Papież do biskupów: dzięki tym trzem słowom staniecie się prawdziwymi pasterzami

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / mp

O swej modlitwie za budowanie mostów dialogu oraz jednoczenia się z wyznawcami innych religii w kształtowaniu relacji pokoju i aby wydały obfite owoce pojednania w kraju - zapewnił Franciszek biskupów Mjanmy podczas spotkania w kompleksie katedry Najświętszej Maryi Panny w Rangunie.

Papież wyraził uznanie dla wspólnoty katolików w Mjanmie za jej "prorocze świadectwo umiłowania Boga i bliźniego", które wyraża się w zaangażowaniu na rzecz ubogich, ludzi pozbawionych praw i wysiedlonych.
Pełna treść papieskiego przemówienia dostępna TUTAJ >>

Swoje rozważania papież skoncentrował wokół trzech słów: "uzdrowienie, towarzyszenie i proroctwo".

Mówiąc o "uzdrowieniu" przypomniał, że Ewangelia jest przede wszystkim orędziem uzdrowienia, pojednania i pokoju. Zwrócił uwagę, że w Mjanmie takie orędzie ma szczególny wydźwięk zważywszy, że kraj stara się przezwyciężyć głęboko zakorzenione podziały i budować jedność narodową. "Zatem dla was głoszenie Ewangelii nie może być tylko źródłem pociechy i męstwa, ale również wezwaniem do krzewienia jedności, miłości i uzdrowienia w życiu ludu" - powiedział Franciszek zaznaczając, że jedność rodzi się z różnorodności, dowartościowuje różnice między ludźmi jako źródło wzajemnego ubogacenia i rozwoju. Zachęcił do budowy kultury spotkania i solidarności.

DEON.PL POLECA

Wyraził uznanie dla katolików w Mjanmie za jej "prorocze świadectwo umiłowania Boga i bliźniego", które wyraża się w zaangażowaniu na rzecz ubogich, ludzi pozbawionych praw, wysiedlonych. "Proszę was, abyście przekazali moje podziękowania dla tych wszystkich, którzy podobnie jak Miłosierny Samarytanin szczodrze starają się im oraz bliźnim, którzy są w potrzebie, bez względu na religię lub pochodzenie etniczne, nieść olej uzdrowienia" - powiedział papież.

Podziękował biskupom za ich zaangażowanie na rzecz dialogu ekumenicznego, współpracy międzyreligijnej i zapewnił o swojej modlitwie za nieustanne starania o budowanie mostów dialogu oraz jednoczenia się z wyznawcami innych religii w kształtowaniu relacji pokoju wydały obfite owoce dla pojednania życia w kraju. Wspomniał o międzyreligijnej konferencji pokojowej, która odbyła się w Rangunie wiosną ub.r. i była ważnym wobec świata świadectwem determinacji religii, aby żyć w pokoju i odrzucić wszelkie akty przemocy i nienawiści popełniane w imię religii.

Mówiąc o "towarzyszeniu" papież zachęcił biskupów aby jako dobrzy pasterze stale byli obecni w "swojej owczarni", "czuli zapach swoich owiec", budowali "Kościół wychodzący" i kierowali się duchem zaangażowania misyjnego poprzez regularne wizytacje duszpasterskie parafii i wspólnot, tworzących Kościoły lokalne.

Franciszek zachęcił też biskupów Mjanmy aby w jedności z kapłanami i zakonnikami nadal kształtowali świeckich w duchu prawdziwego uczniostwa misyjnego i poszukiwania mądrej inkulturacji orędzia ewangelicznego w codziennym życiu i tradycji wspólnot lokalnych. "Niezbędny jest w tej dziedzinie wkład katechetów i ich stała formacja" - zaznaczył.

Franciszek szczególnie zachęcił do zaangażowania w duszpasterstwo ludzi młodych a w kontekście przyszłorocznego Synodu Biskupów w Rzymie na temat młodzieży wsłuchiwali się w ich historie i angażując ich we wspólne rozeznanie odnośnie tego, jak najlepiej głosić Ewangelię w nadchodzących latach.

Zwrócił uwagę na "młodość" Kościoła w Mjanmie, a zwłaszcza liczba seminarzystów i młodych zakonników. "W duchu Synodu, proszę was angażujcie ich i wspierajcie na drodze wiary, ponieważ są powołani, aby poprzez swój idealizm i entuzjazm byli radosnymi i przekonującymi ewangelizatorami swoich rówieśników" - powiedział Ojciec Święty.

Mówiąc o "proroctwie" papież wskazał, że Kościół w Mjanmie codziennie świadczy Ewangelię poprzez swoje dzieła edukacyjne i charytatywne, obronę praw człowieka, wsparcie dla zasad demokratycznych. "Obyście umożliwili wspólnocie katolickiej, aby w dalszym ciągu odgrywała konstruktywną rolę w życiu społeczeństwa, sprawiając, by wasz głos był słyszalny w sprawach dotyczących interesu narodowego, szczególnie kładąc nacisk na poszanowanie godności i praw wszystkich, zwłaszcza najuboższych i słabych" - zachęcał Ojciec Święty.

W kontekście pięcioletniego planu duszpasterskiego Kościoła wskazał na potrzebę ochrony środowiska i zapewnienia właściwego wykorzystania bogatych zasobów naturalnych kraju dla dobra przyszłych pokoleń oraz praktykowania zdrowej ekologii ludzkiej i społecznej.

Na zakończenie Franciszek zachęcił biskupów do zachowania równowagi w zdrowiu fizycznym, jak i w duchowym aby po ojcowsku myśleli też o zdrowiu powierzonych im kapłanów a przede wszystkim do wzrastania każdego dnia w modlitwie i w doświadczeniu jednającej miłości Boga.

Kościół katolicki w Mjanmie jest niewielki, ale dynamicznie się rozwija. Nie brakuje mu powołań. Jest tam 700 księży i ponad 2200 sióstr zakonnych, z których 60 proc. jest poniżej 40. roku życia. Struktura Kościoła składa się obecnie z 3 metropolii (prowincji kościelnych) z siedzibami arcybiskupów metropolitów w miastach: Mandalay, Taunggyi i Yangon; w ich skład wchodzą 3 archidiecezje i 13 diecezji. Przewodniczącym CBCM jest arcybiskup Kalay, Felix Lian Khen Thang.

W

2014 r. papież wyniósł na ołtarze pierwszego birmańskiego męczennika, świeckiego katechistę Izydora Ngei Ko Lata, męczennika za wiarę, zabitego w 1950 r. wraz z włoskim księdzem, Mario Vergarą. W maju 2017 r. Mjanma nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do biskupów: dzięki tym trzem słowom staniecie się prawdziwymi pasterzami
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.