Papież do Polaków: włączcie się w akt poświęcenia narodów Niepokalanej

Papież do Polaków: włączcie się w akt poświęcenia narodów Niepokalanej
Papiez Franciszek podczas audiencji ogólnej 23 marca 2022 r. Fot. MAURIZIO BRAMBATTI / PAP / EPA
KAI / PAP / mł

Podczas audiencji generalnej papież Franciszek zachęcił Polaków do udziału w akcie poświęcenia narodów Niepokalanemu Sercu Maryi.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. W tym roku, na drodze wielkopostnej pokuty, pościmy i prosimy Boga o pokój, zburzony przez wojnę toczącą się na Ukrainie. W Polsce jesteście świadkami tego, przyjmując uchodźców i słuchając ich relacji. Przygotowując się do przeżycia szczególnego dnia modlitwy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, prośmy, by Matka Boża utuliła serca naszych braci, doświadczanych okrucieństwem wojny. Niech Akt Poświęcenia narodów Jej Niepokalanemu Sercu wyjedna pokój dla całego świata. Z serca Wam błogosławię.  

DEON.PL POLECA
Na zakończenie audiencji Franciszek mówił o ofiarach wojny. Są "wiadomości o osobach wysiedlonych, uciekających, zabitych, rannych, tylu żołnierzach poległych po obu stronach. To wiadomości o śmierci. Prośmy Pana życia, aby uwolnił nas od tej śmierci na wojnie" - zaznaczył.

- Z wojną wszystko się traci, wszystko. Nie ma zwycięstwa na wojnie. Wszystko to porażka, wojna jest porażką ludzkości - podkreślił papież. Następnie dodał, że trzeba modlić się o to, by ludzie uwolnili się od "potrzeby niszczenia" i "autodestrukcji".

- Módlmy się o to, aby rządzący zrozumieli, że zakup i produkcja broni nie jest rozwiązaniem problemów. Rozwiązaniem jest wspólna praca dla pokoju - powiedział Franciszek.

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Drodzy bracia i siostry, biblijną relację o śmierci Mojżesza poprzedza jego duchowy testament. Jest on świadectwem jego wiary w Boga, który jest wierny, sprawiedliwy i prawy (por. Pwt 32, 3-4). Jest wspomnieniem o dziejach ludu, który kształtował się i wzrastał w wierze w Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba. Mojżesz umierając miał sto dwadzieścia lat, lecz jak podkreśla Biblia „wzrok jego nie był przyćmiony” (Pwt 34, 7). Jego spojrzenie pozwalało mu z jasnością przekazywać dziedzictwo długiego życia i doświadczenie wiary.

Tak, historia życia musi być przekształcona w świadectwo, a ono musi być rzetelne. Wskazują na to teksty Ewangelii, które uczciwie opowiadają historię Jezusa, czy Dzieje Apostolskie, relacjonujące dzieje początków Kościoła. Dzisiaj, często brakuje wiedzy o Kościele, która pochodziłaby od świadków historii wiary współczesnej wspólnoty kościelnej. Byłoby dobrze, gdyby katecheza rozpoczynała się od doświadczenia osób starszych, od ich świadectwa o życiu, o ich słabościach, które należałoby naprawić, czy korygować. Niech ich doświadczenie, pamięć i świadectwo, pomogą młodym odnaleźć właściwe drogi życia, by kiedyś, wszyscy mogli wejść razem do Bożego Królestwa miłości i prawdy.

KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Teodor Szarwark

Zbiór adoracji na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, stanowiący pomoc zarówno dla kapłanów prowadzących nabożeństwa, jak i dla poszczególnych osób do prywatnej adoracji. Składają się one z kilku części, w których oprócz uwielbienia...

Skomentuj artykuł

Papież do Polaków: włączcie się w akt poświęcenia narodów Niepokalanej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.