń i wizji Kościoła, które kardynałowie będą brali pod uwagę, wybierając 267. następcę Świętego Piotra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papabili: Kto zostanie nowym papieżem? Gorąca giełda nazwisk przed konklawe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.