Papież Franciszek apeluje do starokatolików
Wyzwaniem stojącym przed katolikami i starokatolikami jest trwanie w merytorycznym dialogu teologicznym i dalsze wspólne pielgrzymowanie w najgłębszym duchu nawrócenia - powiedział Ojciec Święty przyjmując Międzynarodową Konferencję Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej.
Papież zaznaczył, że w roku bieżącym mija 50 lat od ogłoszenia na Soborze Watykańskim II Dekretu o ekumenizmie "Unitatis redintegratio", który zapoczątkował nową epokę w dialogu ekumenicznym i wyraził trwałe zaangażowanie Kościoła katolickiego w dążenie do jedności uczniów Chrystusa. Podkreślił rolę Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Rzymskokatolicko-Starokatolickiego w dążeniu do coraz większej wierności modlitwie Jezusa, "aby wszyscy byli jedno". Zauważył, że udało się zbudować nowe mosty wzajemnego zrozumienia i praktycznej współpracy, a zarazem określono to, co zbieżne, wskazując jednocześnie wyraźniej na istniejące różnice i umieszczono je w nowych kontekstach.
"O ile z jednej strony cieszymy się, za każdym razem, kiedy możemy podjąć dalsze kroki ku mocniejszej komunii wiary i życia, to z drugiej strony jesteśmy zasmuceni, gdy uświadamiamy sobie, że z biegiem czasu pojawiły się między nami nowe nieporozumienia. Kwestie teologiczne i eklezjologiczne, które towarzyszyły naszemu rozdzieleniu, znacznie trudniej jest obecnie pokonać z powodu coraz większego oddalenia odnośnie do tematów związanych z posługą i rozeznaniem etycznym" - stwierdził Ojciec Święty.
"Wyzwaniem stojącym przed katolikami i starokatolikami jest trwanie w merytorycznym dialogu teologicznym i dalsze wspólne pielgrzymowanie, trwanie na wspólnej modlitwie i działaniu w najgłębszym duchu nawrócenia na rzecz tego, czego Chrystus pragnie dla swego Kościoła" - powiedział Franciszek. Przyznał, że do podziału z obydwu stron przyczyniły się poważne grzechy i ludzkie błędy. Zachęcił, by w duchu wzajemnego przebaczenia i pokornej skruchy umocnić pragnienie pojednania i pokoju, bowiem droga ku jedności zaczyna się od nawrócenia serca. Jest to pielgrzymowanie duchowe od spotkania do przyjaźni, od przyjaźni do braterstwa, od braterstwa do komunii. Na tej drodze musi nastąpić przemiana i trzeba nasłuchiwać natchnień Ducha Świętego, prowadzącego nas do całej prawdy - stwierdził papież.
Ojciec Święty zauważył, że katolicy i starokatolicy mogą owocnie współpracować, usiłując odpowiedzieć na głęboki kryzys duchowy dotykający Europy. Istnieje bowiem pragnienie Boga, odkrycia na nowo sensu życia. Jest też pilna potrzeba przekonującego świadectwa prawdy i wartości Ewangelii. Dodał, że możliwe jest w tym wzajemne wsparcie zwłaszcza na poziomie parafii i wspólnot lokalnych.
Papież podkreślił rolę modlitwy w dialogu ekumenicznym, dzięki której istniejące różnice mogą być przezwyciężone, przy zachowaniu wierności Jezusowi i Jego Ewangelii. Dodał, że pojednanie chrześcijan jest zadaniem przekraczającym ludzkie możliwości, a naszą nadzieją jest modlitwa samego Chrystusa za Kościół.
Unia Utrechcka została utworzona pod koniec XIX wieku. Stanowi ona swobodne stowarzyszenie autonomicznych, niezależnych Kościołów starokatolickich. Jednym z jej członków jest Kościół Polskokatolicki w Rzeczpospolitej Polskiej.
Skomentuj artykuł